Domů
Energetika v ČR
SSHR zrušila soutěž na nákup ropy do hmotných rezerv, vyhlásí ji znovu
Zásobník ČEPRO. Zdroj: ČEPRO

SSHR zrušila soutěž na nákup ropy do hmotných rezerv, vyhlásí ji znovu

Energetika v ČR
Bez komentáře
28. červenec 2022, 14:14
ČTK

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) zrušila zadávací řízení na nákup ropy do státních hmotných rezerv. Několik hodin před uplynutím doby pro podání nabídek na pořízení ropy dostala správa od jednoho z potenciálních účastníků tendru požadavek na úpravu zadávacích podmínek. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Zadávací řízení vyhlásí správa znovu.

„Tato úprava by znamenala posun ve lhůtě pro podání nabídek. A s ohledem na povinné zveřejnění ve věstníku veřejných zakázek to znamená, aby byl dodržen postup v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. To však v době, která nám zbývala do konce původní lhůty pro podání nabídek, už nebylo proveditelné,“ řekl Švagr.

Zadávací dokumentaci nyní SSHR připraví znovu a v nejbližší době zveřejní zadávací řízení znovu. Vláda v červnu schválila nákup ropy do skladů SSHR. Hrozilo, že zásoby klesnou pod zákonné minimum, které je stanovené na 90 dnů běžné spotřeby. SSHR tak nakoupí v otevřeném výběrovém řízení asi 75.000 tun ropy, má připraveno 50 milionů dolarů, tedy téměř 1,2 miliardy korun.

Litvínov rafinérie
Ilustrační foto

„Bohužel existuje předpoklad, že od 1. července opět klesneme u nouzových zásob pod povinnost mít v českých rezervách zásoby ropy a ropných produktů nejméně na 90 dní naší spotřeby. Konkrétně nám propočty ukazují, že stav bude zhruba na 88 dní. Tím pádem opět nebudeme plnit směrnici EU. Opakovala by se tak situace, ve které jsme byli od roku 2017 do roku 2020,“ uvedl již dříve Švagr.

Stát by proto podle něj měl zásoby doplnit. Podmínkou bude, aby ropu bylo možné zpracovat v rafinérii v Litvínově. Může se tedy jednat o severomořskou ropu, americkou lehkou ropu, a nebo vedle ruské ropy také ještě o saudskou ropu. „Všechno to jsou druhy, které jsou podle zpracovatele PKN Orlen vhodné pro tuto rafinérii,“ uvedl Švagr.

Česko od jara 2017 do roku 2020 neplnilo směrnici Evropské unie, která požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní. SSHR v minulých letech opakovaně po vládě požadovala, aby doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob schválila, nikdy ale neuspěla. Například v roce 2017 správa navrhovala buď nákup 80.000 tun takzvané sladké ropy, nebo 50.000 metrů krychlových nafty a 26.000 metrů krychlových benzinu. Plnit limit začal stát během pandemie koronaviru, a to díky útlumu provozů a ekonomiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se