Domů
Energetika v ČR
Vláda projedná odpuštění poplatků za OZE firmám, řekl šéf svazu průmyslu
Energetický zákon

Vláda projedná odpuštění poplatků za OZE firmám, řekl šéf svazu průmyslu

Vláda bude ve středu jednat o odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie (OZE) firmám, a to na tři měsíce od října. Na tiskové konferenci po dnešním jednání tripartity to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kabinet bude projednávat balíček opatření proti vysokým cenám energií. V programu má i návrh na zavedení úsporného tarifu.

„Nový materiál, který půjde spolu s úsporným tarifem pro občany zítra na vládu, se bude konečně po mnoha měsících týkat firem, kde by mělo jít o zrušení poplatků OZE myslím na tři měsíce od 1. října. Pak čas ukáže, co s tím,“ uvedl Hanák.

Podle něj podnikatelé o odpuštění žádali od února.

Podle Jurečky ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) přinese konkrétní návrhy na pomoc firmám a domácnostem s vysokými cenami energií na vládní zasedání. „Klíčové bude zítřejší jednání vlády,“ uvedl Jurečka.

Podle Hanáka jsou mezi jednotlivými odvětvími nyní velké rozdíly a zdražování i nedostatek surovin či dodávek na ně dopadá různě. Šéf svazu řekl, že se extrémně daří energetice, IT průmyslu, doručování zakázek či výrobě léků, naopak velké problémy má ocelářství, papírenství, chemický průmysl, ale i automobilový průmyslu. „Na druhém pololetí záleží, jestli naše země zůstane v kladných číslech a nedojde ke stagflaci. Riziko velké je,“ dodal Hanák.

Zaměstnavatelé a odboráři kritizovali to, že na tripartitním jednání zůstal do konce jediný ministr. Jurečka své kolegy hájil. Podle něj se zasedání protahovalo a ministři měli kvůli připravovanému předsednictví EU jiné povinnosti, takže museli odejít. Hanák míní, že kvůli nepřítomnosti členů vlády bylo projednávání některých bodů neplatné.

Odboráři a zaměstnavatelé ocenili vládu za kroky, které mají snížit závislost na ruském plynu. Zmínili také zvládání přílivu uprchlíků, a to i díky solidaritě lidí a firem. Tripartita debatovala i o zemědělské politice či čerpání unijních peněz.

Na tiskové konferenci se pak Hanák s předákem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou dostali do sporu kvůli vládnímu návrhu snížit sociální odvody firmám u částečných úvazků. Zatímco zaměstnavatelé opatření chválí, odbory s ním nesouhlasí. Podle nich nové pozice vznikat nebudou a důchodový systém přijde až o 3,5 miliardy korun. „Každý takový dílek ohrožuje důchodové pojištění a důchody. Takový postup je špatný,“ řekl Středula.

Naopak podle Hanáka za každých zaměstnaných 10.000 až 15.000 lidí do systému přiteče miliarda. „Asi všichni nemají maturitu z matematiky,“ uvedl. Středula podotkl, že výpadek pojistného zmiňují podklady k návrhu zákona. „Doporučil bych opakovat první třídu, to je čtení,“ kontroval odborář. Jurečka poznamenal, že to na tiskové konferenci jiskří. „Odejdeme všichni nabiti,“ dodal ministr.

Další zasedání tripartity by se mělo konat 13. září. Členové vlády, odborů a zaměstnavatelů by měli jednat o návrhu státního rozpočtu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Ivan Novák
21. červen 2022, 21:57

Jako starodůchodce bych měl být potichu a rád, že se za mne J. Středula bije, přesto - chápu správně, že se ČR buď ještě víc zadluží, nebo pomocí daní těm efektivním vezme aby ti neefektivní i nadále nebyli nuceni dělat něco lepšího?

Rejpal
21. červen 2022, 22:09

No svým způsobem máte pravdu jenže pokud máte firmu kde cena energie je 1/ 3 ceny výrobku pak taková firma prostě při růstu cen na cca 4 násobek patrně zkrachuje no a stát bude platit armádu nezaměstnaných a bude mít nižší příjem z daní navíc to zboží co ty firmy vyráběly potřebujeme , bude se dovážet a tím budeme zranitelnější. Takže je lepší snížit těm firmám energetické daně aby přežily - povolenky nebo daň za OZE. Samozřejmě že se to ve výsledku přenese na obyvatele ale na druhou stranu lidi co volí unionistické strany způsobily tuto krizi a to byla většina voličů takže si to také zaplatí.

