Třinec se má stát dalším českým „chytrým“ městem
Zástupci Třince, Ostravy, Moravskoslezského kraje a ministerstev životního prostředí a průmyslu a obchodu včera společně podepsali dohodu o přistoupení Třince ke Společné deklaraci o spolupráci na přípravě konceptu chytrého města a chytrého regionu. Deklarace, jež vznikla již v červenci minulého roku, je zaměřena na zlepšení celkové kvality života a životního prostředí v regionu severní Moravy a Slezska.
Koncept chytrých měst a regionů má přispět zejména ke zlepšení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji. Tento region, jehož obyvatele již dlouhodobě trápí zhoršená kvalita života, stále patří mezi oblasti s nejvíce znečištěným ovzduším v ČR a Evropě. Třinec se tak připojí mezi další česká města a regiony, jakými jsou Písek nebo Vrchlabí, které postupně testují či zavádějí chytré technologie.
„Smart Cities je Evropou podporovaný koncept udržitelného rozvoje měst a obcí. Pro MŽP představuje další nástroj pro zlepšení životního prostředí v ČR a získání dalších finančních prostředků na kvalitní projekty zaměřené na snížení energetické náročnosti, udržitelnou dopravu, snižování emisí a podporu nových technologií. Proto vítáme zájem města Třince, který je v oblasti Smart city velmi aktivní. Vzhledem ke své velikosti může Třinec navíc inspirovat i další města v kraji.“
Náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž
Značná část investic by měla směřovat zejména do oblasti třinecké dopravy, kde má dojít k podpoře využívání alternativních paliv ve veřejné dopravě, a to zejména elektrobusů. Rozvoje se má dočkat i potřebná dobíjecí infrastruktura či inteligentní systémy řízení dopravy. Více pozornosti bude věnováno i vzdělávání a osvětě v oblasti udržitelné dopravy a podpoře cyklomobility.
„O své město chceme pečovat nejen citem, ale i rozumem. Pro každou ze čtyř oblastí našeho konceptu – správu města, mobilitu, životní prostředí a informační technologie – máme zpracovaný souhrn provázaných investic a projektů,“ uvedla k třinecké přeměně v chytré město starostka Třince Věra Palkovská.
Podle Palkovské je cestou k chytrému městu zavedení elektronických služeb a aplikací či sbírání a vyhodnocování zveřejňování dat o městě. Dále budou podporovány investice do obnovitelných zdrojů, zelené infrastruktury a čistého ovzduší, elektromobility a dalších alternativních způsobů dopravy.
Zdroj úvodní fotografie: msk.cz
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se