Domů
Energetika v ČR
MŽP do konce roku 2021 proplatilo žádosti v programu NZÚ za 13,5 miliardy Kč
Střešní instalace fotovoltaické elektrárny
Zdroj: Pixabay

MŽP do konce roku 2021 proplatilo žádosti v programu NZÚ za 13,5 miliardy Kč

Ministerstvo životního prostředí z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) do konce loňského roku proplatilo 58.712 žádostí za 13,48 miliardy korun. ČTK to sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Informaci o programu, který byl spuštěný v roce 2014, dnes projedná vláda. Dotace z NZÚ lidem přispívají například na projekty snižování energetické náročnosti budov a pořízení obnovitelných zdrojů energie. Program administruje Státní fond životního prostředí ČR.

V programu Nová zelená úsporám bylo ke konci loňského roku 74.785 aktivních žádostí za 20,67 miliardy korun. „Jedná se o žádosti v různém stavu administrace, tj. až po proplacené,“ vysvětlila Pospíšilová. Z porovnání se staršími údaji pak vyplývá, že během loňska bylo proplaceno 13.473 žádostí za 3,5 miliardy korun.

Podle resortu celková evidence proplacených žádostí vykazuje úsporu v konečné spotřebě energie 5,52 petajoulu (PJ) a snížení emisí oxidu uhličitého o 905.300 tun za rok. Po budoucí realizaci všech opatření podle nyní aktivních žádostí v programu pak lze podle MŽP předpokládat dosažení úspor v konečné spotřebě energie zhruba 8,7 PJ a snížení emisí oxidu uhličitého o 1,428.500 tun za rok.

V programovém období 2021 až 2030 má být NZÚ v prvních letech financována z Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility) v Národním plánu obnovy, a to celkovou částkou 19 miliard korun. Od roku 2026 pak do programu budou plynout peníze z podílu prodeje tzv. emisních povolenek ve výši čtyř miliard korun ročně. Část peněz z výnosu z aukcí emisních povolenek financovala NZÚ i v minulosti, k dalším zdrojům patřily i veřejné a jiné prostředky.

„Velmi citlivě vnímáme současnou energetickou krizi a potřeby domácností ohrožených energetickou chudobu, proto již s výhledem na topnou sezónu 2022/23 budeme žádat o navýšení rozpočtu MŽP právě pro Novou zelenou úsporám a připravovanou Novou zelenou úsporám Light o 1,8 miliardy korun ještě pro tento rok a pro rok 2023 o čtyři miliardy korun,“ napsala pak ČTK k dalšímu financování programu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Z programu mohou lidé čerpat dotaci na projekty snižování energetické náročnosti obytných budov, výstavbu či nákup domů s velmi nízkou energetickou náročností nebo šetrné způsoby vytápění a pořízení technologií obnovitelných zdrojů energie (OZE) do domů. Od loňska si lze v programu požádat i o příspěvek na akumulační nádrže pro zachycení dešťové vody či využívání odpadní vody. Z NZÚ jsou od podzimu vypláceny také kotlíkové dotace domácnostem s běžnými příjmy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Maly Jarda
11. květen 2022, 10:08

Kvalitní tunel pro bohaté placený chudými

hlpb
11. květen 2022, 10:57

Jardo, prozradím ti jednu realitu, daně chudých nestačí ani na základní služby státu natož na dotace, které tito chudí využívají (zdravotnictví, školství, atd.). Na dotace se skládají bohatí a firmy.

Emil
11. květen 2022, 11:11

Na ty dotace se skládají všichni spotřebitelé elektřiny a spotřebitelé tepla z centrálních zdrojů, na které přispívají platbami za emisní povolenky, které výrobci do cen elektřiny a tepla promítají. Tedy jak chudí tak bohatí, protože elektřinu a teplo potřebují všichni, to teplo z centrálních zdrojů tepla spíš ti chudí v panelácích.

hlpb
11. květen 2022, 11:21

Emile, jako obvykle se pleteš, chudý člověk, který má příjem 20000 hrubého a má dvě děti neodvádí nejen žádnou daň, ale ještě dostane víc než je jeho příjem, navíc dostává různé sociální dávky, na bydlení apod. Sice platí spotřební daň a DPH, ale rozhodně pořád je jeho příspěvek na chod státu (důchody, zdravotnictví, školství, silnice, armáda, atd.) ve velkém mínusu několik desítek tisíc korun ročně.

