Domů
Energetika v ČR
Poslanci chtějí urychlit výběr místa pro hlubinné úložiště jaderného odpadu
Vstup do hlubinného úložiště ONKALO ve Finsku. Zdroj: posiva.fi

Poslanci chtějí urychlit výběr místa pro hlubinné úložiště jaderného odpadu

Poslanci z kontrolního výboru žádají ministra průmyslu Jozefa Síkelu (za STAN), aby připravil novelu atomového zákona, která zvýší poplatky pro producenty jaderného odpadu na takzvaný jaderný účet. Důvodem jsou vyšší náklady Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) spojené s přípravou a výstavbou hlubinného úložiště jaderného odpadu. Výbor současně vyzval ředitele SÚRAO Lukáše Vondrovice, aby urychlil výběr jedné ze čtyři lokalit vytipovaných pro úložiště. Ve hře jsou čtyři lokality, výběr má být potvrzen do roku 2030. Obce se stavbě úložiště dlouhodobě brání.

Výbor se na usnesení shodl po debatě o závěru Nejvyššího kontrolního úřadu o prověrce hospodaření SÚRAO. Úřad přede dvěma lety dospěl k tomu, že stát do přípravy úložiště vložil téměř dvě miliardy korun. Zatím ale nemá jasno ani v tom, kde by mělo vzniknout. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Zpravodaj k projednávanému bodu Václav Král (ODS) doporučil, aby producenti jaderného odpadu, hlavně firma ČEZ, ale i další hráči, platili víc. Poukazoval přitom na to, že náklady na vybudování úložiště se odhadují na 160 miliard a producenti odvádějí ročně asi 1,8 miliardy korun.

Úložiště transuranového odpadu WIPP v USA. Zdroj: wipp.energy.gov
Ilustrační foto

Náměstek sekce jaderné energetiky ministerstva průmyslu Tomáš Ehler potvrdil poslancům, že vláda chce v dohledné době novelizovat atomový zákon. V něm se bude měnit výše poplatků. Výše poplatku se podle něj bude odvíjet i od rozhodnutí o nových jaderných zdrojích. Jaderné elektrárny platí podle nového atomového zákona poplatek 55 Kč za každou vyrobenou megawatthodinu elektrické energie.

Ehler poslance informoval, že záměr nového zákona, který má posílit práva obcí při jejich zapojení do vyhledávání vhodné lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu, je připraven. Legislativní rada vlády ho podle něj doporučila schválit. V řádu měsíců by ho mohla projednat vláda.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Emil
20. říjen 2022, 15:48

To by mě zajímalo, kde "se" náklady odhadují na 160 miliard, šéf SÚRAO odhaduje náklady na 130 miliard: "Náklady na stavbu úložiště jaderného odpadu se po započítání současné inflací vyšplhají na 130 miliard korun, donedávna se počítalo se 111 miliardami, říká pro Radiožurnál Lukáš Vondrovic, nový šéf Správy úložišť radioaktivních odpadů."

Navíc nejde o "náklady na vybudování úložiště", ale o veškeré náklady spojené s vybudováním, stoletým provozem i uzavřením úložiště. Na vybudování počítá SÚRAO s 30 miliardami Kč, sám Vondrovic říká, že na vybudování už našetřeno je:

irozhlas. cz/zpravy-domov/uloziste-radioaktivniho-odpadu-plany-novy-sef-vondrovic_2210141749_mfk

hellokitty
20. říjen 2022, 17:06

a ako sa pocitaju naklady toho, ze to nikto u seba na dvorku nechce?

"Proti možnosti, že by v jejich sousedství mohlo vzniknout hlubinné úložiště jaderného odpadu, dlouhodobě protestují obyvatelé a starostové z dotčených lokalit."

Turby
20. říjen 2022, 19:03

NIMBY by melo mit trestni sazbu. dneska postavit i jen autobusovou zastavku je peklo kdyz se sletnou NIMBY :-)

Emil
20. říjen 2022, 19:39

Nepočítá se to nijak, někde to nakonec bude muset postavit každý stát. Je to daň za vysokou životní úroveň, nejen díky energetice ale i lékařství, průmyslu a dalších oblastech, kde radioaktivní odpad vzniká.

