Domů
Energetika v ČR
Ve dvou lokalitách mohou začít průzkumné práce k úložišti, rozklad obcí neuspěl
Vizualizace podzemního trvalého úložiště jaderného odpadu v Olkiluotu.

Ve dvou lokalitách mohou začít průzkumné práce k úložišti, rozklad obcí neuspěl

Energetika v ČR
7 komentářů
28. březen 2025, 17:06
ČTK

Obce z lokalit Březový potok na Klatovsku a Janoch u Temelína neuspěly s rozkladem proti stanovení průzkumných území pro plánované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Zamítlo ho ministerstvo životního prostředí, informovala dnes ČTK mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Martina Bílá. Pravomocné stanovení průzkumných území je podle ní důležitým krokem k výběru finální a záložní lokality pro hlubinné úložiště. Obce se úložišti dlouhodobě brání a nyní zvažují dalši postup.

Ve zmiňovaných lokalitách na západě a jihu Čech nyní podle SÚRAO budou moct začít průzkumné práce. Půjde například o podrobné geologické mapování, následovat bude geofyzika i hluboké vrty. Podle správy geologové díky průzkumům mohou do detailu zkoumat masiv, ve kterém může být úložiště v budoucnu umístěno. Cílem bude sběr informací o mineralogickém složení hornin, jejich pevnosti, zlomech nebo puklinách, dále o složení podzemní vody nebo jejím proudění.

Všechny práce podle SÚRAO přispějí k výběru nejvhodnější a nejbezpečnější lokality pro hlubinné úložiště určené pro radioaktivní odpady a vyhořelé jaderné palivo. Po stanovení průzkumných území začne stát obcím vyplácet příspěvky, na které mají nárok ze zákona. Pro lokalitu Březový potok půjde podle SÚRAO o 31,2 milionu Kč ročně a pro lokalitu Janoch o 17 milionů Kč ročně.

Zástupci obcí z lokality Janoch se chtějí sejít v pondělí a rozhodnout o dalším postupu. Řekli to ČTK. „Další možností je podání žaloby, která však nemá odkladný účinek. To znamená, že práce začnou bez ohledu na to, zda věc bude ještě řešit soud,“ řekl ČTK Zdeněk Souček, mluvčí mluvčí Platformy proti úložišti, která sdružuje 52 obcí a spolků.

Ilustrační foto

Ministerstvo životního prostředí povolilo průzkum už loni, kromě Janochu a Březového potoku také v lokalitě Horka na Třebíčsku. Obce proti tomu následně podaly rozklad, který v případě Březového potoka a Janochu ministerstvo nyní zamítlo. Zda a případně jak bylo rozhodnuto v případě Horky, zatím úřady nesdělily. Vláda má zřídit pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která by měla usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště. Obce ovšem nemají právo veta při rozhodnutí o lokalitě.

Stát by měl nejvhodnější místo vybrat do roku 2030. Hlubinné úložiště má být podle plánů správy konečným řešením životního cyklu radioaktivních odpadů. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Původně mělo vzniknout do roku 2065, o urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050. Kromě Česka připravují svá úložiště i další státy.

Průzkumná území mají výrazně větší rozlohu než samotný povrchový nebo podzemní areál hlubinného úložiště. Podzemní část se bude rozkládat na ploše dvou až tří kilometrů čtverečních. Podle zpracovaných studií se velikost povrchového areálu pohybuje od 15 do 20 hektarů. Záleží ale na podmínkách v lokalitě, například na morfologii terénu nebo na možnostech dopravní obsluhy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Július Mikula
28. březen 2025, 17:49

Je zaujímavé sledovať vývoj ohľadne budovania hlbinných úložísk RAO vo svete. To je taká moja úchylka, písal som o tejto téme diplomovku. Pridal som stať o prechode rádionuklidov v rôznych typoch prostredia, páč to nebolo v sk-cz literatúre, len v zahraničnej.

Jáááj to boli časy! To som ešte ovládal vysokú matematiku a fyziku. Teraz už neviem ani integrálne počty. Jediný integrál, s ktorým sa stretnem, je integrovaná hromadná doprava....

Snažil som sa nájsť zamestnanie v tejto oblasti, ale záujem o mňa bol nulový. No čo, taký je život!

Vítězslav Novák
29. březen 2025, 07:57

Doufejme, že přípravné práce potrvají tak dlouho, až se EU vzpamatuje - tedy až vznikne rozumná EK (je-li to vůbec možné) a požadavek na trvalá úložiště suroviny zvané vyhořelé jaderné palivo zmizí.

Miloslav Černý
29. březen 2025, 16:46

Tak jak se nyní snažíme zbavovat neekologické zátěže z minulost, tak se může stát i v tomto případě. V prvé řadě nenavyšováním tohoto odpadu a následně využitím zbytkové energie z tohoto odpadu za vzniku zbytkového podstatně méně škodlivého odpadu. Všechno chce svůj čas. ‚Jedinečná záležitost v rámci Evropy. Je tady první vlaštovka v podobě dlouhodobé akumulace pro málo věřící Tomáše, dokonce i u nás - Jedinečná záležitost v rámci Evropy.‘ V Mělníku chtějí do tří let vyrábět elektřinu z oxidu uhličitého

Emil
29. březen 2025, 17:36

Z oxidu uhličitého žádnou elektřinu vyrábět nebudou. Je to stejný nesmysl jako napsat že uhelná elektrárna vyrábí elektřinu z páry.

Miloslav Černý
30. březen 2025, 07:15

To máte pravdu, ale pro ty, kteří si to nedovedou dát do souvislosti by to takhle znělo jako holý nesmysl, ale ono to má racionální základ právě ve spojitosti při nadbytku energie v OZ a její uskladnění i dlouhodobě.

Emil
30. březen 2025, 08:02

Jako holý nesmysl to právě je pro ty co si dovedou dát věci do souvislostí.

Galipoli
30. březen 2025, 17:01

Můžete (aspoň trochu) naznačit jakým způsobem to budou dělat? Nebo (lépe) dát odkaz? I na mě to působí poněkud zvláštně. Zejména při znalosti termodynamických zákonů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se