Turby
22. červen 2022, 05:30

Jedine spravne reseni je vsem zcela zrusit OZE vypalne a zaroven zrusit veskere OZE dotacni penezovody. Ale to se v tom nasem peknem socialismu urcite nestane.

Jimi
22. červen 2022, 07:33

Domácnosti dostanou úsporný tarif - snížení ceny elektřiny a plynu o 15-20% a firmy dostanou odpuštění poplatku OZE - ten nebude potřeba, protože cena elektřiny je tak vysoká, že doplatek je efektivně mnohem nižší než v minulých letech. Čili místo cca 45 miliard bude stačit třeba 30 miliard (stát přispívá kolem 26 mld jestli se nepletu).

Ladislav Novák
22. červen 2022, 07:40

Středula se za vás určitě nebije. Je to jen populistický pouťový odborářský žvanil, který se snaží zviditelnit před tou hloupější většinou voličstva na cestě do vysokých míst politiky. Kocourkov bude mít dalšího šaška - prezidenta.

No a pokud se poplatků za OZE týče, ty jsou (pro firmy i občany) součástí komplexu "Bilionový tunel OZE", který nám všem tahá neuvěřitelné množství peněz z kapes. Každá rozumná vláda musí udělat vše, aby byl tento parazitní systém odstraněn a energetika postavena zpět z hlavy na nohy.

Opatření současné vlády ve stylu "aby s vlk nažral a koza zůstala celá" nevyřeší vůbec nic. Jsou to jen vypouštěné testovací bubliny, žádné opravdu účinné opatření vedoucí k návratu ke zdravému rozumu. A to se Fialově vládě stane nejspíš osudným.

Petr prochaska
22. červen 2022, 09:53

Podpora půjde ze státního rozpočtu, takže půjde to z daní nebo se navýší státní dluh. Ve výsledku to zaplatíme všichni. Například v Maďarsku na to jdou u plynu jinak, dohodli si levný plyn s Putinem.

Ladislav Novák
22. červen 2022, 14:31

Že jsme tu sovětskou (ruskou) armádu po 22 letech okupace vůbec vyháněli! Kdyby tady zůstali, mohli jsme mít "levný plyn".

Někdy mě zarazí, jak takovou blbost jako Petr prochaska vůbec někdo dokáže vypustit z hlavy...

Turby
22. červen 2022, 18:43

Nevim jak jinde, ale v Milovicich bylo tehda pomerne dost ukrajincu a to vcetne oficiru. Takze koho ze to budem vyhanet? Rusa ci Ukrajince ci vsechny? I ten Breznev byl vlastne Ukrajinec. Tohle je jen zastydla demagogie. Chces vyhnat i nemce, spanely ci italy za jeste horsi okupaci? To by jsi musel zacit treba rovnou ve Skodovce.

Nekdy nechapu kde se v nekterych bere ta nenavist k rusum, kdyz sssr nebylo zdaleka jen ruske, zejmena ve vedeni, a nikomu z vas nevadi nemci nebo rakusaci.

nikdo
17. červenec 2022, 01:35

Mýlíte se Brežněv nebyl Ukrajinec https://cs.wikipedia.org/wiki/Leonid_Ilji%C4%8D_Bre%C5%BEn%C4%9Bv#P%C5%AFvod_(1906%E2%80%931939)

Cituji: Brežněv se narodil ve městě Kamjanske, tehdy úředně Kamenskoje (Каменское), u Dnipra na území dnešní Ukrajiny. Jeho dědeček Jakov, otec Ilja i matka Natalja Děnisovna Mazalovová se přestěhovali ze zemědělské vesnice Brežněvo, která leží v Kurské oblasti v Rusku, kvůli práci v ocelárně do Kamenskoje v Dněpropetrovské oblasti, což byla tehdy Jekatěrinoslavská gubernie Ruského impéria. Brežněvova národnost byla ruská, ale omylem byla v některých dokumentech, včetně jeho pasu z roku 1947,[2] uvedena jako ukrajinská.[3][4][5][6][7] Jiné, jako např. průvodní list k Řádu vlastenecké války, zase uvádí ruskou.[8][9] Vyjádření potvrzující že byl Rus najdeme v jeho vlastní knize Vzpomínky (1979), kde psal: „A tak jsem podle národnosti Rus, původem jsem proletář, dědičný metalurg.

Ladislav Novák
23. červen 2022, 20:47

Gratuluji tomuto serveru k perfektnímu cenzurnímu systému. 3 komentáře neprošly...

Maly Jarda
22. červen 2022, 01:36

To je hodná tahle vláda, místo toho si na tohle zelené euro-výpalné půjčí u západních bank a ještě víc nás zadluží .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se