Domů
Energetika v ČR
Výzva z Třebíčska žádá Babiše, aby neodkládal tendr na nový jaderný blok

Výzva z Třebíčska žádá Babiše, aby neodkládal tendr na nový jaderný blok

Zástupci obcí a firem na Třebíčsku vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby dodržel termín vyhlášení tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ve výzvě zveřejněné dnes na webu sdružení Energetické Třebíčsko uvedli, že z dostupných informací neznají jediný důvod, proč vyhlášení tendru odsouvat. Firma ČEZ plánovala vypsat tendr na dostavbu Dukovan do konce roku. Babiš po jednání vlády minulý týden řekl, že soutěž není připravená.

„Od všech zainteresovaných aktérů tendru jsme doposud slyšeli, že tendr je po všech stránkách připraven, došlo k zapracování všech připomínek a že nic nebrání k jeho vyhlášení,“ uvedli autoři výzvy.

Vedle předsedy Energetického Třebíčska Vítězslava Jonáše se k ní připojili předsedové Energoregionu 2020 a Ekoregionu 5, tedy sdružení obcí v pětikilometrovém a dvacetikilometrovém okruhu kolem Dukovan, a také předseda představenstva krajské hospodářské komory Vysočiny Richard Horký.

Premiér před týdnem uvedl, že situaci chce probrat na dalším zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice, tak aby na postupu byla všeobecná shoda. Část opozice dlouhodobě kritizuje možnou účast Ruska a Číny v tendru na stavbu nového bloku Dukovan.

Ilustrační foto

Podle dnešní výzvy z Třebíčska se poslední dobou vše točí kolem geopolitické bezpečnosti, účasti či neúčasti některých zahraničních firem. „Odsunutím termínu vyhlášení tendru na rozhodnutí nové vlády se nezbavíme tohoto problému, jen nabereme zase několikaletý skluz,“ stojí mimo jiné v textu.

Česká vláda letos schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací kromě ruského Rosatomu a čínské společnosti CGN také severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Výběrové řízení má vypsat polostátní firma ČEZ, která je investorem stavby.

Komentáře

(18)

energetik II

1. prosinec 2020, 19:15

A už je tu to, co jsem tady předpovídal. Odklady, odklady,..... Babiš chce hodit rozhodnutí o účasti Ruska a Číny v tendru na příští vládu. Volby jsou ale za rok. Pokud vyhraje opozice ,je to ve hře, tak Rusko a Čínu vyřadí. Ty se ale můžou odvolat, dát to k soudu a bude se to řešit. Měsíce, roky,..... No, myslím, že Dukovany - 5 nebudou. A když, tak někdy po roce 2040.

PetrV

1. prosinec 2020, 19:28

A nebo najde Andrej odvahu jako našli v Maďarsku a vysoutěží to dle řádných pravidel. Třeba vyhraje francouz, co vy víte. Ideální doba na soutěžení na cenu.

A nebo se francouz spojí s rusem, také možnost.

Když hickley point může financovat číňan...

pr

2. prosinec 2020, 09:39

A tím, že nebudou se pouze potvrdí Babišův postoj z roku 2012 kdy neviděl důvod pro podporu stavby JE ze strany státu. Holt je to ekonomisticky myslící člověk. Ano, dělá kompromisy, ale v tomto dle mého doufá že stavba nevyjde.

Carlos

1. prosinec 2020, 19:44

Chápu lidi z Třebíčska, mají strach aby jim to nezavřeli, bez Dukovan tam bude asi zle. Ale nelze ohrozit bezpečnost ve jménu ekonomiky a rychlosti. A teď nemyslím že by Ruský projekt byl nekvalitní a nebezpečný, ale z hlediska jiného druhu bezpečnosti.

Emil

1. prosinec 2020, 20:01

A přitom největším ohrožením z hlediska toho jiného druhu bezpečnosti je právě odložení tendru...

Carlos

1. prosinec 2020, 22:53

Odložení tendru bude menší nebezpečí než pokud se to nechá stavět Rusko nebo ČLR. Podle některých zdrojů snad nějakých 0 mld může na Dukovanech koupit 5-10 let provozu za současným limitem, nemám to ale moc ověřené. Nicméně odložení o půl roku třeba pro vyřešení bezpečnostních otázek by vadit nemělo.

Tomáš Krátký

1. prosinec 2020, 23:10

Dvě věci:

1. Z pohledu optimalizace nedává smysl vylučovat možnosti předem, výsledek se tím může pouze zhoršit. Není to o výběru "dobré" možnosti, ale o vybalancování všech aspektů. A žádná z možností určitě nebude ve všem nejlepší.

Prostě mají se zúčastnit všichni, a až budou nabídky, tak ať se hodnotí. Cena přece nebude jediné kritérium.

2. O nebezpečí ze strany ČLR a Ruska se mluví pořád. V čem přesně ale po technické stránce má spočívat? Bojí se někdo "švábů" v řídících systémech elektrárny? To nebezpečí se omílá pořád dokola, ale bez nějaké konkretizace je to takové "Jedna paní povídala..."

Carlos

1. prosinec 2020, 23:45

1) Ne pokud se toho chce zúčastnit někdo kdo může představovat vážné bezpečnostní riziko nebo někdo kdo nám vyhrožuje různě, byť nepřímo.

