Domů
Energetika v ČR
Stát bude energie dotovat přes operátora trhu, výši příspěvku určí vláda
Elektrické vedení
Zdroj: Pixabay

Stát bude energie dotovat přes operátora trhu, výši příspěvku určí vláda

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vložilo do připomínkového řízení návrh zákona, kterým by měla zavést slibovaný takzvaný úsporný tarif na energie. Přesnou podobu úsporného tarifu zákon neupravuje, bude stanovena nařízením vlády. Energie bude stát dotovat prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou (OTE). Vyplývá to z vládních dokumentů. Teplárenské sdružení kritizuje, že tarif se nebude vztahovat na dodávky tepla z tepláren. Na soustavu zásobování teplem jsou připojeny čtyři miliony lidí, úsporný tarif se má týkat pouze domácností, které topí elektřinou nebo plynem. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) ve Sněmovně řekl, že pro firmy vláda hledá jiné řešení.

Ministerstvo v předkládací zprávě uvádí, že návrh zákona byl zpracován v reakci na kritickou situaci na trhu s elektřinou a plynem. Novela zavádí nový právní institut, kterým je příspěvek na úsporný tarif. Řešení současné energetické krize formou sociální pomoci, jako je například příspěvek na bydlení, který cílí hlavně na sociálně slabé, není v tuto chvíli podle MPO dostatečné. Navrhuje proto, aby existoval mechanismus, který umožní státu prostřednictvím energetického zákona konečnou cenu elektřiny nebo zemního plynu zákazníkům snížit.

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes ve Sněmovně uvedl, že úsporný tarif „pomůže všem s nějakou spotřebou energie, kterou získají za státem sníženou cenu“. To podle předsedy vlády povede jak k úsporám, tak k tomu, že si domácnosti a jednotlivci budou moci s rostoucími cenami lépe poradit.

Příspěvek na úsporný tarif bude možné získat jak v případě elektřiny, tak plynu a bude zohledňovat charakter spotřeby odběratelů. „Mechanismus lze zjednodušeně popsat následovně – stát zašle operátorovi trhu (OTE) ze státního rozpočtu finanční prostředky na úhradu příspěvku na úsporný tarif, operátor trhu pošle příspěvek obchodníkům s elektřinou či plynem a obchodníci ho uplatní ve výši zálohy či ve faktuře ve prospěch zákazníka,“ uvedlo MPO v předkládací zprávě.

Síkela při sněmovních interpelacích řekl, že úsporný tarif bude automatický, nebude nutné o něj žádat a promítne se i do záloh. „Kdo odebírá elektřinu a plyn, automaticky dostane slevu na obě komodity,“ popsal.

„Těžko si představit absurdnější diskriminaci lidí připojených na teplárny, než s jakou přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Majitel rodinného domu vytápěného plynem na příspěvek dosáhne, zatímco důchodce v paneláku vytápěném například z plynové teplárny nedostane nic,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a bývalý premiér Mirek Topolánek.

S řešením nesouhlasí ani bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). „Nebude to 50 miliard, jak avizoval ministr (školství Petr) Gazdík (STAN), ale sotva polovina. Nebude to pro firmy. Nebude to pro domácnosti připojené na vytápění z tepláren, což jsou čtyři miliony obyvatel, například ti, co bydlí v panelácích. Totální fiasko, zmatek,“ uvedl ve vyjádření zaslaném ČTK. Podle Havlíčka by stačilo odpustit platby za obnovitelné zdroje energie.

Výše a způsob poskytnutí příspěvku na úsporný tarif pro jednotlivé kategorie zákazníků bude stanovena nařízením vlády. „Předpokládáme, že kategorie zákazníků odebírajících elektřinu budou v nařízení vlády stanoveny podle distribuční sazby a kategorie zákazníků odebírající plyn budou stanoveny podle plánované roční spotřeby plynu. Nařízení vymezí rovněž časový rámec pomoci, neboť jde ve své podstatě o pomoc jednorázovou. Obecné zákonné zakotvení institutu umožní její případné opakování,“ uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě.

