Domů
Energetika v ČR
MŽP schválilo z fondu dotace za 800 mil. Kč, převážně na fotovoltaiku
Systémy solárních elektráren

MŽP schválilo z fondu dotace za 800 mil. Kč, převážně na fotovoltaiku

Fotovoltaické elektrárny do výkonu jednoho megawattu (MW) a projekt teplárenské modernizace podpoří 800 milionů korun. Dotace z evropského Modernizačního fondu pro 13 projektů schválila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). ČTK to dnes sdělily zástupkyně ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR). SFŽP má správu Modernizačního fondu na starost.

„Z Modernizačního fondu, konkrétně z podprogramů HEAT a RES+ bylo právě podpořeno 13 projektů ve výši 800 milionů korun,“ napsala ČTK za ministerstvo Dominika Pospíšilová.

Zatímco program HEAT cílí na modernizaci teplárenské soustavy a přechod tepláren na čistší zdroje energie, program RES+ podporuje nové obnovitelné zdroje energie (OZE).

„Jeden projekt, za 329 milionů korun, je určen k modernizaci tepláren, zbylých 12 bylo na projekty z výzvy 1/2021 RES s dotací 472,6 milionu korun,“ upřesnila pak mluvčí SFŽP Lucie Früblingová.

Podpořené fotovoltaiky podle MŽP budou vznikat často na střechách již stojících budov.

MŽP už také dříve oznámilo, že od 10. srpna začne příjem žádostí o dotaci pro fotovoltaiky do jednoho megawattu v rámci nové výzvy. Skončí 15. března 2023, k dispozici bude částka 1,5 miliardy korun. Od 3. srpna do 31. října letošního roku bude možné žádat o dotaci na výstavbu velké fotovoltaické elektrárny. Na tyto projekty půjde z výzvy fondu 5,5 miliardy korun. Vlastníci tepláren mohou o dotaci v nové výzvě programu HEAT, v níž je 15 miliard korun, žádat už od 25. července, příjem žádostí v tomto případě končí 30. června 2023.

Hubáčková v červnu uvedla, že z Modernizačního fondu bylo podpořeno zatím na dvě stovky nových fotovoltaik s celkovým výkonem přes 622 MW, současný stav MŽP neupřesnilo. Pro porovnání – celkový instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany je 2040 MW.

Cílem Modernizačního fondu je přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje. Do roku 2030 má nabídnout nejméně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Fond i první výzvy z něj byly spuštěny loni.

sar rdo

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Maly Jarda
1. srpen 2022, 16:50

schodek 1000 miliard za poslední 3 roky, dalších 1000 miliard profesorem politologie Fialou plánovaný schodek do dalších voleb .. a zelený tunel pořád běží

.. celý tento režim je intelektově a morálně zbankrotovaný .. plus brzy bude zbankrotovaný i finančně, a my s ním

Jan Stehlik
1. srpen 2022, 17:33

No a proto vládě vyhovuje taková inflace . To potom pěkně se odpisují dluhy a ztrácí na hodnotě .

Ladislav Novák
1. srpen 2022, 20:33

Fialova vláda díky hloupým ministrům jako je lidovecká MŽP Anna Hubáčková rozhazuje dál desítky miliard na naprosté nesmysly, a pak nám představí sekyru v rozpočtu jako Babiš a vyhlásí, že se nedalo nic dělat...

Maly Jarda
2. srpen 2022, 20:48

tak nějak .. a hlavně posílat co nejvíc stalimilard směr Západ za přeražený plyn a zbraně .. to vše na dluh u západem vlastněných bank

Ladislav Novák
1. srpen 2022, 20:42

Teď na to koukám: KLASICKÁ DEZINFORMACE z ČTK a od Hubáčkové:

"...Hubáčková v červnu uvedla, že z Modernizačního fondu bylo podpořeno zatím na dvě stovky nových fotovoltaik s celkovým výkonem přes 622 MW, současný stav MŽP neupřesnilo. Pro porovnání – celkový instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany je 2040 MW. ..."

Že ten "výkon" fotovoltaiky je jen výkonem INSTALOVANÝM, z něhož lze odebírat během dne a roku jen malý zlomek této hodnoty a v zimě skoro nic, nám ČTK zatajila. Že instalovaný výkon fotovoltaiky nelze v žádném případě srovnávat bez tohoto upřesnění s instalovaným výkonem jaderné elektrárny, to naší dezinformační veřejnoprávní agentuře ČTK stále není známo. :-)

richie
2. srpen 2022, 10:40

a to este stale nie je v podmienkach pre nahodne zdroje elektriny aspon absolutne minimalna 4h akumulacia na tlmenie nabehovych kriviek?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se