Domů
Evropská Unie
ČEZ: Odchod Británie oslabí v EU země s jadernou energetikou
jaderná elektrárna temelín v noci

ČEZ: Odchod Británie oslabí v EU země s jadernou energetikou

Evropská Unie
9 komentářů
16. prosinec 2018, 09:23
ČTK

Odchod Velké Británie z Evropské unie oslabí skupinu států v rámci unie, které využívají k výrobě elektřiny jaderné elektrárny, tzv. jaderný blok. Británie se svými plány na výstavbu nových jaderných zdrojů byla v EU v tomto směru Česku výrazným partnerem a spojencem. ČTK to řekl mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

„Ze současných 28 států EU využívá jadernou energetiku přesně polovina, tedy 14 států. Odchodem Británie se tak misky vah nakloní na stranu států, které jaderné elektrárny nemají. Navíc Německo si schválilo odklon od jaderné energetiky. Na druhou stranu plánuje výstavby jaderné elektrárny Polsko,“ uvedl Kříž.

V poslední době se v Česku opět řeší případná stavba nového jaderného zdroje a role ČEZ při tomto projektu. Možností je i prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany.

Kříž připomněl, že ČEZ nemá ve Británii žádná aktiva, ale obchoduje na zdejších velkoobchodních trzích s energiemi.

„To je oblast, kde ještě není vše vyjasněno. I tato oblast obchodu je součást vyjednávání, za jakých podmínek se bude nadále uskutečňovat. Jde o takzvaný Remit, což je nařízení Evropského parlamentu a Rady o integritě a transparentnosti velkoobchodního trhu s energií,“ dodal mluvčí.

V Británii má naopak aktiva Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského.

„V tuto chvíli nelze seriózně kvantifikovat dopady brexitu na hospodaření EPH, protože není jasné, jakou bude mít odchod Británie z EU přesnou podobu. V obecné rovině však platí, že jak EPH, tak naše dceřiné společnosti působící ve Spojeném království jsou na základní scénáře brexitu připraveny a nepředpokládáme žádný dramatický dopad,“ řekl ČTK mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

EPH provozuje na ostrovech dvě paroplynové elektrárny Langage a South Humber Bank. Ve zkušebním provozu je elektrárna Lynemouth, kde holding přestavěl původně černouhelnou elektrárnu na zdroj na spalování biomasy. Svou činnost pak ukončila někdejší uhelná elektrárna Eggborough, na jejím místě zvažuje EPH výstavbu nové plynové elektrárny.

Významným trhem není Británie podle statutárního ředitele Ocelářské unie Daniela Urbana pro tuzemské oceláře, přímé dopady brexitu na ně tak podle něj budou malé.

„Obecně je však menší EU špatnou zprávou pro ČR i naše odvětví, protože to znamená menší jednotný trh, slabší hlas na globální scéně. Situace je nicméně tak nepřehledná, že nikdo neví, jaké bude nakonec uspořádání vztahů, či zda Velká Británie skutečně odejde,“ dodal.

Odchod Velké Británie z EU byl stanoven na 29. března 2019. Britský Parlament měl tento týden hlasovat o dohodě, kterou vláda dojednala s EU. Premiérka Theresa Mayová však kvůli obavám z odmítnutí dohody hlasování odložila na leden.

Stále tak je možný i takzvaný tvrdý brexit bez dohody, který by znamenal například zavedení kontrol na hranicích podle pravidel Světové obchodní organizace, zavedení cel a netarifních překážek, oslabení libry nebo komplikace ve vzájemném obchodě.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
16. prosinec 2018, 10:55

Ano to oslabí. A Francie už bude jedinou jadernou vojenskou mocností v EU. Takže EU by měla podporovat vojenský jaderný výzkum francouzů. A ne se vysmívat jejich problémům s EDF.

Carlos
16. prosinec 2018, 11:01

???

EU by před tím měla spíš investovat do nějaké konsolidace jinak se to rozpadne pod vlivem snah ostatních mocností.

Milan Vaněček
16. prosinec 2018, 11:19

Konzolidace EU může nastat jen po nových volbách příští rok, když se obnoví původní étos otců zakladatelů a nová EU nebude chtít vše řídit i v poslední Horní dolní.

