Domů
Energetika v ČR
Uživatelé bytů budou asi informováni o spotřebě tepla a teplé vody každý měsíc
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Uživatelé bytů budou asi informováni o spotřebě tepla a teplé vody každý měsíc

Energetika v ČR
3 komentáře
23. listopad 2022, 12:54
ČTK

Uživatelé bytů zřejmě budou od roku 2024 dostávat údaje o spotřebě tepla a teplé vody z dálkových odečtů měřičů alespoň jednou měsíčně. Informační povinnost předpokládá vládní novela, kterou dnes doporučil Senátu schválit jeho ústavně-právní výbor beze změn. Novelu, která vychází z unijních předpisů, by měla horní komora projednat příští týden.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) již dříve varoval, že roční odklad informační povinnosti představuje riziko pokuty ze strany Evropské unie. Poslanci se ale přiklonili k tomu, že zavedení povinnosti už od příštího roku by přineslo aplikační problémy, senátní výbor se s tím ztotožnil.

Povinnost informovat měsíčně o spotřebě budou muset do konce roku 2026 pouze ti poskytovatelé služeb, kteří už budou mít instalovány měřiče s možností odečtu na vzdálenost větší než 250 metrů. Nedopadne tak zatím zejména na malá společenství vlastníků jednotek nebo družstva. Od roku 2027 se má povinnost týkat údajů z měřičů, k jejichž odečtu není nutný přístup do jednotlivých bytů nebo nebytových prostor. Od tohoto roku budou muset být měřiče s dálkovým odečtem podle energetického zákona ve všech bytových domech.

Kritici zaváděné povinnosti, stejně jako zástupci pronajímatelů bytů a nájemníků, již dříve varovali před tím, že s novou informační povinností vzrostou náklady na administrativu. Sněmovní verze novely proto v duchu jejich námitek zavádí odklad povinnosti a zpřesňuje vymezení měřičů.

Zvýšení administrativních nákladů poskytovatelů služeb, jako jsou společenství vlastníků jednotek a vlastníci bytových domů včetně bytových družstev, nebude možné podle předkladatelů novely promítnout do cen služeb. Předloha počítá se zasíláním informací elektronickou formou. Zpoplatněno bude moci být podle novely jen listinné informování dopisem.

Údaje budou moci poskytovatelé zpřístupňovat podle předlohy také dálkově prostřednictvím internetu na heslo a aktualizovat je tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožní. Uživatele bytů nebudou muset informovat o spotřebě tepla za období, v němž je nedodávali.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Švančara
23. listopad 2022, 13:08

k dosiahnutiu setriaceho efektu treba online aplikaciu do kazdeho mobilu spotrebitela, aby videl, ako svojou nehospodarnostou prispieva Putkovi

Libor Blažek
23. listopad 2022, 13:21

Maminka má přes 90 let a bydlí sama v bytě. Nemá počítač a ztratila schopnost ovládat telefon. Nedojde ani po schodech vybrat poštovní schránku. Přesto takoví lidé budou platit každý měsíc za přehled spotřeby s tzv. poměrových měřičů. Měřič neumí měřit skutečně spotřebované teplo, ale pouze fiktivní množství. Fiktivní proto, že se naměřené údaje dělí a násobí několika koeficienty. Záleží pouze na firmě, která výpočet provádí, jak je kvalitní. Společenství vlastníků si samo sobě nic nebude účtovat, ale Společenství vlastníků zaplatí firmě, která bude službu odečtů provádět. Dnes se to tak děje. Zadarmo Vám nikdo nebude dělat odečty poměrových měřičů a zadarmo nikdo nebude provádět výpočty spotřeby s koeficienty na sever a jih, podlahovou plochu, počet osob, rohové byty, nezateplené podlahy přízemí .............Mám podezření, že si nějaký novodobý pirát vytváří inpérium na vybírání poplatků od uživatelů bytů. 2 milionů bytů krát stokoruna měsíčně za byt je výdělek 200 mil. měsíčně, 2 400 mil. ročně. Pokud by nadhodnocené náklady na odečet tvořily 1 miliardu ročně, je čistý výdělek 1,4 miliardy. To už se dá pořídit hezká dovolená! Ať žije ožebračování těch nejchudších! Africké poměry jsou vzorem pro naše politiky!

Martin Prokš
23. listopad 2022, 14:41

Dobrý den,

Jakožto člen společenství vlastníků a zástupce předsedy vím moc dobře o čem je řeč a naprosto souhlasím s předchozím komentářem. Jen bych dodal pár věcí:

- Zapomněl jste ještě na cenu těch měřidel která se musí nainstalovat , na tom se také ne úplně málo trhne. Jednak dálkové měřiče TUV (ty doteď povinné nebyly) a pak výměna stávajících na topných tělesech aby byly schopné častého odečtu.

- Jo ty nekonečné hádky lidí o metodice výpočtu a správnosti a kdesi cosi, to je nikdy nekončící peklo, schůze co schůze.

- Ano měřiče jsou ve finále jen poměrové. Ne jen otop (vlastně jen měří rozdíl teplot radiátor-vzduch a z toho věští tepelnou spotřebu), ale i TUV. Ten TUV zase je jen průtokoměr vody. No a to se poměrově rozpočítává z celkové spotřeby domu. Nikdy to nebude dokonale exaktní, vždy jsou to jen lepší nebo horší modely a odhady a nikdy nelze uspokojit každého. Ale to mnozí nepochopí a mnozí neakcceptují a tvrdě prosazují jen jim nejpříhodnější variantu.

- A jestli se bude reportovat s měsíční frekvencí, už vidím ty vykuky co budou požadovat v čase proměnné zálohy nebo účtování po měsíci podle "skutečné" spotřeby. Ježiši to bude další level pekla se s nimi hádat a řešit stížnosti...

V podstatě s Vámi souhlasím až na ten předpoklad konspirace. Ti elementálové u kormidla nejsou obvykle tak sofistikovaných konspirací schopni. Maximálně se nechají někým zmanipulovat nebo podplatit. Ale nejčastěji to jsou aktivističtí úředníci, co prostě mají naprosto úžasnou VIZI (ironie: jak může být někdo tak tupý a tu vizi nevidět a nesdílet - snad jedině putinovský troll?) a naprosto nemají mozkovou kapacitu aby dohlédli skutečné důsledky. Ty zisky a zákonem vynucovaný banditismus pak realizují většinou jiní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516