Domů
Elektrárny v Evropě
První jaderná elektrárna v Bělorusku po neplánované odstávce opět funguje

První jaderná elektrárna v Bělorusku po neplánované odstávce opět funguje

První jaderná elektrárna v Bělorusku, která den po zahájení provozu musela být kvůli poruše odstavena, opět funguje. S odvoláním na běloruské ministerstvo energetiky o tom dnes informovala agentura Reuters. Technici vyměnili závadné transformátory a po provedení testů zařízení Astravec znovu připojili k rozvodné síti.

„Reaktor prvního bloku v současné době funguje na 40 procent své minimální kapacity,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Litevský provozovatel přenosové sítě Litgrid oznámil, že obnovení provozu v jaderné elektrárně Astravec zaznamenal dnes několik minut po půlnoci místního času, kdy výkon dosáhl 350 megawattů.

Litgrid, který sídlí asi 20 kilometrů od zařízení Astravec, zaznamenal také přerušení provozu 8. listopadu. Konzultant odboru jaderné a radiační bezpečnosti na běloruském ministerstvu pro mimořádné situace Oleg Sobolov tehdy prohlásil, že problém nepředstavuje ohrožení ani pro Bělorusko, ani pro sousední Litvu.

Litevští představitelé proti běloruské jaderné elektrárně protestují už dlouho. Mají obavy, zda bude zařízení nacházející se jen asi 50 kilometrů od litevského hlavního města Vilniusu bezpečné. Tamní úřady nedávno v reakci na spuštění řízené štěpné reakce v prvním bloku elektrárny preventivně nabízely obyvatelům města zdarma jodové tablety, které mají v případě vystavení zvýšenému radioaktivnímu záření podpořit funkci štítné žlázy.

Litva svou jedinou jadernou elektrárnu, postavenou ještě v dobách Sovětského svazu, uzavřela před jedenácti lety. Když na začátku listopadu zaznamenala zahájení produkce energie v zařízení Astravec, přestala z Běloruska odebírat elektřinu. Litevci rovněž tvrdí, že stavbu provázely nehody, krádeže materiálu a špatné zacházení s pracovníky.

Ruská státní společnost Rosatom, která elektrárnu postavila, výhrady Litvy odmítá a tvrdí, že konstrukce odpovídá nejvyšším mezinárodním standardům. Podle Rosatomu to potvrdila i Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Po plánovaném dokončení v roce 2022 má mít Astravec dva reaktorové bloky, každý o výkonu 1200 megawattů. Část zařízení dodaly české firmy, mimo jiné armatury, čerpadla nebo potrubí.

Komentáře

(7)

Zapletal

11. prosinec 2020, 23:27

Ti předchozí čtyři co napsali komentáře jsou pacienti Jedličkova ústavu. Teď půjdete zpátky do klecových lůžek.

Petr

20. listopad 2020, 06:54

Proč hned přestat odebírat výhodnější běloruskou elektřinu? Stačilo přece nainstalovat revoluční filtry z Rakouska do zásuvek co jadernou elektřinu blokují :)

Heap

20. listopad 2020, 11:02

No jo, ale než vám doteče ta radioaktivní elektřina k filtru v zásuvce, tak vám cestou ozáří celý dům. Stopnout ji hned na hranicích je jistější.

energetik

20. listopad 2020, 14:17

Nevím jak v Litvě ale v Rakousku a v ČEZku díky částečné liberalizaci trhu už žádné filtry nejsou nutné. Je to teď jednodušší, platíte prostě obchodníkovy který s atomteroristy neobchoduje a tak jim ani neplatí. Takže filtraci tak vlastně dělá elektroměr.

Heap

20. listopad 2020, 18:29

No jo, ale co když má soused teroristického obchodníka? To pak tečou toxické jaderné elektrony společnou zdí.

Nejlepší řešení je zastavení elektřiny na hranicích. Proud se prý řídí pomocí nějakých přibližně 170 let starých zákonů. Parlamenty Litvy a Rakouska by tyto zákony měly novelizovat a mají po starostech.

Jiří Trn

21. listopad 2020, 08:18

Ona by se elektřina vůbec neměla posílat nějakými dráty. V podstatě je původ nedohledatelný a taková elektřina je nekontrolovatelná.

Elektřina by se přes hranice měla dodávat pouze proclenými tankery.

Heap

21. listopad 2020, 16:14

Po železnici to bude ekologičtější. A navíc může topič na lokomotivě nahazovat náklad rovnou na trolej a ušetří se ztráty na dlouhém vedení.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.