Emil
11. květen 2022, 11:38

Bláho, jako obvykle se pletete vy, Nová zelená úsporám, o které je tu řeč, není financovaná z daní ale z výnosů z prodeje emisních povolenek, které platí jak chudí tak bohatí. Hrubý ani čistý příjem v tom nehraje vůbec žádnou roli, roli v tom hraje pouze spotřeba elektřiny a tepla, která může být paradoxně často vyšší u těch chudých, kteří si nemohou dovolit investovat do zateplení, fotovoltaiky, tepelného čerpadla a dalších vymožeností, které tu spotřebu elektřiny a tepla mohou snížit.

hlpb
11. květen 2022, 11:58

Emile, tvoje ekonomické znalosti jsou opravdu nulové. Stát hospodaří s určitými penězi = příjmy státu, z těchto peněz stát hradí náklady výdaje státu. A chudý člověk je v souhrnu v mínusu = víc od státu dostane než odevzdá na daních. Tzn. sice na na emisní povolence odevzdá něco málo peněz, stejně jako odevzdá na spotřební dani a DPH, ale má minusovou daň, a dostane dávky na bydlení na dopravu, nepodílí se na důchodech, školství, armádě. Tzn. ty peníze, které "odvede v podobě emisní povolenky" dostane od státu zpět, argument, že chudý člověk financuje bohatým solární panely elektroauta je totálně mimo. toto financují bohatí ze svých daní ze mzdy a mnohem vyšších dani spotřebních a DPH. Bohatý člověk v podobě těchto dotací dostane zpět část svých peněz, které odvedl, aby mohly být vyplaceny důchody, mohlo fungovat stát.

Emil
11. květen 2022, 12:17

Bláho, nulové jsou evidentně jedině vaše ekonomické znalosti. Jinak byste těžko motal dvě naprosto nesouvisející věci dohromady. Daně s Novou zelenou úsporám nesouvisí vůbec nijak, ta je financovaná právě z příjmů z emisních povolenek a ne z daní, takže "totálně mimo" jste tu jedině vy.

hellokitty
11. květen 2022, 13:02

Emil uz je davno v buducnosti, tam sme sa my este nedostali, on uz to financuje z povoleniek, my este 4 roky pojdeme z RRF na pozicanych peniazoch

Nová zelená úsporám je financována z:

- nástroje na podporu oživení a odolnosti (RRF – Recovery and Resilience Facility), uvedeného v Národním plánu obnovy, a to zejména v prvních letech (19 mld. Kč);

- podílu na výnosu aukcí emisních povolenek EUA a EUAA v rámci EU ETS (cca 4 mld. Kč/ročně od r. 2026).

Nástroj vstoupil v platnost 19. února 2021. Financují se z něj reformy a investice v členských státech od začátku pandemie v únoru 2020 do 31. prosince 2026. Na financování nástroje NextGenerationEU si Komise jménem EU vypůjčí prostředky na kapitálových trzích.