2) Jsou rizika technická a netechnická, technická se dají eliminovat byť je systém řízení JE natolik komplexní že nemusíte být s to identifikovat všechno, zvláště pokud to není tak že dodají zdrojový kód ke zkompilování, ale jenom program.

Další technické riziko může být vendor lock.

Další, mnohem vážnější, rizika budou představovat rizika netechnická. A ta mohou být mnohem větší/horší, než ta technická.

PetrV

2. prosinec 2020, 07:31

1/ rizika technická jsou typem VVER eliminována na minimum- dle mne nejlepší koncepce JE, jen řídicí systém je slabší, ale to umíme my z rekonstrukcí EDU

2) Momentálně vyhrožují kluci z US Francii a dalším, aby si vzali zkapalněný zemní plyn. Němci zemní plyn z Ruska mají rádi, krom toho jim nic jiného nezbývá, když odstavují JE.

Palivo do VVER reaktorů umí i Westinghouse, i když nebylo kvalitní a praskly proutky v roce 2010-11. Snad na tom zapracovali a příští rok nebudou v Temelíně vysávat reaktor...

Takže VVER ano, ale s našim řídicím systémem, který umíme. Francouzi by mohli pomoci s financováním, když se tak tlačí.

Bubáci ať se schovají mezi lopatky nestabilního drahého větrníku...

Emil

1. prosinec 2020, 23:19

Pokud se spuštění tendru odloží, tak to určitě nebude o půl roku, bude to minimálně o rok, spíš výrazně déle. Reálně hrozí, že se nová vláda vrátí zpátky na začátek a začne znovu vymýšlet kolo. Naopak vypsání tendru neznamená, že "se to nechá stavět Rusko nebo ČLR", vítěze stejně vybere až některá budoucí vláda. Největší ohrožení bezpečnosti ale bude, když se výstavba rozplyne v nekonečných ideologických dohadech, jestli raději Losnu nebo Mažňáka.

PetrV

2. prosinec 2020, 07:37

Věřím, že vláda najde odvahu tendr zrealizovat. Někteří soudruzi z demobloku a EU budou sice budou sice kvičet, je to ale pro budoucí generace, což oni nechtějí chápat. Je zajímá okamžitý zisk z dotací a kde co odklonit.

Jaroslav Studnička

2. prosinec 2020, 09:20

Ano, souhlasím.

Pokud se to nyní odloží, tak se k tomu nová vláda nedostane dříve než půl roku po ustanovení vlády. Samozřejmě si to bude dělat po svém, tak že bych to viděl na konec roku 2022.

Jiří Trn

2. prosinec 2020, 07:57

Mno tak, nyní nebudu hodnotit provozní funkčnost a technickou bezpečnost.

Ale z hlediska politické a ekonomické bezpečnosti, poučíme-li se ze současných zkušeností, tak nám nebezpečí nehrozí z Ruska ani z Číny, ale z USA.

Stačí sledovat mafiánské praktiky USA kolem dostavby plynovodu Nord Stream 2.

Takže se dá očekávat, že pokud tendr vyhraje Rusko nebo Čína, tak nám začne sankcemi, vydíráním a výhružkami škodit USA.

PetrV

2. prosinec 2020, 09:17

A maďarům někdo vyhrožuje? Nějaký bubák, který je za humny?

Ano, hrozí podobné umělé demonstrace jako v Bělorusku. Milionchvilek a podobní pošuci jsou zde velmi aktivní. Ti vám ale ee nedodají. Je to jen umělý spolek na manipulaci lidí.

Bělorusům 1 blok jede a druhý bude hotov brzy.

I finové šli do VVER 1200 a žádné demonstrace tam nevidíme po zkušenostech s francouzi...to se musíme stejně napálit?

Demoblok jsou jen natvrdlí komunisté...

Bubáci patří mezi listy obstarožních drahých větrníků...

Jiří Trn

2. prosinec 2020, 10:06

Maďarům USA vyhrožují.

oenergetice . cz/plyn/usa-varuji-madarsko-aby-neodebiralo-rusky-plyn-plynovodu-turkish-stream

Hawkie

2. prosinec 2020, 13:16

Svět se v ...l otáčí. Včera není dnes. A trvá dlouho, než některým lidem dojde, že spojenec se začíná chovat k nám hůř než "nepřítel". Smutné, ale taková je realita. Docela by mne zajímalo, čím myslí piráti.

Jiří Trn

2. prosinec 2020, 13:28

Piráti nevidí dál, než na špičku vlastního jointu.

Hawkie

2. prosinec 2020, 13:41

Pobavilo. A je fakt, že THC navozuje změnu vnímání, zpomalení reakcí a to i po dobu několika týdnů.

Je ale krásně vidět, jak těm lidem mezi 20-40 lety chybí vlastní prožitá skutečnost, ač si myslí, že všemu rozumí. Cesta od silně pozitivního vnímání SSSR po hlubokou nenávist trvala 20 let. Pokud nenávist není živena, vymizí za 1-2 generace (Německo), s Ruskem je to modifikované brainwashingem Tedy, Rusko moc nemusím, ale to vydávání černého za bílé (Rusko se přibližuje NATu a je agresívní) mě hrozně vadí. Jako bych prošel zrcadlem s Rudým Právem (53. díl Červeného trpaslíka).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.