„Pan ministr Síkela asi stále nepochopil, že na teplárny je připojených čtyři miliony lidí a dramatický nárůst cen emisní povolenek a teď navíc i energetických komodit není v letošních cenách tepla ještě z větší části promítnut a že na tuto situaci budou muset výrobci tepla bezprostředně reagovat. Vyzývám pana ministra, aby situaci těchto lidí okamžitě řešil, a pokud nevedou k cíli jednání s Evropskou komisí, neprodleně předložil pro příští topnou sezonu jiné řešení,“ uvedl Topolánek.

Návrh ministerstva, jehož podstatou je vyplácení paušálního příspěvku podle kategorií zákazníků, je podle sdružení v řadě směrů nedomyšlený a povede k absurdním situacím.

Úsporný energetický tarif pro domácnosti vláda podle Síkely projedná 22. června. Stát by měl lidem na část spotřeby zajistit slevu 15 až 20 procent. Tarif by měl platit celou nadcházející topnou sezonu, případně déle. Síkela to dnes napsal na twitteru. Náklady státního rozpočtu na tuto pomoc odhadl mezi 16 až 24 miliardami korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Ladislav Novák
16. červen 2022, 19:23

Copak lze očekávat, že EU-servilní zelená Fialova vláda zastaví stamiliardové dotace na nesmysly jako OZE, elektro(debi)mobilita a další výdaje nebo škody těmito dotacemi vyvolané?

Kdepak! Na enormní zisky výrobců el. energie s polostátním ČEZ v čele si sáhnout nedovolí...

Včera (15.6. v podvečer) jsem se bavil, když si do ČT24 pozvala zelená aktivistka a moderátorka ČT Světlana Witowská lidoveckou ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou a nekompromisně ji dusila otázkami, jak bude vláda ČR plnit závazky vyplývající z Green Dealu vnuceného z EU včetně dotační podpory přechodu od spalovacích motorů k elektromobilům. Hubáčková se kroutila a dušovala, že vláda samozřejmě všechny úkoly (já říkám nesmysly) aktivně splní. Byla to zábava.

Inu, propaganda ČT, jak ji v oblasti podpory "zelených" aktivistů známe už od 90. let...

Ladislav Novák
16. červen 2022, 19:34

Přidávám ještě odkaz na kvalitní informace k problematice cen energií v rozhovoru s Pavlem Janečkem, bývalým šéfem Pražské plynárenské, který říká věci na rovinu a nemlží jako vládní politici:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Lidi-netusi-jak-jim-lzou-Vyhozen-Piraty-manazer-Janecek-o-cenach-energie-EU-Grete-CEZu-a-Rusku-703350

Michal K.
17. červen 2022, 09:04

diky za clanek.

Dost hruza to citat ...

Ladislav Novák
16. červen 2022, 19:36

Rozhovor s Pavlem Janečkem, kterého Piráti vystrnadili z vedení Pražské plynárenské:

„Lidi netuší, jak jim lžou.“ Vyhozen Piráty, manažer Janeček o cenách energie, EU, Gretě, ČEZu a Rusku (PL)

Peter Zachara
16. červen 2022, 19:53

link?

Ladislav Novák
16. červen 2022, 20:15

Už se zobrazuje. Jinak stačí vzít titulek článku do vyhledávače a ten už odkaz zobrazí.

Peter Zachara
16. červen 2022, 20:18

dikec, urobil som, precital, žasol. Este existuje v cr zdravy rozum. Sic ako roztrusena skleroza.

Rejpal
17. červen 2022, 02:03

Zelenou propagandu ČT nežerete , tak proč žerete tu Ukrajinskou ? Vždyť je to to samé . Jestli jste to nepochopil pak současná vláda neudělá za celé 4 roky nic proti EU bez ohledu na vlastní občany a zemi , je jim to úplně jedno.

Ladislav Novák
17. červen 2022, 02:28

Co to plácáte o Ukrajinské propagandě? Nespletl jste si web a téma? Nebo jste "požil"? 8-O

Peter Zachara
17. červen 2022, 08:58

Ladislav, obavam sa, ze prejavujes urcitu schizu. Na jednej strane vyrazne pochybujes o zelenej politike nasej vrchnosti, na druhej strane ich geopoliticke postoje zeries, ako by to bol vrcholny prejav ich inteligencie.

