Domů
Obnovitelné zdroje
Nová zelená úsporám: žadatelé loni požádali o bezmála 2 miliardy Kč
Zateplování panelového domu. Zdroj: public domain

Nová zelená úsporám: žadatelé loni požádali o bezmála 2 miliardy Kč

Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) přilákal v loňském roce přes 8 tisíc zájemců, kteří požádali o dotace v celkové výši téměř 1,9 miliard korun. K nárůstu zájmu o dotace přispěly mimo úprav programu i podpora instalace fotovoltaických systémů a kontinuální možnost požádat o dotaci kdykoliv do roku 2021.

Zájem o čerpání dotace v rámci programu NZÚ roste rok od roku. Za tři roky jeho fungování bylo podáno přes 21 tisíc žádostí s celkovou hodnotou 4,9 miliard Kč. Ke konci loňského roku bylo schváleno více než 18 tisíc z podaných žádostí a více než 9 tisícům žadatelů již byla dotace vyplacena.

Finanční prostředky určené pro žadatele v rámci výzev NZÚ pochází z výnosů z obchodování s emisními povolenkami, s nimiž ČR obchoduje na evropském trhu.

„Upravili jsme NZÚ pro větší komfort žadatelů. Každý si tak může naplánovat čerpání peněz z programu podle svých potřeb a finančních možností a dotovaná opatření realizovat i na etapy. Po čerpání jedné dotace si klidně může zažádat o další.“

Ministr životního prostředí Richard Brabec

Značná většina z přijatých žádostí, celkem 20 794, byla podána v rámci tří výzev pro rodinné domy. V případě bytových domů bylo ve dvou výzvách přijato 568 žádostí, přičemž v průběhu ledna se otevře příjem žádostí v rámci třetí výzvy.

V případě rodinných domů byl největší zájem jak v počtu podaných žádostí, tak v celkové výši požadované dotace o zateplení. Podobně vysoký zájem byl poté o výměnu zdroje tepla či instalaci solárních systémů.

Novinky přinese i rok 2017

Mírných změn se program dočká i v letošním roce, například v oblasti podpory solárních systémů, kdy žadatelé budou moci žádat o dotaci na pořízení fotovoltaických střešních krytin nebo fasádních systémů v místech, kde využití klasických fotovoltaických panelů není ideální.

Oblast, ve které dotační program NZÚ bezesporu překonává všechny ostatní programy v ČR, jsou energetické úspory v obytných budovách. Každá poskytnutá miliarda korun dokázala přinést úspory v konečné spotřebě energie u rodinných domů ve výši 861 TJ.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.