Tři čtvrtiny Čechů šetří kvůli krizi energie, část chce i investovat do opatření
Kvůli současnému růstu cen energií s nimi šetří tři čtvrtiny Čechů. Většinou omezují spotřebu vody a tepla nebo dobu svícení. Zhruba třetina lidí pak plánuje větší investice do úsporných opatření, jako jsou stavební úpravy či instalace fotovoltaických panelů. Vyplynulo to průzkumu, o jehož výsledcích informoval ČTK Svaz moderní energetiky. Podle něj je pro většinu společnosti současná krize zároveň příležitostí k proměně české energetiky k větší soběstačnosti.
Aktuálního růstu cen energií se podle průzkumu, jehož se během listopadu zúčastnilo 1034 respondentů, obává přes 90 procent Čechů. Většina z nich se proto snaží se spotřebou energií šetřit. Vedle omezení samotné spotřeby přitom mnozí chystají investice do některých opatření.
Nejčastěji, konkrétně ve 44 procentech případů, jde o instalace úsporných žárovek a nižší dobu svícení v domácnosti. Přes 40 procent domácností také přistoupilo k šetření teplou vodou nebo k odkladu topné sezony či k vytápění na nižší teplotu. Téměř pětina lidí pak chce omezit spotřebu energií zakoupením úsporných spotřebičů, ukázal průzkum.
Spolu s tím ale roste také zájem o větší stavební úpravy. Fotovoltaickou elektrárnu plánuje v dohledné době podle průzkumu nainstalovat přes sedm procent domácností, další plánují zateplení střech, fasád nebo výměnu oken.
Z průzkumu dále vyplynulo, že 60 procent populace současnou krizi vnímá zároveň jako příležitost pro proměnu české energetiky k její větší soběstačnosti, například větším využitím obnovitelných zdrojů, a tím omezení závislostí na ruských energiích.
„Vidíme, že investicím do úspor domácností a rychlejšímu rozvoji moderní energetiky jsou obyvatelé naklonění více než kdy dřív,“ uvedl ředitel poradenské společnosti Budovy21 Petr Holub.
Tato část populace by podle průzkumu zároveň uvítala větší aktivní podporu na tyto investice od státu.
„Společně můžeme tuto topnou sezonu zvládnout. Pro příští je však třeba myslet také na dlouhodobá opatření, která pomohou zajistit trvale udržitelné výdaje za energie. Zateplené domy nebo solární energie je klíčem k nezávislosti na ruském plynu,“ řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
„Vláda by měla připravit doplněk současné Nové zelené úsporám v podobě zvýhodněných půjček, který pak mohou domácnosti splácet z ušetřených peněz za elektřinu či plyn. Po splacení investice, což může být u fotovoltaiky od šest let, pak domácnost na zelené energie jen vydělává,“ dodal.
K větší podpoře využívání obnovitelných zdrojů vyzvala vládu v minulých dnech také nová iniciativa Osvoboďme Česko. Ta žádá například o větší balík peněz pro dotační programy podporující obnovitelné zdroje nebo zjednodušení procesů k podobným projektům. Podle iniciativy jde o řešení závislosti na ruském plynu i jistotu dostupných cen energie. Výzvu podpořilo přes 3100 signatářů z řad profesních energetických sdružení, firem a odborné veřejnosti a energetických specialistů
Mohlo by vás zajímat:
Pro ty co nestačili zaznamenat ve vývoji nové využití větru, které se dostává již na trh. Další přínos pro energetickou nezávislost, bez velkého jádra. (Až se PowerPod dostane na trh, přinese revoluci v energetické soběstačnosti)
Powerpod wind turbine je už třetí inzerovaný startup který nabízí (bude nabízet) malou skrytou větrnou turbinu s vertikální osou. O dvou podobných konceptech jsem už zde dřív psal.
Každý funguje trochu jinak,
snad se za rok či dva dozvíme více o ceně, rozměrech a výkonu (jednotky kW za optimálních podmínek?).
Byl by to ideální doplněk k vlastní fotovoltaice na ploché střeše domu.
Technický pokrok nezastavíš a všichni co kšeftují s energiemi se utrhli ze řetězu a chtějí neskutečné ceny.
Asi se každý teď dívá na mistrovství světa ve fotbale v Kataru. A snad si všichni u nás uvědomí, že všechny ty úžasné stavby tam jsou financovány z našich peněz, které (snad už za 20 let budeme moci říci že jsme to omezili) jim posíláme za ropu či plyn.
