Domů
Rychlé zprávy
MPO oficiálně představilo Národní akční plán pro chytré sítě

MPO oficiálně představilo Národní akční plán pro chytré sítě

Na počátku týdne odstartovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) informační kampaň na téma chytrých sítí (smart grids). Cílem je seznámit odbornou i širší veřejnost s obsahem Národního akčního plánu pro chytré sítě (NAP SG).

Národní akční plán pro chytré sítě, jež Ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovalo v letech 2013 a 2014, byl schválen vládou ČR letos v únoru. Současná podoba plánu se vztahuje na období následujících 5 let, tedy do roku 2020, avšak představuje dlouhodobý výhled až do roku 2040.

Dokument ministerstva vznikl z potřeby aktualizace stávajícího systému řízení přenosové soustavy a distribučních sítí ČR s ohledem na nárůst podílu intermitentních zdrojů, jakými jsou solární či větrné elektrárny.

Zavádění chystrých sítí nebude zadarmo

Akční plán posuzuje změny energetické sítě a skladby zdrojů včetně struktury poplatků za jejich služby. V rámci realizace chytrých sítí dojde postupně k zavádění chytrých měřidel do všech domácností, k nabídce nových produktů od obchodníků a k větším možnostem rozvoje malých domácích výroben. Pomoci může i dotační program Nová zelená úsporám, jehož novou podobu ministerstvo představilo minulý týden.

Zavádění chytrých sítí se promítne do zvýšených nákladů na rozvoj a obnovu sítí a může pro spotřebitele představovat nárůst regulovaných složek plateb. NAP uvádí, že tyto náklady by do roku 2040 mohly dosáhnout až 155 miliard Kč.

V oblasti chytrých sítí probíhají na území ČR již pilotní projekty. Příkladem může být pilotní projekt Smart region Vrchlabí, který zahájila Skupina ČEZ již v roce 2010. V rámci tohoto projektu dochází v oblasti mikroregionu Vrchlabí k mnoha změnám a vylepšením, které mají za cíl zvýšit bezpečnost dodávek elektrického proudu a zajistit efektivní využívání energie.

Zdroj úvodní fotografie: Portland General Electric

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se