Domů
Energetika v ČR
Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
Rekonstrukce malé vodní elektrárny v Brně-Komíně. Zdroj: CEZ.cz

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku

Energetika v ČR
1 komentář
6. květen 2024, 12:27
ČTK

Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.

„Je potřeba zdůraznit, že změny způsobené člověkem, jako jsou stavby jezů či vodních elektráren, nebo výstavba čističek, či svedení odpadu z kempu, mají negativní dopady na biodiverzitu včetně ohrožených druhů z Červeného seznamu či soustavy Natura 2000. U nich s největší pravděpodobností dojde k lokálnímu vyhynutí například kvůli vzedmutí hladiny v nadjezí, zvýšenému přísunu živin, nedostatku kyslíku či kvůli zániku mikrostanovišť, jako jsou peřejnaté úseky, z důvodu nedostatku vody,“ řekl Vojtěch Kolář z entomologického ústavu biologického centra a přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Soukromý investor Michal Masnička, který vybudování malé vodní elektrárny chystá, řekl, že staví na vlastním pozemku a postupuje podle předpisů. Projekt už dříve kritizovala Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS). Vadí jí například to, že stavba by měla vzniknout v první zóně chráněné krajinné oblasti Blanský les.

Přehrazení řeky kvůli elektrárně podle vědců zcela změní charakter toku. Z peřejovitého úseku se stane méně tekoucí voda, která se bude více prohřívat a zhorší se i přirozené čištění úseku. „Odvod vody na elektrárnu a plánovaný minimální zůstatkový průtok, který je výrazně pod dlouhodobým průměrem v tomto úseku, fakticky znamenají, že se nesnažíme řešit budoucí negativní dopady klimatické změny, ale jdeme jim naproti,“ řekl ředitel hydrobiologického ústavu biologického centra Jiří Peterka.

Podle vědců může snížení průtoku vést k zabahnění a zarůstání pomalých úseků a tišin řeky a v létě nevylučují ani jejich vyschnutí. Změny by také mohly ohrozit populace vzácných vodních brouků, jepic, pošvatek, ploštic a vážek, ale také vzácné druhy ryb a obojživelníků.

Vybudování malé vodní elektrárny navazuje na projekt z roku 1912. Tehdy kvůli tomu řemeslníci i vyhloubili náhon, ale další práce byly zastaveny. Masnička uvedl, že by letos chtěl dokončit veškerou potřebnou dokumentaci a zahájit schvalovací procesy. Zatím není přesně daný termín zahájení stavby.

rek gcm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
6. květen 2024, 20:42

Když se zeptáte těchto vědců jaké stavby vodních el. podporují tak Vám řeknou , že žádné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se