Josef
20. říjen 2022, 18:54

a po 100 letech to bude platit kdo, všichni víme, že poločas rozpadu vyhořelého paliva je v 30tis. let.

Emil
20. říjen 2022, 19:27

Po 100 letech se to uzavře a kromě nějakého dalšího drobného monitoringu po nějakou omezenou dobu, který se rovněž bude platit z jaderného účtu, už nikdo nic platit nemusí.

Josef
20. říjen 2022, 20:29

Ale pane Emile, po 100 letech drobný monitoring za hubičku počítám? Takže dar našim následovníkům od nás, co jsme se se opájeli levnou energií a nemysleli na budoucnost?

Všichni ni křičí jak jsou nebezpečné toxické odpady, třeba nyní je populární odpad z baterií jako je lithium, což je proti U235 jako koťátko a likvidaci, a nebo lépe i recyklaci vyřešenou již nyní. Jo zahrabat a zahodit klíče.....desítky tisíc let to je riziko...........

Emil
20. říjen 2022, 21:18

Za kolik ten monitoring bude vás nemusí trápit, protože už je započtený v celkové ceně toho úložiště, žádné klíče od toho úložiště nebudou, protože veškeré přístupové chodby budou kompletně vyplněné a uzavřené. Na budoucnost je myšleno, právě proto existuje ten jaderný účet, na kterém se potřebné prostředky pro budoucnost hromadí. Na U235 nic nebezpečného není, nebezpečného jsou úplně jiné radionuklidy. To vaše "riziko" spočívá podle vás v čem konkrétně? Něco na co týmy geologů a dalších odborníků nepřišly a přišel na to Josef?

hellokitty
21. říjen 2022, 12:40

"Na U235 nic nebezpečného není" a obsahuje tolko energie, ze mi staci zjest jednu palivovu tabletu a do konca zivota nemusim jest

JVr
21. říjen 2022, 10:23

100 let je tak vzálená budoucnost, že pakticky nevíme co se bude dít, že připravovat na to už nyní detailní plány je pravděpodobně ztráta času.

Reaktory 4 genreace (5té generace) jsou/budou schopné se stávajícím palivem dále pracovat, to se ví už dnes.

Může se také stát, že bude možné odpad dále přepracovat v závodech na zpracování radioktivního odpadu na další palivo, a odpadem budou částečně i izotopy s poločasem rozpadu, který bude v desítkách let a takové palivo se bude do úložiště ukládat jen dočasně (nebo se tam ani nuloží), následně jej třeba využije průmysl nebo stavebnictví... Pravděpodobně se tak stane, že do úložiště budu ukládány pouze určité specifické izotopy, kterých bude vznikat menší množství, a tak bude úložiště schopné pojmout odpad po dobu delší jak 100 let, jak říkám trápit se nyní detaily spíše nedává smysl, ale podle všeho je třeba začít stavět.

hellokitty
21. říjen 2022, 13:00

za seba by som preferoval v prvom rade ziadny odpad nevytvarat, to je nieco ako keby sme sa rozhodovali, kde otvorime dalsiu skladku komunalneho odpadu, nevieme co bude za 100 rokov, mozno budeme vediet kazdy kusok odpadu kompilatorom hmoty rozlozit na atomy a poskladat z toho cisty material, ale pre istotu otvorme tu skladku a produkujme odpad dalej, za 100 rokov sa o to postara niekto iny, ktoremu odovzdame tuto horsiu buducnost

richie
22. říjen 2022, 11:55

a to ze budeme musiet otvorit mnozstvo skladok pre odpad z FVE a VTE vobec nevadi .. ved ten je eko bio ..

Peter
20. říjen 2022, 19:28

Je úplne jedno či je to 130 alebo 160. Toto číslo vypočítali odborníci ekonómovia ako pri stavbe JE plán bol 2 miliardy skončili pri 10. Je tu niekto kto vie koľko bude stáť nafta, cement, piesok, práca o rok? Ktorý tunel, cesta, most bol postavený načas a bez inflácie, korupcie, bez technických problemov? Cenníky sa menia každý týždeň (hodinu ).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se