Domů
Energetika v ČR
Kritici bloku v Dukovanech protestovali u Sněmovny, poslancům zaslali výzvu
Zdroj: ČEZ

Kritici bloku v Dukovanech protestovali u Sněmovny, poslancům zaslali výzvu

Asi 20 kritiků stavby plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany protestovalo dnes dopoledne na Malostranském náměstí u Poslanecké sněmovny. Akci pořádaly organizace Hnutí Duha, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, Milion chvilek pro demokracii a iniciativa Ne tunelu Moskva – Dukovany. Organizátoři happeningu zaslali v úterý poslancům výzvu, v níž požadují, aby odmítli zákon s označením „Lex Dukovany“, který má stavbu nového reaktoru podpořit.

Účastníci akce vztyčili na náměstí šestimetrový černý nafukovací tunel a procházeli jím v maskách Vladimira Putina s nápisy: „Nové Dukovany = drahá elektřina do konce století“, „Ruská trojka – Putin, Zeman, Havlíček“, „Slunce a vítr máme i bez Putina“, „Nové Dukovany = drahá elektřina do konce století“ nebo „Nové Dukovany – nejdražší a nejzbytečnější stavba v ČR“.

Části opozice se v úterý nepodařilo vyřadit z nynější schůze Sněmovny další schvalování zákona k výstavbě nového dukovanského bloku. Návrh Heleny Langšádlové (TOP 09) podpořený Janem Bartoškem (KDU-ČSL) nezískal při projednání změn programu dostatek hlasů. Bartošek pak neprosadil ani přesun předlohy až na závěr bloku zákonů, které by mohla dolní komora na schůzi schvalovat. Finální debata o zákonu k Dukovanům by tak mohla pokračovat v pátek, případně příští týden.

Část opozice chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby. Její kritiku vyvolalo koncem března oznámení ministerstva průmyslu, podle kterého Česko v tendru sice neosloví čínskou společnost CGN, ale nadále počítá s ruským Rosatomem. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči – vedle Rosatomu francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse. Výběrové řízení by ale měla vypsat až příští vláda.

„Žádáme současné opoziční strany, aby jasně deklarovaly, jak po volbách hodlají postupovat. Žádáme také, aby demokratické strany přezkoumaly všechny dosud učiněné nedemokratické kroky a v krajním případě se i vrátily na začátek celého procesu, pokud by hrozilo, že nebudou ochráněny bezpečnostní a ekonomické zájmy veřejnosti,“ uvedla dnes mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Hana Strašáková.

Komentáře

(11)

AP

14. duben 2021, 20:23

Když nebude jádro, potom musí být plyn od Putina. To chtěji tito protestující?

Jaroslav Novák

14. duben 2021, 21:05

protestující potřebují dokumentovat činnost(=odměnu), a politici jim poskytují svojí nerozhodností značný prostor

Josef

14. duben 2021, 21:40

Co chtějí to bude asi různé někteří nechtějí jadernou energetiku , někteří nechtějí aby se na rozvoji JE podíleli Rusové a někteří jsou tam patrně i proto, že je za to někdo platí - jsou profesionální aktivisti, ten kdo je platí samozřejmě sleduje svoje zájmy , mohou být různé - ale logicky pokud jaderný program zkrachuje pak se k nám bude dovážet mnohem více plynu a bude se muset stavět více VTE FV a bioplynových elektráren takže tyto skupiny mají zájem, aby se jádro zablokovalo.

Zapletal

15. duben 2021, 10:10

Josefe a co takhle svoje trvrzení, že někdo protijaderné aktivisty platí dokázat? Naopak Rosatom má v ČR svoji PR agenturu. Ta si může dovolit zaplatit propagační videa.

Bob

15. duben 2021, 20:18

Asi nejznámější protijaderní aktivisté, sdružení Jihočeské matky jsou financování Rakouskými odpůrci Temelína. Což ani nepopírají.

energetik

15. duben 2021, 21:28

Já jim také přispívám i těm Rakouským. Mám to daleko, nemůžu tam být osobně, tak aspoň pošlu příspěvek na nějaký ten transparent.

Zapletal

15. duben 2021, 10:07

Aspoň pár čestných a nezkorumpovaných lidí se našlo.

Karásek

15. duben 2021, 13:50

Našlo se pár lidí, kteří zkritizovaly jaderný kolos v ČR. Jen tak dál.

Karásek

15. duben 2021, 13:53

Pardon, udělal jsem pravopisnou chybu. Mělo být samozřejmě napsáno Našlo se pár lidí, kteří zkritizovali jaderný kolos. Opravuji hned sám bez cizího upozornění.

energetik

15. duben 2021, 14:30

Škoda že to mám tak daleko, také bych se přidal.

Tak jim alespoň pošlu nějakou korunu, to bude lepší než to potom posílat ve větší míře a nekontrolovatelně z daní do Dukovan.

Zapletal

16. duben 2021, 10:17

Teď jde o to, jestli občané jsou schopni svými příspěvky konkurovat penezům z Rosatomu a propagandě jaderné PR agentury Essential Communication?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.