Kvůli větru je v ČR bez dodávek elektřiny téměř 30 000 domácností

30. září 2019, 09:42
DomůEnergetika v ČRKvůli větru je v ČR bez dodávek elektřiny téměř 30 000 domácností

Kvůli následkům silného větru je dopoledne v Česku bez dodávek elektřiny téměř 30 000 domácností. Společnost ČEZ eviduje 17 500 domácností bez proudu, E.ON zhruba 11 500. Největší problémy jsou ve středních a jižních Čechách. Energetici jsou v terénu a snaží se dodávky obnovit. ČTK to sdělily mluvčí ČEZ Soňa Holingerová a mluvčí E.ON Martina Slavíková

ČEZ v 10:00 evidoval 38 poruch na vysokém napětí. „Ve Středočeském kraji jich je 17, v Plzeňském sedm, ale vítr už se přesouvá i na sever, takže nově máme také čtyři poruchy v Ústeckém kraji,“ uvedla Holingerová.

Společnost E.ON, která distribuuje elektřinu v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském a částečně i v Olomouckém kraji, má problémy zejména na jihu Čech. Bez proudu tam v 10:00 bylo přibližně 5500 domácností. Zasaženo je hlavně Prachaticko, Písecko a Pacovsko. „Přímo v Prachaticích je aktuálně bez elektřiny více než 4200 domácností,“ sdělila Slavíková.

Ilustrační foto

Mluvčí ČEZ uvedla, že společnost kvůli výstraze meteorologů v noci navýšila počty pracovníků, a to jak v call centru a dispečinku, tak v terénu. Lidé mohou hlásit poruchy na bezplatné lince 800 850 860, ale také na webu www.bezstavy.cz. Podle ČEZ poruchy budou nejspíš přibývat, jelikož vítr má kulminovat kolem 13:00.

Také E.ON na odstranění poruch pracuje a dodávky elektřiny postupně obnovuje. „Poruchy jsou nejčastěji způsobené poškozeným vedením a izolátory, přičemž poškození vznikla většinou v důsledku silných poryvů větru,“ dodala Slavíková.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu do šesté hodiny ranní zaznamenala nejvyšší náraz větru na území Česka Sněžka, kde foukalo rychlostí 157 kilometrů za hodinu. V Kocelovicích nebo Příbrami byla rychlost větru zatím 81 km/h, v Klatovech 75 km/h a v Praze 68 km/h. Během dne by měl být vítr podle meteorologů ještě silnější. Podobně silný vítr v Česku nefoukal už několik měsíců. Meteorologové v neděli upozornili, že padat mohou i stromy oslabené suchem nebo kůrovcem. Navíc je na stromech listí, vítr se tak do stromů bude opírat více než v zimě. Slábnutí větru očekávají během pondělního večera, výstraha platí do dnešních 20:00.