Jan Stehlik
11. květen 2022, 14:47

Já bych byl v tomto opatrný . Je pravda , že nižší třída neplatí na přímých daních pomale nic (odpočty) . Jenže to se netýká sociálního a zdravotního , které tvoří polovinu rozpočtu . Přímé daně jsou v rozpočtu minimální a stejně i korporátní daně (pár procent z rozpočtu) . Největší příjmem jsou daně z prodeje . Ty logicky postihují nejvíce nižší třídu , kdy z těch 30000 většinou vše utratíte . Naopak střední třída (soudci , doktoři) , těm je jedno kolik stojí litr benzínu zda 30kč nebo 100kč . Oni většinu příjmu neutratí , ale investují (nemovitosti , akcie) . Navíc dnes jsme se vrátili na západ , kdy bohatství dělá majetek a nikoliv příjem z práce . Máme dnes stejné rozložení majetku jak v usa či rusku , kdy horních 10% vlastní 2/3 majetku a tedy i výnosy z něj . Navíc u nás jsou marginální korporátní a majetkové daně . Z této logiky vyplývá , že nejvíce plní státní kasu nižší třída , kdy procentuelně odvádí zásadně více ze svého výdělku než bohatí . Krásně to bylo viditelné u duchodu co pobírá pan Babiš . Strašně se divil jak má nízký duchod , ale když přizná minimum (jde to) tak co se diví . Ale jak píši zdravotní a sociální tvoří většinu rozpočtu spolu s daněmi z prodeje . Poznámka na konec , prodejní daně postihují nepodnikatele . Tedy zase jsme rozděleni na rovné a rovnější.

Emil
11. květen 2022, 15:09

Kitty, je hezké že jste si něco někde vygůglila, ovšem bez znalosti kontextu. Nová zelená úsporám byla financovaná z výnosu z emisních povolenek i v minulosti, je i v současnosti a bude i v budoucnosti. Že je toto financování v současnosti obohaceno ještě o peníze z Národního plánu obnovy, který rovněž není financovaný z daní, na tomto faktu nic nemění.

Jimi
11. květen 2022, 16:57

Jaky kontext? Jasne je tam uvedeno ze z povolenek jde cca petina. A prekvapeni pro vas - ty povolenky z cele EU jdou do jednoho pytle a z toho se pak prerozdeluje, takze Cesko prijima z celoevropskych povolenek vic penez nez vklada. Zjednodusene si platime zatepleni a panely z nemeckejch penez

Emil
11. květen 2022, 17:45

Jaký kontext? Zelená úsporám byla financována z emisních povolenek už od svého vzniku, kdy ještě nebyla "nová", kdy ještě o žádném RRF nebylo ani památky, a je z nich financovaná stále. Takže když tu Kitty píše "Emil uz je davno v buducnosti, tam sme sa my este nedostali, on uz to financuje z povoleniek, my este 4 roky pojdeme z RRF na pozicanych peniazoch", tak je evidentní že vůbec neví o čem píše, a že si něco vygůglil bez znalosti kontextu. Stačí se podívat pro začátek třeba na wikipedii:

cs. wikipedia. org/wiki/Zelen%C3%A1_%C3%BAspor%C3%A1m

Jiří Kelnar
11. květen 2022, 12:30

Emile, ano pravda je, že je to financováno z peněz všech. Pan Bláha má zas pravdu v tom, že chudí daně reálně spíše neplatí, tedy i ty povolenky jsou jim daňově kompenzovány jinými bonusy.

Ale obecně chudí lidé mají spíš menší spotřebu, ano nemají FVE, ale zase spotřebují pro svůj život míň energie, nemají ty bazény, několik televizí, další zbytné spotřebiče, vytápějí běžně méně metrů plochy domu.

Ale NZÚ má v nové formě být zaměřené právě na podporu chudých rodin, aby si vyměnit okna, zateplit dům nebo pořídit FVE mohli i oni. A tohle prospěje nám všem, protože to rapidně sníží spotřebu plynu a navíc levně. Zateplení a nová okna jsou levné úspory.

Emil
11. květen 2022, 12:57

To já jsem taky nikde nerozporoval, že "chudí daně reálně spíše neplatí", jen to jaksi nemá žádnou souvislost s těmi dotacemi přes NZÚ, jak tvrdil Bláha.

miro novak
11. květen 2022, 23:59

Blaha je hlpb?

Ladislav Novák
12. květen 2022, 09:41

Zbytečně vyhozené peníze ze státního rozpočtu, které ničí trh a ceny. Stačí se ohlédnout ke kořenům, kde začal Bilionový tunel OZE zákonem 180/2005 Sb. o podpoře OZE. Nějakých 10 miliard je jenom malý zlomek z těch miliard tisíce, co jsou nacpány do "správných kapes".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se