Domů
Energetika v ČR
Na Štědrý den opět rekordně stoupla spotřeba elektřiny
Trading, cena, ceny
Zdroj: Pixabay

Na Štědrý den opět rekordně stoupla spotřeba elektřiny

Energetika v ČR
15 komentářů
25. prosinec 2021, 11:40
ČTK

Štědrý den tradičně znamenal v Česku rekordní hodinovou spotřebu elektřiny za celý rok. Největší nápor zaznamenala elektrárenská společnost ČEZ mezi 16:00 a 17:00, kdy vrcholí příprava štědrovečerní večeře, lidé mají rozsvícenou vánoční výzdobu a sledují televizi nebo poslouchají rádio. ČTK to dnes sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková.

„Spotřeba domácností je na Štědrý večer zhruba o 35 procent vyšší oproti průměrným hodnotám dosahovaným ve stejnou dobu v ostatních zimních dnech,“ uvedla mluvčí.

Druhá největší spotřeba v prosinci bývá tradičně na Silvestra. Třetí nejvyšší hodinový odběr je v podvečer 23. prosince, protože lidé uklízejí a připravují jídlo na Štědrý den. „Tyto dva dny mají druhou a třetí nejvyšší hodinovou spotřebu v prosinci, zatímco 24. 12. je vůbec nejvyšší hodinová spotřeba z celého roku,“ dodala mluvčí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Pavel Karásek
25. prosinec 2021, 12:19

Po novém roce v Německu odstaví tři předposlední reaktory. Co ale bude, pokud nepřijde žádný tolik proklamovaný blackout? Co si ruští trollové vymyslí za téma? Sóroš a sluníčkáři? To je už moc ohrané.

frank
25. prosinec 2021, 20:44

On kolikrát není moc velký rozdíl mezi trolly (pro)ruskými a trolly (pro) německými/ proOZEovskými :) Už jen ten výraz " tři předposlední" , nemluvě o tom, že když člověk nehoruje pro současnou energetickou politiku Německa a jeho" energospoutníků", tak to neznamená, že jsou všichni (pro)ruští . Mě by třeba stačilo, kdyby Německo tolik neriskovalo s odstavením stabilních zdrojů, dlouhodobě nezneužívalo přenosové soustavy sousedů ( i těch na jeho jihozápadě), neměnilo energetickou politiku jako na obrtlíku ( viz třeba několik let rušené a náhle nově podporované/ stavěné moderní plynoelektrárny jen kvuli tomu, že nový podporu dostane) a navíc neotvíralo nové uhelné doly, nové uhelné eletrárny a nezvýšilo svou závislost na " tradičních zdrojích" v době, kdy v EU prosazuje ještě mnohem tvrdší cíle...

Karel
26. prosinec 2021, 01:22

Nestane se nic, jen stoupne o pár miliard metrů krychlových za rok spotřeba plynu a odstaví se stroje, které by ještě 20 let mohly vyrábět s minimálními emisemi CO2, když už si na to momentálně hrajeme a vadí nám i krávy…. :-D

Vladimír Šťastný
26. prosinec 2021, 05:24

Doufám pane Karásku, že vaše Vánoční nadspotřeba pocházela výhradně z OZE.

Pavel Karásek
26. prosinec 2021, 10:16

Moje spotřeba byla ze sítě. Tam je totiž všechna elektřina smíchaná. Víte? U nás je problém, že jaderná mafie a také komplet mafie z jedné nejmenované země na východě kde je hlavou státu malý plešatý mužík, a která má u nás vliv skoro na všechno u nás brání svým politickým vlivem rozvoji obnovitelných zdrojů. Víte?

Emil
26. prosinec 2021, 11:34

Karásku, přestaňte se vymlouvat jak malé dítě, nikdo vám v přechodu plně na OZE nebrání. Dokonce na to dostanete i pořádnou dotaci. Vy sám jste ukázkový příklad pokrytce, který přesně ví co mají dělat ostatní, ale sám radši platíte za elektřinu "jaderné mafii". Mohl byste krásně ukázat cestu ostatním, místo toho ukazujete, jaká je to ve skutečnosti utopie, protože bez těch nenáviděných jaderných zdrojů se ani vy sám neobejdete. Natož aby se bez nich obešli ti, pro které je to zdroj jako každý jiný a netrpí podobnou ideologickou protijadernou zaslepeností jako vy.

Jaroslav Studnička
26. prosinec 2021, 13:07

Hlavně, že tu nedávno p. Carlos psal něco o jaderných trollech.

O protijaderných trollech se už jaksi zapomněl zmínit. Na pana Karáska to sedí dokonale...

Pavel Karásek
27. prosinec 2021, 01:24

Ti projadrení trollové jsou Emil a Studnička.

Milan
27. prosinec 2021, 12:55

Karasku, vy jste jako male decko, kteremu se nekdo snazi sebrat hracku. Vy to musite mit v zivote tezke, kdyz vsichni kteri maji vyhrady k OZE jsou mafiani a trolove. Jste typicka ukazka iracionalniho mysleni.

Marek Kuchejda
25. prosinec 2021, 13:14

Tou spotřebou v Česku bylo určitě myšleno spotřeba domácnosti, neboť špičkové zatížení bylo nejméně o 25% nižší než běžný zimní pracovní den. Je fascinující k jakým zkreslením faktů v médiích dochází.

Jiří
25. prosinec 2021, 20:28

Článek informačně naprosto o ho... To si myslíte, že by čtenáři psychicky neunesli údaj v GW nebo nedejbože graf?

Emil
25. prosinec 2021, 21:00

Je to článek převzatý z ČTK, která místo jednotek soustavy SI používá soustavu novinářskou, složenou z jednotek jako Fábie, fotbalové hřiště a roční spotřeba domácnosti. Jelikož by asi vyjádření spotřeby domácností na Štědrý večer v roční spotřebě domácnosti působilo poněkud zmatečně, rozhodli se nejspíš raději nepoužít jednotky žádné...

CarlosEV
25. prosinec 2021, 20:53

A co přidat nějaká čísla ?

Jiří
25. prosinec 2021, 22:01

Máte jich hromadu v úvodním obrázku. Při troše fantazie můžete přijít na korelaci chování německého akciového trhu z podzimu a české spotřeby elektřiny z Vánočního večera :-D

Stas
26. prosinec 2021, 19:16

Informace má být přesná , vylučující jakékoliv fantazie...

aspoň na odborně se tvářící "oenergetice"!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se