Domů
Energetika v ČR
V ČR bylo v pololetí dodáno 40.000 tepelných čerpadel, meziročně o 60 pct víc

V ČR bylo v pololetí dodáno 40.000 tepelných čerpadel, meziročně o 60 pct víc

České domácnosti a firmy si za první pololetí letošního roku pořídily zhruba 40.000 kusů tepelných čerpadel. Meziročně jde o nárůst o 60 procent. Nejvíce bylo instalováno zařízení vzduch-voda, která tvoří přibližně 97 procent celého trhu. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Komory obnovitelných zdrojů energie, podle níž bude poptávka dál stoupat.

Poptávka po tepelných čerpadlech roste každým rokem, výrazně však vzrostla až od loňska. Tehdy za celý rok bylo v Česku instalováno přes 60.000 zařízení, což bylo meziročně dvakrát více. Více než čtyřnásobně narostl instalovaný výkon zařízení, který činil 289 kilowattů (kW). Současný boom tepelných čerpadel potvrzují statistiky žádostí o dotaci na instalaci, jejich počet v pololetí meziročně vzrostl o desetinu. Od roku 2010 bylo na tuzemský trh dodáno 265.000 tepelných čerpadel, velká část z nich tak přibyla v posledních dvou letech.

Počet instalovaných tepelných čerpadel by přitom podle odhadů odborníků měl dál růst. Unijní plán REPower EU počítá s až 60 miliony namontovanými zařízeními v EU do roku 2030. Pro srovnání, v roce 2022 jich byly nainstalovány tři miliony. Pro dosažení plánu by měl počet tepelných čerpadel v Evropě růst o 20 procent ročně. Komora obnovitelných zdrojů energie v této souvislosti pro Česko predikuje spíše konzervativnější nárůst kolem 15 procent ročně. V roce 2030 by tak v České republice mohlo být nainstalováno přes milion zařízení.

Radiátor, topení
Ilustrační foto

Komplikací do dalších let podle komory mohou být nová pravidla Nové zelené úsporám a odklady v kotlíkových dotacích. Komora v této souvislosti upozornila zejména na požadavek energetické třídy domu A až D, který bude nově požadován u výměny za plynový kotel nebo elektrokotel. Zástupci obnovitelných zdrojů rovněž varují před vyloučením tepelných čerpadel vyžadujících realizaci vrtu z podpory.

„Při novém nastavení Nové zelené úsporám se obáváme, že spousta domácností zůstane u neefektivních a na provoz drahých elektrokotlů nebo u plynových kotlů závislých na cenově volatilním a fosilním zdroji, neboť velké množství domů na úroveň třídu D nedosáhne,” řekl předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel Radek Červín.

Zájem o obnovitelné zdroje energie loni zesílil po prudkém zdražování cen elektřiny a plynu. To se projevilo rovněž u instalací fotovoltaických elektráren. V prvním pololetí jich bylo v tuzemsku zprovozněno 45.197 s celkovým výkonem 487 megawattů (MW). Počet instalací je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Kopecký
17. srpen 2023, 15:53

kolik domů energ. třídy horší než D topí elektrokotlem, znáte někoho takového? Elektrokotle z boomu v 90' letech jsou již přes 20 let vypnuté, každý přešel na něco jiného (jinak by to byla ekonomická sebevražda).

Roman Kosařík
17. srpen 2023, 16:25

Za účelem shrábnutí dotace se ten elektrokotel přece dá na chvilku "namontovat", aby se po vyfocení pro ouřady mohl papírově vyměnit za tepelko. Podvod jak vyšitý, ale v českých luzích a hájích poměrně častý.

TC
17. srpen 2023, 16:33

Spíš se jedná o instalovaný výkon v MW a nikoliv kW.

Petr prochaska
17. srpen 2023, 17:10

Dnes je problematické postavit novostavbu bez TČ. TČ totiž projde energetickým štítkem nutným pro stavební povolení. Plyn projde jen se soláry, na které ani nelze dostat dotaci. Další možnost je dřevo, ale s tím se nikdo nechce dělat.

Richard Vacek
17. srpen 2023, 20:17

Jaký bude zdroj elektřiny pro ta skvělá tepelná čerpadla?

Karel Zeman
17. srpen 2023, 22:28

Plynovky, ideálně s využitím tepla….. Občas do toho v Německu zafouká vítr :-D

Pravoslav Motyčka
18. srpen 2023, 00:25

tepelná čerpadla jsou výbornou technologií k přechodu od spalování tuhých a fosilních paliv, je to ekonomická a vyspělá technologie , kterou na rozdíl od jiných aktuálně máme. Vytápění budov spotřebovává okolo 40% energie. Tepelná čerpadla dokáží asi polovinu této energie proti přímému spalování ušetřit navíc elektřinu pro tepelná čerpadla lze vyrábět z různých zdrojů , které sami o sobě nejdou ekologicky použít k vytápění budov například uran , výrobu elektřiny lze také nejsnadněji ekologizovat přechodem na fosilní substituce. A elektřina se rozvádí mnohem snadněji než teplo.

Radomír
18. srpen 2023, 10:23

To je sice pěkné ale nikde se nemůžu dočíst kolik se postavilo nových paroplynových elektráren které pokryjí spotřebu těch tepelných čerpadel.

Pravoslav Motyčka
18. srpen 2023, 21:39

Část tepelných čerpadlem se dává místo elektrokotlů, takže žádné zdroje zatím nejsou potřeba , spotřeba elektřiny navíc klesá. Dá se proto říct že ta tepelná čerpadla vyrábí teplo aniž by bylo nutné budovat jakékoli nové zdroje a tento stav bude trvat dlouho v roce 2021 bylo vytápěno elektřinou 396 000 bytů ( poslední sčítání lidu , domů a bytů ČSU) pokud se tyto bytové jednotky postupně převedou na vytápění tepelnými čerpadly můžete jich instalovat 1,5 mil kusů aniž by to mělo dopad do spotřeby elektřiny. Do stavu , kdy tepelná čerpadla budou zvyšovat spotřebu elektřiny se samozřejmě časem

také dostaneme , ale až někdy ve 30 tých letech.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se