Domů
Energetika v ČR
Provozovatelé elektrických sítí asi zvýší investice na téměř 40 miliard Kč ročně
Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

Provozovatelé elektrických sítí asi zvýší investice na téměř 40 miliard Kč ročně

Investice tuzemských provozovatelů elektroenergetických soustav v příštích letech oproti současnosti zřejmě vzrostou o 38 procent ročně. Každý rok tak půjde na transformaci a modernizaci sítí téměř 40 miliard korun. Přesněji ovšem ještě bude záviset na státem určovaných podmínkách dotací. ČTK o tom informovalo České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES). Navýšení investic je podle něj nutné kvůli rostoucím nárokům na rozvoj a řízení sítí.

Do sdružení regulovaných elektroenergetických společností patří provozovatel přenosové soustavy společnost ČEPS a provozovatelé distribučních sítí společnosti ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce.

„Mezi lety 2010 až 2023 se průměrná výše ročních investic členů ČSRES blížila 29 miliardám korun. Dnes ale víme, že ani tak velká částka do budoucna stačit nebude. Dalších zhruba 11 miliard korun ročně si vyžádají investice spojené s novými požadavky na decentralizaci výroby, masivní připojování obnovitelných zdrojů energie či elektrifikace sektoru dopravy a vytápění,“ uvedl předseda Rady ČSRES Marian Rusko.

„Cíle EU i ČR spojené s přísnější ochranou klimatu nutně povedou k dalšímu růstu investic do energetické infrastruktury,“ řekl.

Peníze podle sdružení půjdou například na modernizaci a rozvoj fyzické infrastruktury, zavádění nových technologií nebo digitalizaci systémů. Provozovatelé tím chtějí zabezpečit provoz tuzemských soustav v budoucnosti, kdy se budou zvyšovat nároky na jejich řízení kvůli pokračující dekarbonizaci energetiky.

„Řešíme rychlost výstavby sítí, navyšování jejich kapacity nebo přebytky elektřiny z tisíců malých zdrojů. Dochází k instalaci chytrých elektroměrů, připravujeme se na dálkové ovládání a regulaci nižších napěťových úrovní distribučních sítí. S tím souvisí investice do automatizace v podobě nových IT systémů, komunikačních protokolů a použití pokročilé analytiky ke zpracování enormního množství dat. Nad tento rámec budujeme Elektroenergetické datové centrum, které začne fungovat již letos v srpnu,“ popsal Rusko.

Část investic půjde také na posílení kybernetické bezpečnosti elektroenergetické soustavy v Česku. Firmy tím reagují na rozvoj tzv. chytrých zařízení, které se čím dál více zapojují do systému. Dalším cílem provozovatelů je připravit soustavu na rizika spojená například s přírodními kalamitami. „Nyní musíme reagovat na skokové kvalitativní změny, které povedou k větší otevřenosti a udržitelnosti, abychom předešli větší zranitelnosti celého systému,“ dodal Rusko.

Proveditelnost investic bude podle sdružení záviset na rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který stanovuje podmínky, za nichž mohou provozovatelé elektroenergetických soustav čerpat dotace. ČSRES také jedná se státem o případném navýšení dotací a o nabídce vhodných dotačních programů, která byla podle sdružení dosud poměrně nízká. Členové ČSRES v posledních deseti letech z evropských fondů získali 6,55 miliardy korun, což je zhruba 0,19 procenta z objemu unijních peněz pro ČR. Ekonomické dopady modernizace české elektrizační soustavy aktuálně analyzuje poradenská společnost Deloitte.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
16. duben 2024, 22:09

U nás jsou 2 světy první je firma ČEZ distribuce , která tady masivně investuje a díky tomu je její síť ve velmi dobrém stavu a dělá maximum pro připojování nových zdrojů. A pak tady tady máme E.g.d. Která vozí zisk do zahraničí a do sítě investuje co možná nejméně a podle toho také její síť vypadá.

minduton
17. duben 2024, 07:54

Opravdu? Projeďte se někdy po obcích v severních Čechách. Aspoň pomyslně pomocí street view. Myslím, že je to přesně naopak. Stačí si vybrat prakticky jakoukoliv malou obec v těchto končinách a zablijete se. Betonové sloupy z 60tých let s venkovním rozvodem, stejně jako sekční odpojovače z tého období (na území EG.D nenajdete tak staré odpojovače) atp.

Jinak s těma investicema to Motyčko zase tak jednoduché nebude. Za posledních 5 let je všechno, doslova všechno, v tomto sektoru dražší o zhruba 40 %. Takže pokud někdo mele úderné kecy o tom, že se investice zvýší o 38% oproti období před x lety, neznamená to v zásadě NIC. Vůbec nic. Jen namazaný med kolem huby pro nevědomé. V zásadě se totiž nebude budovat nic navíc. Jen to prostě a jednoduše bude stát víc peněz. 29 mld. + 40 % = 40 mld. Kč.

A kdo by taky víc dělal? Budeme vozit opět Vietnamce z Asie? Indové už jsou out, ty už si zabookovali Němci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se