Ladislav Novák
17. červen 2022, 09:36

Vycicané (vycucáno :) z prstu?

Peter Zachara
17. červen 2022, 13:04

mozno vycucane z prstu, mozno konstatovane pozorovanim.

Petr prochaska
17. červen 2022, 10:34

Většina zisků ČEZu jde do státního rozpočtu. Minoritní akcionáři mají jen 1/3 a i těm se ztrhne 15% daň z dividendy.

petr
16. červen 2022, 22:35

Pan bývalý premiér Topolánek je boss Teplárenského sdružení a tedy je logický jeho názor a strašení lidu. Podotýkám, že jsem v největší teplárně několik let pracoval na strategické pozici a jen ujišťuji všechny, že drtivá většina tepláren v ČR spaluje hnědé uhlí či jiné laciné média.

Díky tomu teplárny generují pohádkové zisky, neboť provozní náklady z 65 % nacpou do ceny tepla a ten zbytek do elektřiny. Tedy business těchto firem je založen na hlouposti - veřejnosti - platbě obchodních zajatců, kteří jim to vše uhradí.

Z tohoto pohledu je asi správné rozhodnutí současné vlády podporovat jen odběratele elektřiny a plynu, kteří jsou v úplně jiné pozici. Správný postup vlády není však v dotaci, ale v nalezení cesty vyřešení energetické cenové smršti. To lze v případě elektřiny provézt jen okamžitým odchodem z Lipské burzy a levnou elektřinu vyrobenou v ČR prodávat třeba i s mnohaprocentní marží doma, tedy nikoliv za 6 900 Kč/MWh silové elektřiny jak je to nyní ... k tomu je třeba odvahy...

Ladislav Novák
16. červen 2022, 23:35

Nevím, z jakých zdrojů odvozujete vaše závěry o teplárenství, oboru, jehož je Topolánek důstojným a kvalifikovaným představitelem a rozhodně tento obor dobře zná a rozumí mu. Každopádně teplárenství ve velkém využívá množství zemního plynu, protože dlouhodobě teplárny hromadně přecházely z důvodu omezování emisí z hnědého uhlí na plyn už od 90. let a např. v Brně byla městská teplárna na Špitálce přestavěna na plyn ještě za komunistického režimu poté, co byla 28. února 1975 zdevastována výbuchem uhelného prachu v mlýnici a následným požárem (18 mrtvých).

Vaše tvrzení, že většina tepláren ČR spaluje hnědé uhlí, považuji za velmi pochybné, stejně tak tvrzení o "pohádkových ziscích". Zkuste si dohledat, jak je to ve skutečnosti.

No a součástí teplárenství jsou třeba spalovny komunálního odpadu, kde je vyrobené teplo využíváno právě pro teplárenské účely, protože komunální odpad má přibližně výhřevnost odpovídající hnědému uhlí.

Ivo Kohn
17. červen 2022, 06:46

Nejsem odborník na teplárny, ale je pravda, že ještě nedávno, to tak bylo. Cca 60% tepláren jelo na uhlí (2021) a hojně se diskutovalo, jak to nahradit plynem, biomasou, a jinými alternativami (separát z odpadu) vzhledem k plánovanému odklonu od uhlí. Tudíž jestli máme 2/5 obyvatel zásobováno teplem z tepláren, tak v článku zmíněné se týká cca 1,5 mil obyvatel, nikoliv 4, jak tvrdil pan Havlíček.

Ladislav Novák
17. červen 2022, 09:32

Zatím to vypadá spíš jako návrat k uhlí. :-) Nic jiného v záloze reálně nemáme. Komunální odpad ani biomasa dostupným množstvím nedokáže nahradit uhlí/plyn k vytápění.

Mně ale spíš zarazily ty uváděné "pohádkové zisky" tepláren... to se uvidí v červenci, až budou bytovým domům ve městech napojených na teplárny zvyšovat zálohy na teplo na příští sezónu. ;-) Zvláště ty, co musí nakupovat extrémně drahý plyn s vysokou marží od Němců, pokud nás Putin neodřízne od plynu úplně...

Rejpal
17. červen 2022, 01:23

Dotace do energií moc nepomohou a prakticky je zaplatí střední třída.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se