Spory ohledně vypsání podpory pro OZE na následující rok, které probíhají mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), nemají konce. Ke sporné podpoře se v tomto týdnu veřejně vyjádřili jak předsedkyně ERÚ Alena Vitásková, tak i ministr Jan Mládek.

Příčinou veškerých sporů jsou tzv. notifikace Evropské komise, tedy souhlas EU s vyplácením veřejné podpory. Předsedkyně Vitásková ve svém pondělním prohlášení uvádí, že podle zákona by měly mít nárok na podporu pouze notifikované zdroje, na jejichž podporu připadá z celkových 45 miliard Kč pouze 3,5 miliardy.

Za samotnou výplatu peněžních prostředků pak zodpovídá společnost OTE, a.s., jejíž činnost je řízena skrz akcionářská práva ministerstvem průmyslu a obchodu.

„Chování paní předsedkyně je pokrytecké“

Na prohlášení Vitáskové pak reaguje na svém blogu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „ERÚ je ze zákona plně odpovědný za regulaci cen a stanovení podmínek jejich aplikace jak v cenových rozhodnutích, tak i ve vyhláškách,“ uvedl ministr Mládek.

ERÚ se tak podle něj průhledně snaží vyvléci ze své zákonné odpovědnosti. Podle Mládka je navíc chování předsedkyně ERÚ pokrytecké, jelikož se její úřad při minulé novelizaci zákona bránil jakémukoliv upřesnění podmínek regulace cen s odkazem na svou nezávislost.

„Případné svévolné zastavení vyplácení podpory ze strany ERÚ, které probíhá již řadu let, by mělo zničující dopady na celou českou ekonomiku a to nejenom energetiku.“

Jan Mládek

„Nyní se naopak své nezávislosti leká a dokonce si její úřad vyžádal stanovisko MPO a dalších orgánů k vypsání podpor pro obnovitelné zdroje. To lze vnímat jako přímé porušení nezávislosti úřadu, který si přímo ze zákona nesmí vyžádat žádné pokyny ani doporučení od žádných jiných orgánů státní správy,“ komentuje postup ERÚ Jan Mládek.

Na ministrova slova poté následně zareagovala v dalším prohlášení i Vitásková.

„Nelekám se nezávislosti, pouze odmítám překračovat zákon kvůli nějakému nátlaku a odmítám sebe a své kolegy vystavovat riziku nesprávného úředního postupu v situaci, kdy každý náš krok je prověřován orgány činnými v trestním řízení.“

Alena Vitásková

Zásadní otázkou však je, proč by podpora neměla být vypsána i v roce následujícím, když v minulých letech vypisována i vyplácena byla. ERÚ se v tomto případě odvolává na vyjádření, jež od MPO údajně obdržel, která říká, že v cenovém rozhodnutí nemá být stanovena výše a rozsah podpory pro zdroje energie, které nemají kladné notifikační rozhodnutí Evropské komise.

Zdroj úvodní fotografie: mladek.eu

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *