Domů
Energetika v ČR
Stínová komise: Konec uhlí v ČR co nejrychleji, nejpozději v 2031
Plzeňská teplárenská zdroj:www.zelene-mesto.eu

Stínová komise: Konec uhlí v ČR co nejrychleji, nejpozději v 2031

Energetika v ČR
8 komentářů
19. listopad 2020, 13:09
ČTK

Konec využívání uhlí v Česku je nevyhnutelný a musí být co nejrychlejší. Pokud chce ČR dostát cílům, ke kterým se zavázala ratifikováním Pařížské klimatické dohody, je nutné ukončit výrobu elektřiny z uhlí nejpozději v roce 2031. Na dnešní on-line tiskové konferenci to uvedli zástupci stínové uhelné komise, která je oponentem a protějškem vládního poradního orgánu.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí řekl ČTK, že uhelná komise by příští čtvrtek 26. listopadu mohla už doporučit vládě scénář odklonu od uhlí v ČR. Zopakoval, že komise pracuje se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Podle zdrojů ČTK je stále nejpravděpodobnější stanovení konce využívání uhlí v Česku na rok 2038, podobně jako již učinilo Německo.

Podle zástupců stínové uhelné komise jsou ale všechny navrhované scénáře nedostatečné a ke konci spotřeby uhlí v Česku by mělo dojít dříve. „Naše stanovisko je poměrně jednoznačné – čím dříve zastavíme spotřebu fosilních paliv, tím lépe – z pohledu změny klimatu,“ řekl dnes klimatolog a člen stínové uhelné komise Alexander Ač. Podotkl, že vnímá, že pro společnost to není reálné. „V zásadě se ale domníváme, že je možné během tohoto desetiletí vyloučit spotřebu uhlí úplně z energetického mixu,“ uvedl.

Tato přeměna musí podle dnešních řečníků jít ruku v ruce s rozvojem regionů. Členka komise Jitka Češková, která pochází z blízkosti elektrárny Chvaletice na Pardubicku, uvedla, že konec uhlí přináší na lokální úrovni mnoho příležitostí a má pozitivní dopad na zdravotní stav lidí. „Peníze na podporu uhelných regionů musí sloužit k rekvalifikaci lidí odcházejících z uhelného průmyslu a projektům vytvářejícím čistá pracovní místa. V zahraničí běžně probíhá proces přechodu na obnovitelné zdroje energie tak, že se na něm podílí i lidé, kteří transformací mohou získat lepší uplatnění,“ řekla.

„Uhelná komise při rozhodování o termínu konce uhlí nepočítá s potenciálem obnovitelných zdrojů energie, který v Česku máme. Doporučujeme vládě zadat vypracování studie s ambicióznějšími cíli snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030,“ doplnil Ač, který je výzkumným pracovníkem CzechGlobe, tj. Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Současnou situaci připodobnil k silnému kuřákovi, který se při návštěvě lékaře ptá, kolik cigaret může ještě vykouřit, aniž by dostal rakovinu. „My ještě tu rakovinu nemáme, ale máme už hodně nepříjemných příznaků – silný kašel, zúžené cévy. Ten doktor vám samozřejmě řekne, že je ideální, abyste přestali hned a už nikdy nekouřili. Ale samozřejmě může to být pro toho člověka šok,“ dodal Ač.

Stínová uhelná komise je neformální skupinou složenou z vědců, odborníků a občanů z dotčených regionů. S administrativním zázemím stínové uhelné komisi pomáhají zástupci organizací Limity jsme my, Fridays for Future ČR a Univerzity za klima. Závěrečné stanovisko této komise k útlumu energetického využívání uhlí v ČR lze najít na jejím webu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan
19. listopad 2020, 15:38

To prirovnani ke kurakovi od pana Ače by byl dobrý vtip, kdyby to nebyl studovany odborník. Takto se řadí jen k alarmistum, kterým je cokoliv málo. Kuřák může samozřejmě prestat hned. S uhlím je to horší, napřed se musí najít adekvátní náhrada. A OZE to určitě v celém rozsahu není.

pr
19. listopad 2020, 18:02

Náhradou jsou rekonstrukce objektů do pasivního standardu. Nicméně i přes to, že je již minimálně čtvrtstoletí jasné, že k nim musí dojít, tak nájemníci (někteří se záznamem v rejstříku katastru nemovitostí) v již druhé generaci doufají, že se jich to netýká. A poblitici místo každoročně zvyšované uhlíkové dani mrmlají, že "to nejde". No tak pád na tlamu bude z větší výšky a v časové tísni. A to se vyplatí. Místo nastavení prostředí kde se lidem bude vyplácet šetřit s energií furiantsky tvrdíme, ženatomáme.

PetrV
19. listopad 2020, 19:18

Systémová likvidace Evropy. Ochlazení bude prudké a přijde těžké vystřízlivění.

OZE budou mrtvé

uhelky rozebrané

jaderky bez paliva nefunkční

pro vodní málo vody

geotermální u nás nejsou

Rusové budou mít málo plynu pro sebe, tak co by dodávali do evropy

Potraviny v chladném létě nevypěstujeme.

Bude to horší než po otevření trhliny Laki...

Pavel
20. listopad 2020, 15:48

Svědek Velkého Ochlazení právě promluvil o zjevil nám obyčejným smrtelníkům naše chmurné vyhlídky. Chtěl jsem jít nakoupit brikety a brambory, ale zjistil jsem že nemám ani sklep kam bych to mohl dát. Jdu se raději zastřelit, dokud jsem v suchu a teple, smrt hladem a mrazem mě opravdu děsí!!

Jaroslav Novák
19. listopad 2020, 20:08

Pokud uvedeme do výroby 6-8 bloků ETE34 +EDU 56 + Tetov12 + Březno12, tak jsem pro ukončení uhlí na výrobu EE, využívat uhlí pouze pro teplárny!

pr
20. listopad 2020, 11:47

teplárny zrušit, pouze to vysává peníze z kapes lidí. Kam se na teplárny hrabe OZE.

Pavel
20. listopad 2020, 15:52

Nebudte troškař, jaderný reaktor do každé rodiny! Jinak nemáme šanci.

Petr
8. leden 2024, 17:44

Žádná jaderka už nevyroste. Naštěstí - bude zbytečná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se