Domů
Evropská Unie
Brexit může ohrozit energetické propojení Velké Británie s Evropou

Brexit může ohrozit energetické propojení Velké Británie s Evropou

Možný odchod Velké Británie z Evropské unie, pro který se zažil název Brexit, by podle analytiků mohl ohrozit nebo přinejmenším pozdržet britské snahy o propojení své elektrizační soustavy s některými členskými státy EU. Velká Británie bude o svém setrvání v EU rozhodovat 23. června.

Pokud Velká Británie opustí Evropskou unii, nezůstane automaticky členem organizací a iniciativ, které se snaží o vytvoření jednotného evropského energetického trhu.

Silke Goldberg, poradkyně v oblasti energetiky v právnické firmě Herbert Smith Freehills, řekla serveru EurActiv, že pokud by Velká Británie opustila EU, tak jednou z oblastí, která bude ihned zasažena, jsou stávající a plánované projekty přeshraničního propojení Velké Británie s okolními státy.

Velká Británie by dále nemusela být schopna ovlivnit probíhající proces tvorby evropských síťových kodexů, které budou sloužit mimo jiné k regulaci přeshraničního přenosu elektřiny v rámci EU.

Prodloužení období nejistot

Britská ministryně energetiky Amber Rudd, která je pro setrvání Velké Británie v EU, řekla, že by Brexit vedl k prodloužení období nejistot, a to včetně charakteru britské role v jednotném evropském energetickém trhu.

Podle serveru EurActiv panují mezi potenciálními investory do přeshraničních vedení dále obavy, zda by odchodem z EU nepřišli o možné finanční prostředky od Evropské investiční banky a z Evropského fondu pro strategické investice. V loňském roce byly ve Velké Británii právě energetické projekty největším příjemcem z investic Evropské investiční banky. Konkrétně se mělo jednat o 28 % z celkových téměř osmi miliard euro.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.