Z programu na podporu uhelných regionů byly uvolněny tři mld. Kč

27. březen 2019, 10:36
DomůEnergetika v ČRZ programu na podporu uhelných regionů byly uvolněny tři mld. Kč

Z programu Re:Start, který je zaměřen na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje, byly do konce loňského roku na schválené projekty uvolněny téměř tři miliardy korun. Na letošní rok je připraveno dalších víc než šest miliard korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. V programu může být postupně uvolněno přes 60 miliard korun.

„Peníze jdou především na regeneraci starých nevyužívaných areálů, zejména ve městech a obcích, ale i na podporu zaměstnanosti či rozvoj vysokého školství,“ uvedla národní manažerka programu Re:Start Gabriela Nekolová.

Mezi prvními projekty je například nová fakulta zdravotních studií ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, která podle Nekolové pro region zajistí tolik potřebný zdravotnický personál. Více než miliardu také získaly vysoké školy v Moravskoslezském kraji.

Ve všech třech krajích se pak rozdělily stovky milionů korun na demolice vybydlených objektů, například v Mostě, Karviné, Chodově a desítkách dalších obcí, a také na opravu chátrajících průmyslových areálů, dodala.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) tím, že se chystá další útlum těžby uhlí, nabere program Re:Start na intenzitě.

„Je nutné daným krajům pomoci, aby dokázaly reagovat na související ekonomické a sociální změny,“ uvedla.

Ilustrační foto

Podpora regionům je financována ze státního rozpočtu i evropských fondů. Na úrovni národních dotačních programů peníze na program plynou z rozpočtů příslušných ministerstev.

Ministerstvo pro místní rozvoj se podle mluvčího bude zabývat otázkou podpory vládního programu Re:Start také z evropské úrovně, a to zejména v souvislosti s vyjednáváním politiky soudržnosti po roce 2020.

„Široká spolupráce mimo jiné přispěla k tomu, že nevyužité prostředky z fondů EU, které by ČR jinak musela vrátit Bruselu, budou letos využity právě pro strukturálně postižené kraje na investice do zdravotnictví, škol, ale také zlepšení kvality ovzduší,“ uvedl mluvčí.

Program Re:Start představuje otevřený strategický rámec restrukturalizace všech tří dotčených krajů. Je řízen z úrovně vlády.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují