Domů
Energetika v ČR
Výzvy a příležitosti: Česká republika na prahu energetické transformace
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

Výzvy a příležitosti: Česká republika na prahu energetické transformace

Česká republika, stejně jako mnoho dalších evropských zemí, stojí na prahu klíčových změn v oblasti energetiky. Nedávné zprávy, včetně měsíčního reportu americké EIA publikovaného na začátku září 2024, ukazují globální posun směrem k odklonu od uhlí a rostoucím investicím do obnovitelných zdrojů. Tento trend je v souladu s evropskými cíli dekarbonizace, kde se již nyní investuje téměř 110 miliard USD ročně do čistých technologií, zejména ve státech jako Německo a Francie .

Současný stav obnovitelné energie v ČR

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu ČR dosahoval podíl obnovitelných zdrojů energie v roce 2022 přibližně 15 % z celkové výroby elektřiny. Hlavním zdrojem obnovitelné energie byla biomasa s téměř 24 %, následovaná vodní energií s více než 27 %. Solární energie tvořila 22 % z celkové produkce OZE, přičemž její potenciál je daleko vyšší. Například studie Technologické agentury ČR uvádí, že solární panely na střechách českých budov by mohly teoreticky pokrýt až 27 % spotřeby elektřiny v zemi.

Česká republika je v tomto ohledu stále pozadu za některými evropskými státy. Například v sousedním Německu tvořily v roce 2023 obnovitelné zdroje více než 50 % produkce elektřiny, přičemž se očekává další růst v oblasti větrných a solárních elektráren .

Investice do energetické transformace

Jednou z největších překážek na cestě k dosažení cílů udržitelného rozvoje SDG7 je nedostatečné financování. Zpráva IEA z roku 2024 upozorňuje, že globální investice do obnovitelných zdrojů musí do roku 2030 vzrůst o více než 1,2 miliard USD ročně, aby se podařilo naplnit stanovené cíle.

Pro Českou republiku to znamená nutnost mobilizace národních i evropských fondů, zejména prostřednictvím Modernizačního fondu. Ten podporuje projekty na zlepšení energetické infrastruktury a přechod na čistou energii. Dosavadní přidělené finance z tohoto fondu se v roce 2023 pohybovaly okolo 150 miliard Kč, přičemž část z toho již byla investována do projektů zaměřených na výstavbu nových větrných a solárních elektráren .

Role solární energie v České republice

Solární energie má v České republice nevyužitý potenciál. Podle společnosti Deloitte se odhaduje, že celkový instalovaný výkon solárních elektráren může do roku 2030 dosáhnout téměř 6 GW, což by pokrylo přibližně 10 % celkové poptávky po elektřině. Tento růst by byl podporován investicemi do decentralizovaných systémů, jako jsou střešní fotovoltaické panely v domácnostech a malých podnicích .

Společnost navrhuje, aby se více podpořily komunitní energetické projekty. V nich by se lidé sdružovali k investicím do společných obnovitelných zdrojů energie. Tento model již úspěšně funguje v Německu a dalších státech. Mohl by zvýšit energetickou soběstačnost českých obcí a snížit jejich závislost na fosilních palivech.

Energetická účinnost a snižování spotřeby

Dalším důležitým krokem k dosažení cílů SDG7 je zvýšení energetické účinnosti v průmyslu a stavebnictví. Podle Evropské komise spotřebovávají budovy v EU přibližně 40 % celkové energie, přičemž české domácnosti mají jedno z nejvyšších procent spotřeby energie na vytápění v Evropě, a to až 30 %. Program Nová zelená úsporám podporuje renovaci a modernizaci budov s cílem snížit spotřebu energie, a tím přispět k energetické účinnosti. Hlavním cílem dotace je zateplení a výměna neefektivních zdrojů tepla, což by mělo výrazně snížit energetické nároky v následujících letech.

Výzvy na cestě k udržitelnější energetice

Navzdory zlepšení v některých oblastech však Česká republika stále čelí řadě výzev. Infrastruktura pro přenos a distribuci energie potřebuje modernizaci, aby mohla účinně integrovat rostoucí výrobu z obnovitelných zdrojů. Jak upozorňuje IEA, světová poptávka po energii stále roste, a proto je nezbytné rozvíjet také systémy pro ukládání energie, které by zajistily stabilitu dodávek .

Vzhledem k neustále rostoucím cenám energií je také důležité zaměřit se na ochranu zranitelných domácností a zajištění dostupnosti energií pro všechny. Česká vláda již přijala několik opatření na ochranu spotřebitelů, ale jejich účinnost bude třeba nadále sledovat a případně upravovat.

Česká republika má před sebou velký úkol v oblasti energetické transformace. Aby splnila cíle SDG7, bude muset nadále investovat do obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti a modernizace infrastruktury. Solární energie, větrné elektrárny a decentralizovaná výroba energie mohou hrát zásadní roli v budoucí energetické soběstačnosti ČR. Bez významných investic a zrychlení tempa změn však může Česká republika zůstat za evropskými lídry pozadu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Miloslav Černý
6. září 2024, 16:15

Není nejmenšího důvodu se takovému trendu bránit, ale právě naopak vylepšovat, odhalovat nedostatky dle místních podmínek půjde naproti těmto potřebám. Hraním si pouze na vlastním písečku si moc nepomůžem. Těch slaměných panáků jsme už stačili postavili přes příliš.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se