Domů
Teplárenství
Moravskoslezský kraj uvolní na výměnu kotlů přes 71 milionů korun

Moravskoslezský kraj uvolní na výměnu kotlů přes 71 milionů korun

Teplárenství
Bez komentáře
22. září 2016, 13:49
ČTK

Moravskoslezský kraj uvolní ze svého rozpočtu přes 71 milionů korun pro žadatele, kteří si chtějí pořídit ekologický kotel a v první vlně dotací na výměnu starých kotlů se na ně pro velký zájem nedostalo. Rozhodli o tom dnes krajští radní, řekl novinářům hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

V první výzvě stát pro kraj na výměnu starých kotlů vyčlenil zhruba půl miliardy korun. Zájem byl ale značný. Když dotace začaly, lidé na krajském úřadu dokonce nocovali. Přidělená částka tak byla vyčerpána za deset dnů, zájemci o dotaci se však kraji stále hlásili.

Kraj se snažil dohodnout s ministerstvem životního prostředí na navýšení peněz pro první výzvu, ale neuspěl. Nepodařilo se mu získat ani garanci, která by mu zaručila, že pokud peníze uvolní ze svého rozpočtu, dostane je vráceny v další výzvě. Rada se nakonec rozhodla, že žadatelům, na které peníze v první výzvě nezbyly, poskytne individuální dotaci z krajského rozpočtu.

„Na individuální dotace vyčleníme z krajského rozpočtu přes 71 milionů korun a uspokojíme tak 574 žadatelů. Budou si tak moci pořídit nové kotle na uhlí, plynové kotle i kombinované kotle na uhlí a biomasu za stejných podmínek jako jejich sousedé, kteří byli v podávání žádostí rychlejší,“ uvedl hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Ilustrační foto

Peníze na obměnu kotlů půjdou z finanční rezervy kraje, která je podle hejtmana dostatečná. Pro celou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů za nové, šetrnější k životnímu prostředí, k dispozici devět miliard korun z evropských peněz.

Peníze se budou uvolňovat postupně. Pro Moravskoslezský kraj, který se dlouhodobě potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší, je z této částky vyčleněno zhruba 1,5 miliardy korun.

Projekt na obměnu kotlů v roce 2012 začal právě v Moravskoslezském kraji. Nejprve ho společně financoval kraj právě s ministerstvem životního prostředí. Za tu dobu se v kraji vyměnily zhruba 4000 kotlů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se