EU potřebujeme (Britanie ne, ta má svoje bývalé imperium), ale trochu jinou než ji známe teď. V4 a Rakousko naznačují cestu.

Petr
16. prosinec 2018, 15:54

No uvidíme.

Je sice pravda, že j"elita" přehazuje v EU vyhýbku, a cenzuru s polodiktárorským režimem a barevným dobroserstvím se rozhodli místo neomarxistických pozic nastolit raději přez tradičnější křesťanství, a hlavním hrdinou už nemá být homosexuál v provokativní kůži, ale raději opět mnišské kutně.

Jenže to nemá žádnou šanci být efektivnější než ateistickovědecké monokulturní národní státy jako Jižní Korea, Česko a hlavně gigantická Čína.

Jedině, že by se smířili s nižší životní úrovní než bude mít v budoucnu polovina městské Číny, jenže většina Západu jela do teď převážně na vykrádání zaostalejších států, a třeba vlastní výchovu inženýrů už dlouho nezvládají.

Carlos
16. prosinec 2018, 18:34

A máte zdroj toho přehození vexle? Čistě ze zajímavosti, nějak se mi to nezdá že by to co píšete mělo nastat.

Nemyslím i že hraním si s náboženstvím se tu cokoliv zachrání, naopak to jenom zhoršíte a popravdě je mi milejší chlap co si svoji homosexualitu přizná a promenuje se po náměstí v kůži, než ten co ji popírá a zahaluje se do "roucha čistoty", ale berte to jako názor někoho z rodiny, kde se z obou stran s církví nemusíme asi tak 100-150 let.

Jak jsem napsal Čínskému trollu loudilovi, Asijské tygry semele jejich work culture, po roce 2030 se čínská mašina začne zarhávat jak dodávky leošových jednotek. Jinak o efektivitě ČR pochybuji, ale možná máte pravdu že proti jiným zemím, např. i USA se tu některým věcem daří velmi dobře. Co by EU podle mne potřebovala je důkladná revize smluv německých spolkových zemí (konkrétně Saska a Bavorska, které mohly být neprávem násilně začleněny do Německa po WWI) a lepší uspořádání spíše dle historických zemí než podle současných politických hranic, ale je otázka, jestli a jak moc to brát, protože třeba Bavorsko bylo dle staré logiky na stejné úrovní jako České království, takže je otázka jestli Morava a Čechy v takové unii separé, nebo jako součást jednoho státu. Také by se vyplatilo se mrknout na situaci Lužice a domoci se naplnění smlouvy platné pár set let. Ono se těch pár kop zlatých někde najde.

Petr
16. prosinec 2018, 15:58

Jaderný výzkum už je tak daleko a hlavně do široka rozvětvený, že dneska v trapné EU by velké finance do vojenského využití jádra akorát ubrali lidské kapacity potřebné ke konstrukci reaktorů 4. generace.

Nehledě na to, že výzkum ve Francii místo Česka je minimálně 3x dražší a 2x pomalejší.

Milan Vaněček
16. prosinec 2018, 16:31

Viděl jste dokument na ČT2 jak Francie vyvíjí (ve virtuální realitě) a vyrábí nejmodernější universální stíhačku+nosič raket? Jsou špička, na to my vůbec nemáme.

Petr
16. prosinec 2018, 16:55

A nebude to stejný software ve kterém vyvinuli i své supermodernější nadkritické uhelné bloky, díky čemuž jim tam nakonec celý obor zkrachoval a museli to prodat cizincům?

Jinak já nepopírám, že má Francie v EU nejsilnější armádu, ale ani nepodporuju, aby Evropské armádě veleli většinově Francouzi, prože si dovedu živě představit, že pak za neskutečné peníze bude sloužit hlavně k válkám v cizině, aby Frantíci vymáhali bankéřů nevymožitelné dluhy v rozvojových státech, a nabírali tmavé otroky, kteří místo nich prý určitě budou raději než už jejich dnešní nezaměstnaní muslimové zvládat stavět či alespoň uklízet.

loudil
16. prosinec 2018, 19:56

TO : Carlos

Musím se jen smát tomu, že prý čínské tygry /J.Korea, Čína,Tchajwan,.../ semele po roce 2030 jejich asijská - "work culture". Proč ?? Vývoj jde zatím přesně opačně ! Asijskou Work culture k nám zatím "dopravili Vietnamci". