Domů
Energetika v ČR
Zahrnutí tepláren do sektorové daně by dle sdružení ohrozilo jejich modernizaci
Teplárna Kladno

Zahrnutí tepláren do sektorové daně by dle sdružení ohrozilo jejich modernizaci

Energetika v ČR
7 komentářů
28. červen 2022, 11:32
ČTK

Zahrnutí tepláren do sektorové daně by ohrozilo jejich modernizační investice. Teplárny by se do sektorové daně neměly zařazovat, protože se musí vyrovnávat s dopady aktuální energetické krize a současně připravovat dekarbonizační investice do nových zdrojů. V tiskové zprávě to dnes uvedlo Teplárenské sdružení.

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na jednání koaliční rady, TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS, vyplývá z vyjádření představitelů stran pro Českou televizi. Speciální daň z příjmů by byla 25 procent.

„Teplárenství nyní čelí řadě výzev počínaje současnou energetickou krizí, kdy se intenzivně snaží minimalizovat dopady na zákazníky, až po tlak na dekarbonizaci a snižování emisí a z toho vyplývající masivní investice, které bude potřeba do roku 2030 realizovat. To poslední, co teplárenství v této kritické chvíli potřebuje, je ještě rozkolísání daňové legislativy, které by ohrozilo připravované investice i ekonomickou stabilitu výrobců tepla,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Většina tepláren podle něho vyrábí elektřinu v takzvané vysokoúčinné kombinované výrobě elektřiny a tepla, a jsou tak aktivní jak v dodávkách tepla, jehož cena podléhá věcnému usměrňování ze strany Energetického regulačního úřadu, tak na trhu s elektřinou, kde platí volná tržní soutěž. Z pohledu zajištění úvěru na připravované investice je však podstatný hospodářský výsledek teplárenské společnosti jako celku, dodal Topolánek.

„Současný dramatický nárůst cen energetických komodit a povolenek na emise skleníkových plynů řada tepláren tlumí na úkor svých marží z výroby tepla. Pokud by byl celkový hospodářský výsledek ještě více zdaněn, ohrozilo by to ekonomickou stabilitu tepláren a jejich přístup k financování ze strany bank a tím i realizaci nezbytných modernizačních projektů,“ tvrdí Teplárenské sdružení.

Piráti přitom přišli se třemi variantami. Podle první by ji platily firmy vyrábějící elektřinu z uhlí, podle druhé i firmy vyrábějící elektřinu z jádra a třetí varianta počítá s tím, že by daň byla pro všechny energetické firmy s obratem nad 500 milionů korun ročně. Zavedená by mohla být buď už od října, nebo až od ledna, a to na dva až tři roky. Podle Pirátů by tak mohlo do rozpočtu přibýt deset až 20 miliard korun ročně. Premiér a předseda ODS Petr Fiala má však o zavedení speciální daně pochyby. „My obecně nechceme zvyšovat daně, nevidíme v tom rozumnou cestu. Tady se ale musíme bavit o tom, jak dosáhnout toho, aby ta solidarita tady byla,“ řekl České televizi. Vyzval ale energetické společnosti, aby se o své vysoké zisky se zbytkem společnosti podělily.

Například čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun. Důvodem růstu je mimo jiné enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích a rekordní zisk z obchodování s komoditami na západoevropských trzích. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Valná hromada energetické společnosti ČEZ dnes bude schvalovat dividendu z loňského zisku. Představenstvo společnosti navrhuje dividendu 44 korun, ministerstvo financí 48 korun za akcii před zdaněním. Resort zároveň navrhuje posunout výplatní termín o tři měsíce na 1. listopadu. Podle oslovených odborníků si MF prosadí svůj návrh. Celková vyplacená dividenda při 48 korunách za akcii by dosáhla 25,8 miliardy korun, stát jako majoritní akcionář by získal asi 18 miliard Kč.

Sektorovou daň pro dodavatele energií plánuje například Británie nebo Španělsko. Británie chystá mimořádnou 25procentní daň ze zisků ropných a plynárenských společností, oznámil před měsícem v parlamentu ministr financí Rishi Sunak. Daň na zisky elektrárenských společností, které považuje za přemrštěné, chce uvalit španělská vláda, uvedla minulý týden tamní ministryně financí María Jesús Monterová. Británie plánuje mimořádné příjmy využít na pomoc nejchudším domácnostem, na které rostoucí ceny energií dopadají nejvíce, Španělsko hodlá z vyšších daní financovat opatření proti zdražování elektřiny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
nikdo
1. srpen 2022, 01:25

Proč chtějí zdanit pouze uhelné a jaderné elektrárny to je diskriminace když zdanit tak všechny, i FVE, VTE a VE ty nemají žádné vstupní náklady takže v současnosti také generují větší zisk.

Proč se to má týkat pouze velkých firem když daň tak všem, navíc by se to dalo obejít stačilo by rozdělit firmu na více menších firem.

Ondřej
28. červen 2022, 12:20

To už jsme v Kocourkově - stát pomůže teplárnám kompenzovat emisní povolenky, projedná úsporný tarif na cenu tepla, chce, aby se teplárny modernizovaly (k čemuž právě může sloužit zisk) a tak jim ten zisk ještě mimořádně zdaní. Tedy se teplárny opět (pravděpodobně) zahojí na odběratelých, poud ty nepřejdou v rámci dotované elektřiny někam jinam. A před volbami budou mít plnou "pusu" slibů o pomoci "důležitému" odvětví pro stabilizaci sítě. Proboha, už v té vládě trochu přemýšlejte. A vy voliči (jedná se o 4 miliony domácností) taky.

Ladislav Novák
28. červen 2022, 13:08

Sektorová daň na teplárny nedává žádný smysl, protože teplárny čelí vysokému růstu cen paliv, která používají, zejména plynu. Snad jen ty, které využívají českého hnědého uhlí, na tom nejsou tak zle.

Elektrárnám náklady nijak nerostou, zatímco prodejní ceny několikanásobně vzrostly, díky nesmyslnému účtování vysokých německých cen. Tam dočasná sektorová daň snad smysl má.

Petr prochaska
28. červen 2022, 14:38

Není pravda, že elektrárnám náklady nerostou. Například takové plynové elektrárně, která nemá dlouhodobý kontrakt za nízké ceny rozhodně náklady vzrostly. To se týká i uhelných elektráren. Plus vysoká cena emisních povolenek.

Ladislav Novák
28. červen 2022, 14:48

Plynové elektrárny mají zanedbatelný podíl v celkovém mixu (a otázkou je, jestli jsou při současných vysokých cenách plynu vůbec využívané). Uhlíkové povolenky cenově narostly už dříve a jsou součástí nesmyslné energetické politiky EU.

Maly Jarda
28. červen 2022, 14:58

Vpostatě vše ,co tato vláda dělá v této zemi, má jediný úkol .. co nejvíce stamiliard poslat směrem Západ .. včetně nekonečných miliard poslaných do Bruselu skrze zbytečné a škůdcovské emisní povolenky

Ladislav Novák
28. červen 2022, 15:27

Plácáte nesmysly. Tahle vláda nic takového nevymyslela, ale podědila po vládách předchozích. CZexit ve vládním programu taky neměla. :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se