Kvůli silnému větru je bez dodávek elektřiny 16 500 domácností

DomůEnergetika v ČRKvůli silnému větru je bez dodávek elektřiny 16 500 domácností

Kvůli silnému větru je nyní v Česku bez dodávek elektřiny zhruba 16500 domácností. V distribuční síti společnosti E.ON jde o 14500 domácností, u ČEZ o 2000 domácností. ČTK to dnes sdělily mluvčí společností Martina Slavíková a Soňa Holingerová. E.ON řeší největší potíže na Břeclavsku, bez proudu má ale i domácnosti na Vysočině a v jižních Čechách. ČEZ eviduje poruchy na Klatovsku, Chrudimsku a Havlíčkobrodsku.

„Aktuálně evidujeme na našem distribučním území 24 poruch na vedení vysokého napětí. Bez dodávek elektřiny je momentálně přibližně 14500 domácností,“ sdělila ČTK před 11:00 mluvčí E.

ON Slavíková.

Vítr postupně přechází z jihu Čech na Moravu, největší problémy napáchal na Břeclavsku. „Řešíme problémy s dodávkami elektřiny zejména v okolí obcí Lanžhot a Moravská Nová Ves (3700 domácností) a Velké Němčice (2500 domácností),“ doplnila Slavíková. Kolem Nového Veselí na Vysočině je bez elektřiny 1700 domácností, na jihu Čech nemá proud asi 1500 míst. Jde zejména o Jindřichohradecko kolem Strmilova a Lužnice, poruchy přetrvávají také v okolí Borovan na Českobudějovicku a u Vacova na Prachaticku.

Silný vítr dorazil do Čech po páté ráno a začal vyvracet stromy a lámat větve, které poškodily elektrická vedení na mnoha místech v jižních Čechách. E.ON tam v časných ranních hodinách v jednu chvíli zaznamenal 7000 domácností bez proudu. Vítr postupně přechází na východ, takže aktuálně má E.ON největší potíže na jižní Moravě.

ČEZ má zatím bez proudu 2000 domácností. „Máme mírně zvýšenou poruchovost, není to nic vážného,“ řekla na dotaz ČTK Holingerová. Bez dodávek jsou domácnosti na Klatovsku, Chrudimsku a Havlíčkobrodsku. ČEZ po výstraze meteorologů navýšil počty pracovníků na dispečinku a v call-centru. Lidé mohou volat na bezplatnou linku 800 850 860 nebo hlásit poruchy prostřednictvím webového portálu www.bezstavy.cz.

Meteorologové v pondělí upozornili, že v úterý zasáhne část Čech a Moravy silný vítr s nárazy o rychlosti nad 65 kilometrů za hodinu. Výstraha se týkala části jižních Čech a jižní Moravy, Plzeňského kraje, Pardubického kraje a Vysočiny.