MPO: Při kritickém nedostatku by se plyn dodával jen domácnostem nebo nemocnicím
Při kritickém nedostatku plynu by se dodávky zachovaly jen domácnostem a kritické infrastruktuře, například nemocnicím. Existuje deset takzvaných odběrových stupňů pro omezování spotřeby. V prvním stupni by se omezily dodávky zákazníkům, kteří mají možnost přejít na jiné palivo. ČTK o tom dnes informoval Marek Vošahlík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Rusko dnes zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Dodávky plynu do České republiky jsou stabilní, plynárenská soustava funguje bez omezení.
Naprostá většina plynu se do české sítě dostává z východní části Německa. Přerušení dodávek ruského plynu do Polska a Bulharska by nemělo mít vliv na dodávky plynu do České republiky. Na dotaz ČTK to dnes uvedl Vojtěch Meravý, mluvčí společnosti Net4Gas, která je provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v ČR.
„Pokud by se situace dlouhodobě a prudce zhoršila, postupovalo by se dle platné energetické legislativy – případným vyhlašovatelem stavu nouze je v takovém případě provozovatel přepravní soustavy, společnost Net4Gas, která by za stavu nouze tuzemskou plynárenskou soustavu řídila,“ uvedl Vošáhlík.
Podle Hospodářských novin má v současnosti z velkých českých dodavatelů plynu přímo s ruským státním plynárenským podnikem Gazprom smlouvy skupina ČEZ. Ostatní dodavatelé plyn nekupují přímo od Gazpromu, ale vesměs na energetické burze v nizozemském Rotterdamu nebo na brokerských platformách. „Situaci sledujeme a vyhodnocujeme. Rublový účet v Gazprombance jsme si neotevřeli,“ řekl dnes Deníku N mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle webu čeká další platba za ruský plyn firmu až koncem května.
„Net4Gas je dobře propojen s německou a slovenskou sítí a může exportovat plyn do Polska. Jsme schopni a připraveni plyn přepravovat různými směry a z různých zdrojů na základě kapacit a nominací, objednaných našimi klienty, a v souladu s evropskou a českou legislativou,“ uvedl Meravý.
Net4Gas shromažďuje všechny relevantní informace pro posouzení případného rozdílu mezi dodávkami a poptávkou po plynu. Bilance nabídky a poptávky bude projednávána v rámci Centrálního krizového štábu plynárenské soustavy ČR, který je složen ze zástupců plynárenského sektoru a ministerstva průmyslu a obchodu.
Předseda krizového štábu pak může například rozhodnout o předcházení stavu nouze nebo okamžitě vyhlásit stav nouze. V druhém případě může v závislosti na závažnosti výpadku dodávek vyhlásit jeden z deseti odběrových stupňů pro omezení spotřeby.
První až pátý odběrový stupeň slouží k omezení dodávky plynu. Šestý až desátý stupeň je určený k přerušení dodávek plynu. Existuje pak také takzvaný havarijní odběrový stupeň, při němž se přerušuje dodávka všem zákazníkům.
„Omezení nebo přerušení dodávek plynu pro jednotlivé zákazníky se provádí v souladu s vyhlášeným odběrovým stupněm. Jedním z nejdůležitějších cílů tohoto procesu je zachování dodávek zemního plynu pro provozovatele kritické infrastruktury a chráněné zákazníky – domácnosti, zdravotnictví a sociální služby, výrobce potravin, integrovaný záchranný systém a tak dále – po co nejdelší dobu,“ uvedl Net4Gas.
V souladu s celoevropským cílem postupně odstoupit od dodávek z Ruska aktuálně ČR podle MPO připravuje strategii diverzifikace dodávek i přepravních tras. Například se připravuje legislativní prostředí pro přijetí norského plynu na území ČR, norské dodávky podle předběžných informací mohou zajistit přibližně čtvrtinu tuzemské spotřeby. Základem takového scénáře je společný postup na úrovni EU.
V Česku je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v tuzemsku je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury. Zásobníky RWE Gas Storage jsou nyní naplněny zhruba ze 30 procent, letos se začaly plnit o několik týdnů dříve, 1. dubna, a to na základě požadavků zákazníků. Zásobu plynu má ČR přibližně na měsíc, a to v závislosti na počasí.
Mohlo by vás zajímat:
Otevřít si účet u Gazprombanky, když velcí hráči rozhodli, že nebude odstřižena od SWIFT, by nebyla politická hanba, nýbrž jen reakce na to, že ČR nemá ani ložiska plynu, ani moře pro LNG terminál, ale naopak ruský plyn za standardních okolností dobře dostupný (možná mohl stát obchodníkům předepisovat minimální úroveň diverzity primárních zdrojů, něco jako kritérium N-1, vyšlo by to ovšem nepopulárně dráže, že). Dokonce by mi to v takové situaci připadalo poctivější a průhlednější, než nechat vydělat veksláky.
Stav nouze a regulační stupně nebyly myšleny pro dobu trvání několika let. Za co si plyn asi koupí domácnosti, když by tu byly všechny na plynu závislé fabriky zavřené ... snad aby SU ve Vřesové obnovila výrobu svítiplynu ... tlakovou plynárničku do každé sklárny ...
Myslím že by vlády mohly občanům zadotovat elektrické vařiče aby se ušetřil aspoň plyn který se používá na vaření. U obyvatel co používají plyn pouze na vaření by měla být dotace 100% plus by jim také legislativně umožnila zrušit či pozastavit smlouvu s plynárnou aby i v případě nulového odběru nemuseli platit poplatek za odběrné místo. Samozřejmě pokud jim to jistič umožní.
V domácnosti, kde bylo na plyn pouze vaření a vařilo se každý den, jsem platil zálohy 600 Kč čtvrtletně komplet včetně plynoměru a při vyúčtování mi ještě nějakou tu desetikačku vraceli.
Celorepubliková spotřeba plynu na vaření bude tak 1 % objemu, možná i méně.
Ano vím je to malá úspora ale když bude nedostatek tak budeme muset ušetřit kdekoli kde to půjde.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se