Jsem si jist, že za 20 let těch každoročních stovek miliard korun za cizí ropu, plyn, či jaderné palivo bude ČR utrácet mnohem méně než dnes.
Milánku, za 20 let na tom budeme hůř než dnes.... To už jsem někde slyšel, že za 20 let doženeme západ, přitom jsme větší žebraci jak před 30 roky. Tehdy jsme měli nulovou inflaci a kam až nás naši vůdci dovedli, vidíme sami.
ČR na tom možná bude ještě hůř. Jinak myslím, že jsme se měli v době před kovidem a před válkou na Ukrajině ještě dobře, aspoň mě skoro nic nescházelo.
Platy jsou u nás nízké protože se skoro vše rozprodalo do ciziny a ta na nás vydělává. Kdyby ty peníze (vyšší stovky miliard CZK) co jdou každoročně ven na dividendách šly třeba do technického školství či důchodcům, jako jsem já, a lokální války byly na druhé polokouli, atd, ... žili bychom si tak dobře jako nikdy dřív.
Snažíte se zbytečně, nikdo nemůže za podělaný život pana Salaje, jen on sám. Ale to si nedovede přiznat! A Máme se nejlépe za posledních 60 let, jen si toho neumíme vážit. Co by za to naši rodiče a prarodiče dali!
Už mne ty neustálé nářky hlupáků, kteří dovedou jen natahovat pazoury a za svou neschopnost a lenost obviňovat druhé fakt štvou!
Tak samozřejmě šetřit energiemi při růstu jejich cen je logické. Nicméně to že 60% lidí si myslí , že současná krize povede k větší samostatnosti ČR v energetice. Pak tato většina se hrubě mýlí Fialova vláda naplánovala zničení úhelné energetiky takže závislost na dovozech se snižovat nebude naopak bude se zvyšovat, protože teplárenství a elektroenergetika bude totiž přecházet na plyn rozvoj tepelných čerpadel a FVE samozřejmě velmi sníží spotřebu plynu , ale rozhodně objem energie , který dnes získáváme z uhlí. Situaci ještě zhoršuje fakt , že vláda ignoruje ohromné množství tepelné energie , které vypouštějí jaderné elektrárny a místo podpory jejího rozvodu do měst v širokém okolí elektráren včetně Prahy, tak místo toho prosazuje vytápění měst plynem a proto na tom za 15 let budeme hůře z hlediska dovozu energií než dnes. Pro běžného občana to asi znamená snažit se dostat k tepelnému čerpadlu a pro bytové domy snažit se odpojit od CZT a vytápět svoje domy také tepelným čerpadlem a nejlépe pořídit si na střechu FVE. Jinými slovy co největší samovýroba energie, kdo zůstane u plynu a nebo bude připojen na CZT pak bude platit za energie podstatně více.
Nějak nevidím důvod proč by se měla všeobecně odpoutat cena elektřiny od cen plynu. Pokud nebude dostatek levné elektřiny z jiných zdrojů než z plynu a to i na pokrytí náhrady plynu na vytápění, tak ta vazba cen zůstane. Proč by měl být plyn drahý a elektřina levná? Samozřejmě v určité časové okamžiky to může být jinak, například když bude v létě dostatečná výroba z FVE, tak cena elektřiny může být i nulová a cena plynu vysoká. Ale když v zimě FVE nepojedou, vítr nebude dost foukat, tak elektřina bude dražší než ten plyn.
Plyn jsme si uměle zdražili. Ale je to fosil, stejně jako uhlí. Když budou závěrné uhelné elektrárny a omezí se spekulativní nákupy emisních povolenek, aby povolenka stála cca 50 EUR/MWh tak musí cena elektřiny v EU klesnout o 50-65% (za předpokladu, že Francie zvládne opravit své JE).
Stejný účel splní zastropování ceny plynu pro výrobu elektřiny. (A například my plyn pro naši výrobu elektřiny nepotřebujeme). A bude to pro státy EU mnohem levnější než současné zastropování cen elektřiny.
To je MOŽNOST.
Ale realita je, že na vysokých cenách elektřiny vydělávají velké výrobní monopoly a stát (vybere 2-3x tolik na DPH). A TO JE VELKÁ SÍLA.
Tak oddělení ceny výroby EE z plynu v energetice brání Německo, protože když nefouká a nesvítí, tak 40% výroby EE je v plynovkách. A to by znamenalo, že na to Němci doplatí sami, což nechtějí, chtějí "se podělit" o ten průser s ostatními. Proto blokují a hrozí vetem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se