Domů
Evropská Unie
Bulharsko žádá více času na vyjádření k ústupkům Gazpromu ve sporu s EU

Bulharsko žádá více času na vyjádření k ústupkům Gazpromu ve sporu s EU

Bulharsko bude potřebovat více času a informací na zvážení ústupků, které v antimonopolním sporu s Evropskou unií předložila ruská plynárenská společnost Gazprom. Podle ministra energetiky Nikolaje Pavlova Bulharsko ještě dnes pošle do Bruselu dotazy, aby si vyjasnilo některé otázky v závazcích firmy. Zainteresované strany se mají k dohodě vyjádřit do 4. května.

Gazprom je obviněn ze zneužívání dominantního postavení v osmi zemích střední a východní Evropy. Bude-li potvrzena předběžná dohoda, Gazprom se vyhne pokutě, která by mohla dosáhnout až deseti procent jeho ročních tržeb. Dohoda ale ještě může být změněna nebo úplně zrušena.

„Návrhy považujeme za pozitivní, ale je zde několik nejasností, a pokud nedostaneme odpovědi včas, požádáme o prodloužení termínu,“ řekl Pavlov před novináři.

Bulharsko, které v rámci stávajících dohod smí ruský plyn vyvážet, podle zdroje agentury Reuters potřebuje znát přesná kritéria pro určování cen plynu. Země bude žádat i záruky, že nebude oslabena její pozice tranzitní země pro tuto surovinu.

V současné době Rusko dodává přes Bulharsko 14 až 15 metrů krychlových zemního plynu ročně do Řecka a Turecka. V zásobování zemním plynem je Bulharsko na Rusku téměř stoprocentně závislé.

Ilustrační foto

Evropská komise předloni v dubnu Gazprom obvinila, že zneužívá svého dominantního postavení ve střední a východní Evropě a porušuje evropská pravidla hospodářské soutěže. Uvedla také, že v osmi zemích regionu, včetně České republiky, firma znemožňuje konkurenci na trhu se zemním plynem.

Ústupky, které Gazprom navrhuje, podle Evropské komise řeší obavy evropských regulátorů ohledně antimonopolních praktik podniku.

Gazprom se zavázal, že odstraní všechny smluvní překážky pro volný pohyb plynu na trzích ve střední a východní Evropě a učiní kroky k lepší integraci těchto trhů. Slíbil i změny, které zajistí, že ceny plynu budou stanovovány na základě tržních mechanismů.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.