Domů
Energetika v ČR
Průzkum: Dodavatele energií vybírají Češi podle ceny a solidnosti
Elektrické vedení

Průzkum: Dodavatele energií vybírají Češi podle ceny a solidnosti

Energetika v ČR
7 komentářů
12. březen 2019, 12:26
ČTK

Mezi rozhodující kritéria při výběru dodavatele energií patří pro většinu českých zákazníků cena, důvěryhodnost a dobrá pověst firmy. Vyplývá to z průzkumu agentury Datank pro společnost Bohemia Energy, který dnes zástupci agentury a energetické firmy představili na setkání s novináři. Nejdůležitějším hlediskem je podle průzkumu cena, která je rozhodujícím kritériem pro 90 procent dotázaných.

„Vysoko v žebříčku se ale umístila i další kritéria, která nasvědčují narůstající vyspělosti českých spotřebitelů. Dobrá pověst vybrané firmy je důležitá pro 64 procent respondentů, její finanční stabilita pro 51 procent. Čtvrtina lidí uvádí jako zásadní hledisko to, aby společnost byla na trhu přítomna déle než pět let a šlo o firmu s dostatečným počtem klientů,“ uvedl hlavní analytik agentury Datank Petr Šmíd.

Podle průzkumu jsou se svým dodavatelem energií spokojeny více než tři čtvrtiny lidí. Spokojenost s přístupem energetických firem vyjádřilo i téměř 78 procent těch, kteří nějakou záležitost v minulosti se svým prodejcem řešili.

Námraza na vedení
Ilustrační foto

Více než polovina dotazovaných je pak toho názoru, že dominantní dodavatelé mají tendenci zneužívat svého postavení na trhu a odrazovat klienty před změnou dodavatele energií, aby u nich nedošlo k úbytku zákazníků.

„Většina firem na trhu je solidních, spotřebitelům lze jen doporučit, aby naplno využívali výhod konkurence a neplatili víc, než je nezbytné. Na druhou stranu je samozřejmě nutná obezřetnost před takzvanými ‘energetickými šmejdy’, kteří dobré pověsti renomovaných společností zneužívají,“ uvedl ředitel zákaznické péče Bohemia Energy Robert Šíma.

Průzkum se uskutečnil v lednu letošního roku na vzorku asi 1000 lidí.

Právě na trh s energiemi se podle nedávného vyjádření České obchodní inspekce v podobě takzvaných ‘energetických šmejdů’ přesunula problematika nekalých obchodních praktik z klasických předváděcích akcí, kde byly nabízeny například hrnce.

Například prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza označil v lednu situaci za neudržitelnou.

Vedení VVN
Ilustrační foto

V oboru se plánují legislativní úpravy.

Do připravované novely energetického zákona začlenilo ministerstvo průmyslu a obchodu podle dřívějších informací například omezení doby trvání smlouvy s dodavatelem na 36 měsíců, možnost zákazníka vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku, a to kdykoliv do patnáctého dne před uplynutím sjednané doby nebo právo zákazníka na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy.

Z dat Operátora trhu s elektřinou vyplývá, že Češi v loňském roce měnili dodavatele elektřiny v rekordním množství. Počet změn se proti roku 2017 zvýšil o téměř 60 procent na 570.511. Dosud nejvíce změn, 473.128, bylo v roce 2012.

V roce 2018 meziročně stoupl také počet změn dodavatele plynu, a to o 15,8 procenta na 263.425. Podle analytiků byl hlavním důvodem výrazný růst velkoobchodních cen energií, které následně obchodníci začali promítat do koncových cen pro zákazníky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petrik
12. březen 2019, 18:25

CEZ jaky mel za lonsky rok zisk!!! A generuje cenu 15% zdrazenim!!! STYDTE SE!!!

energetik
12. březen 2019, 19:27

Ale ČEZ musí být v zisku i kdyby na chleba nebylo, je to státem vydržovaný monopol. To by byla hodně špatná práce zákonodárců a takzvaného "nezávislého" regulačního úřadu kdyby ČEZ nevytvářel zisk a vytvářel by ho někdo jiný.

Petr
12. březen 2019, 22:37

Tak si přejděte k jinému maloprodejci, dneska to zabere podobně času, jako to vyřvávání a nadávání na zdražení.

Ale u ČEZu se ty zisky tak neztrácí, a čím víc dostane 70% vlastník stát, o to může pomaleji zvedat daně.

energetik
12. březen 2019, 23:44

Ty "zisky" z toho mají jen ti kteří mají nad cca 1% akcií, pro ostatní je to ztráta vlivem zdeformovaného trhu vydržovaným monopolem. Takže těch 70% které vlastníme jakože všichni, když se rozpočítají na každého občana, tak ztráta převažuje před ziskem.

frank
13. březen 2019, 08:44

To je dobrá filipika :) Takžejakože by bylo lepší, aby stát nedostal každý rok ze zisku tučnou dividendu a raději si ty peníze "vybral" na vyšších daních nebo nižších důchodech občanů ? :) Pak je ovšem zajímavé, že některé ziskem srovnatelné a prakticky monopolní firmy, čirou náhodou nepatřící ani státu a dokonce údajně ani jeho vedení nejsou vůbec na seznamu největších plátců daní ČR...

No a o těch monopolech to je spíš informace převažující nad realitou, což ?

Protože jsme si ještě nestihli všimnout, že dráty vedou odevšud všude , případný monopol by něco takového nedopustil :)

energetik
13. březen 2019, 15:42

Stát vždy dostane to co potřebuje ať tam bude ČEZ nebo jiná firma, všichni musí platit daně a dividendy. Stát daní příjem, zboží a služby. Kdyby tam ale nebyl ČEZ, tak je pravděpodobné že by občané by byly bohatší a utratili by peníze jinde a za výrobky s vyšší přidanou hodnotu, nikdo si ty peníze do hrobu nebere. Stát vždy dostane to co potřebuje, ale vybírat to přes ČEZ ve kterém má jen 70% je přes hodně kapes a nevýhodné jak pro občany tak pro stát.

Například, když jsem nedávno požádal o přeložku VN vedení, tak ČEZ požaduje 3 krát více peněz než za stejnou práci a projekt nabízí jiná konkurenční firma. Bohužel ČEZ konkurenční firmy na tyto práce hrazené zákazníky nepustí a musíte souhlasit s cenou a realizační firmou kterou vybere ČEZ a zpravidla to jsou ty ve kterých mají nějaký podíl manažeři ČEZu kteří o tom rozhodují.

Energie z našich jaderek jak také pod správou ČEZu předražená a o stavbě chystaný nových reaktorů které dostal ČEZ bez výběrového řízení to platí také.

Novak
14. březen 2019, 09:30

Pokud vím, tak cena energie u nás se stanovuje na burze v Lipsku a ČEZ nemůže nikoho donutit, aby se stal zrovna jeho zákazníkem. Jinak pokud jde o přeložku vedení, nemyslím si, že by třeba E.ON nebo PRE postupovaly jinak, i ony mají své nasmlouvané dodavatelské firmy a na svém území přirozený monopol. Rozdíl je jen v tom, že tento "zisk" nejde formou dividendy čekému státu, ale odtéká do zahraničí. Úvaha o tom, že kdyby nebyl ČEZ, tak by občané byli bohatší asi není nejasná jenom mně, ale na tom vlastně nezáleží. Otázkou je spíš to, co stát s těma dividendama dělá, pokud by je ukládal v nějakém investičním fondu jako to dělají třeba v Norsku, aby bylo na horší časy, pak těžko něco namítat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se