Domů
Energetika v ČR
Novou členkou rady ERÚ bude Markéta Zemanová, nahradí Rostislava Krejcara
Vedení VVN

Novou členkou rady ERÚ bude Markéta Zemanová, nahradí Rostislava Krejcara

Energetika v ČR
6 komentářů
27. červenec 2020, 20:55
ČTK

Novou členkou rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bude od 1. srpna Markéta Zemanová. Nahradí Rostislava Krejcara, kterému končí funkční období. Zemanová dosud působila jako ředitelka sekce správních řízení ERÚ. Její jmenování dnes schválila vláda. Zemanová zvítězila ve výběrovém řízení, kterého se zúčastnilo pět zájemců. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Zemanová pro ERÚ pracuje od roku 2013, nejprve působila v legislativně právním odboru, nyní řídila sekci správních řízení. V minulosti pracovala na krajském úřadě nebo v advokátní kanceláři. „Věřím, že i s její pomocí úřad, kde byly v minulosti nezbytné zásadní personální změny, posílí postavení respektované nezávislé odborné autority v oblasti energií,“ uvedl Havlíček

Rada ERÚ sestává z pěti členů. Radní mají pětiletý mandát, každý rok je jmenován nový člen nahrazující stávajícího. Do funkce předsedy je radní jmenován na dobu zbývající do konce jeho členství v radě, nejvýše na dobu tří let. Současným předsedou je od 1. srpna loňského roku Stanislav Trávníček. Členy rady i předsedu volí a odvolává na návrh ministra průmyslu a obchodu vláda.

Loni v létě kabinet odvolal dva členy rady, předsedovi Janu Pokornému neprodloužil mandát. Podle zprávy bezpečnostních složek nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů. Kromě Trávníčka a Zemanové radu tvoří Ladislav Havel, Martina Krčová a Petr Kusý.

ERÚ byl zřízen v roce 2001. Do jeho působnosti patří mimo jiné regulace cen eletřiny, plynu a tepla, podpora hospodářské soutěže v energetických odvětvích, výkon dohledu nad trhy v energetických odvětvích nebo ochrana oprávněných zájmů zákazníků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Josef
28. červenec 2020, 00:32

No to jsem tedy zvědavý jak se nová rada popasuje například s křížovými dotacemi pro odběratele el. energie, kdy například celá republika dotuje chataře...

energetik
28. červenec 2020, 13:55

a nebo továrníky. Také bych si chtěl měnit rezervovaný příkon každý měsíc dle potřeby.

lubos
28. červenec 2020, 07:08

Za první republiky proběhla elektrifikace Československa bez diskriminace domácností a trvalo to do sametové revoluce a následného "uvolňování trhu". V současné době jsou cenově diskriminováni odběratelé z NN oproti odběratelům z VN nebo VVN. (poplatky za distribuci a příspěvek na OZE). Běží mnoholetá kampaň na občany na vytvoření falešného pocitu možnosti úspory za elektřinu formou změny dodavatele silové elektřiny. Politici nahrávají přes ERÚ vlivným podnikatelům aby............. zbytek se nesmí veřejně napsat. Co se změnilo, když byli odejítí dva ředitelé ERÚ u domácností? Koronavir zneužili dodavatelé silovky k takřka kartelovým dohodám proti odběratelům z VVN.

Josef
28. červenec 2020, 21:38

Ano příspěvek za OZE je velký problém, pokud poslanci neschválí pokles podpory pro majitele FV elektráren, pak poplatky dále porostou. A pokud to poslanci nechválí pak doufám že bude zveřejněn seznam těch co byly proti....

Energetik 007
28. červenec 2020, 07:35

Takže dáma, která si myslí že elektřina vzniká v zásuvce a elektrárna jen škodí životnímu prostředí.

T
28. červenec 2020, 13:49

To uz tam bylo lepsi dat milou pani z brnenskeho D -TESTU...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516