Domů
Energetika v ČR
Síkela: Domácnostem stát na energie přispěje fixní částkou, rozdělí 30,6 mld. Kč
Elektroměr

Síkela: Domácnostem stát na energie přispěje fixní částkou, rozdělí 30,6 mld. Kč

Energetika v ČR
5 komentářů
14. červenec 2022, 11:30
ČTK

Na úsporný tarif, který má českým domácnostem pomoci s vysokými cenami energií, by vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) mohla vyčlenit 30,6 miliardy korun. Z této sumy rozdělí 3,6 miliardy korun mezi domácnosti s domovními kotelnami, které původně v programu podpory nebyly zahrnuty. Řešení má ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připraveno i pro odběratele tepla z tepláren, kteří byli druhou nezahrnout skupinou. Síkela to dnes řekl před jednáním Sněmovny, která má o návrhu úsporného tarifu jednat.

Začlenění domácností s vlastními kotelnami nebo centrálním vytápěním z tepláren je součástí pozměňovacích návrhů, které dnes ráno schválil sněmovní hospodářský výbor, uvedl jeho člen Tomáš Müller (STAN). Příspěvek na energie u domovních kotelen dostanou společenství vlastníků jednotek, bytová družstva nebo podobní vlastníci kotelen. Stejný systém by měl fungovat u centrálních zdrojů tepla, uvedl.

O tom, jak bude pomoc konkrétně vypadat, rozhodne podle Síkely vláda zhruba na přelomu července a srpna. „Věřím, že vláda na tuto pomoc poskytne minimálně původně dohodnutých 27 miliard. To v kombinaci s odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje zajistí domácnostem příspěvek až 16.000 korun,“ řekl.

Ilustrační foto

Pro domácnosti napojené na teplárny má MPO podle Síkely připraveny dvě varianty řešení. V první by mohla vláda poskytnout až deset miliard korun na modernizaci tepláren. „Teplárny výměnou za to avizovaly, že tuto pomoc zohlední v konečných cenách pro odběratele,“ uvedl. Dodal, že tento postup musí schválit Evropská komise a její rozhodnutí se česká strana podle Síkely v těchto dnech snaží urychlit. Pro jistotu má ale nachystanou i druhou variantu, ve které počítá s tím, že by stát těmto domácnostem pomohl také prostřednictvím úsporného tarifu.

Síkela dnes zopakoval, že příspěvek dostanou lidé automaticky, jeho přesnou výši zjistí ve vyúčtování. Podpora se nebude vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů. „Vláda díky tomuto nástroji (úspornému tarifu) získá možnost naprosto flexibilně rozhodnout, jak domácnostem s energiemi pomůže a na základě svého nařízení jim přispěje takovou částkou, jakou uzná za vhodnou, a to kdykoliv a opakovaně,“ doplnil Síkela. Dříve řekl, že opatření by mělo platit od října. Jeho případné opakovaní bude podle Síkely záviset na sociální naléhavosti a fiskální odpovědnosti vlády.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef Janovec
14. červenec 2022, 11:51

Není mi jasné jak přerozdělování uchopit nějak spravedlivě, někdo má více nemovitostí (odběrných míst), někde bydlí více lidí, někde používají kombinace zdrojů, různé energetické účinnosti objektů....

Peter Zachara
14. červenec 2022, 12:05

Poznas uvod slovneho prikladu? Jede auto z bodu A do bodu B.

70% osadenstva v hospode uz na konci uvodnej casti prikladu nevie, co ze to ide z bodu A do bodu B.

Otazka: Co ocakavas od politika, ktory je voleny osadenstvom hospody?

Milan Horak
14. červenec 2022, 12:22

Z tohoto pohledu to resení nemá. Na tomto prikladu je videt, že místo, aby politici resili priciny, tak jen hasi požár. A to jeste jen naoko, aby se nereklo.

Richard Vacek
14. červenec 2022, 13:25

FIxní částka na odběrové místo je asi optimální varianta stimulující odběratele i k tomu, aby snižovali spotřebu.

Lepší je ale řešit příčinu a zajišťovat dostatek (levných) zdrojů energie.

Milan Bačík
15. červenec 2022, 09:41

Bude lidi hlavně nutit, rozdělovat nemovitosti na více menších bytových jednotek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se