Domů
Energetika v ČR
Stínová komise: Konec uhlí v ČR co nejrychleji, nejpozději v 2031

Stínová komise: Konec uhlí v ČR co nejrychleji, nejpozději v 2031

Konec využívání uhlí v Česku je nevyhnutelný a musí být co nejrychlejší. Pokud chce ČR dostát cílům, ke kterým se zavázala ratifikováním Pařížské klimatické dohody, je nutné ukončit výrobu elektřiny z uhlí nejpozději v roce 2031. Na dnešní on-line tiskové konferenci to uvedli zástupci stínové uhelné komise, která je oponentem a protějškem vládního poradního orgánu.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí řekl ČTK, že uhelná komise by příští čtvrtek 26. listopadu mohla už doporučit vládě scénář odklonu od uhlí v ČR. Zopakoval, že komise pracuje se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Podle zdrojů ČTK je stále nejpravděpodobnější stanovení konce využívání uhlí v Česku na rok 2038, podobně jako již učinilo Německo.

Podle zástupců stínové uhelné komise jsou ale všechny navrhované scénáře nedostatečné a ke konci spotřeby uhlí v Česku by mělo dojít dříve. „Naše stanovisko je poměrně jednoznačné – čím dříve zastavíme spotřebu fosilních paliv, tím lépe – z pohledu změny klimatu,“ řekl dnes klimatolog a člen stínové uhelné komise Alexander Ač. Podotkl, že vnímá, že pro společnost to není reálné. „V zásadě se ale domníváme, že je možné během tohoto desetiletí vyloučit spotřebu uhlí úplně z energetického mixu,“ uvedl.

Tato přeměna musí podle dnešních řečníků jít ruku v ruce s rozvojem regionů. Členka komise Jitka Češková, která pochází z blízkosti elektrárny Chvaletice na Pardubicku, uvedla, že konec uhlí přináší na lokální úrovni mnoho příležitostí a má pozitivní dopad na zdravotní stav lidí. „Peníze na podporu uhelných regionů musí sloužit k rekvalifikaci lidí odcházejících z uhelného průmyslu a projektům vytvářejícím čistá pracovní místa. V zahraničí běžně probíhá proces přechodu na obnovitelné zdroje energie tak, že se na něm podílí i lidé, kteří transformací mohou získat lepší uplatnění,“ řekla.

„Uhelná komise při rozhodování o termínu konce uhlí nepočítá s potenciálem obnovitelných zdrojů energie, který v Česku máme. Doporučujeme vládě zadat vypracování studie s ambicióznějšími cíli snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030,“ doplnil Ač, který je výzkumným pracovníkem CzechGlobe, tj. Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Současnou situaci připodobnil k silnému kuřákovi, který se při návštěvě lékaře ptá, kolik cigaret může ještě vykouřit, aniž by dostal rakovinu. „My ještě tu rakovinu nemáme, ale máme už hodně nepříjemných příznaků – silný kašel, zúžené cévy. Ten doktor vám samozřejmě řekne, že je ideální, abyste přestali hned a už nikdy nekouřili. Ale samozřejmě může to být pro toho člověka šok,“ dodal Ač.

Stínová uhelná komise je neformální skupinou složenou z vědců, odborníků a občanů z dotčených regionů. S administrativním zázemím stínové uhelné komisi pomáhají zástupci organizací Limity jsme my, Fridays for Future ČR a Univerzity za klima. Závěrečné stanovisko této komise k útlumu energetického využívání uhlí v ČR lze najít na jejím webu.

Komentáře

(7)

Milan

19. listopad 2020, 15:38

To prirovnani ke kurakovi od pana Ače by byl dobrý vtip, kdyby to nebyl studovany odborník. Takto se řadí jen k alarmistum, kterým je cokoliv málo. Kuřák může samozřejmě prestat hned. S uhlím je to horší, napřed se musí najít adekvátní náhrada. A OZE to určitě v celém rozsahu není.

pr

19. listopad 2020, 18:02

Náhradou jsou rekonstrukce objektů do pasivního standardu. Nicméně i přes to, že je již minimálně čtvrtstoletí jasné, že k nim musí dojít, tak nájemníci (někteří se záznamem v rejstříku katastru nemovitostí) v již druhé generaci doufají, že se jich to netýká. A poblitici místo každoročně zvyšované uhlíkové dani mrmlají, že "to nejde". No tak pád na tlamu bude z větší výšky a v časové tísni. A to se vyplatí. Místo nastavení prostředí kde se lidem bude vyplácet šetřit s energií furiantsky tvrdíme, ženatomáme.

PetrV

19. listopad 2020, 19:18

Systémová likvidace Evropy. Ochlazení bude prudké a přijde těžké vystřízlivění.

OZE budou mrtvé

uhelky rozebrané

jaderky bez paliva nefunkční

pro vodní málo vody

geotermální u nás nejsou

Rusové budou mít málo plynu pro sebe, tak co by dodávali do evropy

Potraviny v chladném létě nevypěstujeme.

Bude to horší než po otevření trhliny Laki...

Pavel

20. listopad 2020, 15:48

Svědek Velkého Ochlazení právě promluvil o zjevil nám obyčejným smrtelníkům naše chmurné vyhlídky. Chtěl jsem jít nakoupit brikety a brambory, ale zjistil jsem že nemám ani sklep kam bych to mohl dát. Jdu se raději zastřelit, dokud jsem v suchu a teple, smrt hladem a mrazem mě opravdu děsí!!

Jaroslav Novák

19. listopad 2020, 20:08

Pokud uvedeme do výroby 6-8 bloků ETE34 +EDU 56 + Tetov12 + Březno12, tak jsem pro ukončení uhlí na výrobu EE, využívat uhlí pouze pro teplárny!

pr

20. listopad 2020, 11:47

teplárny zrušit, pouze to vysává peníze z kapes lidí. Kam se na teplárny hrabe OZE.

Pavel

20. listopad 2020, 15:52

Nebudte troškař, jaderný reaktor do každé rodiny! Jinak nemáme šanci.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.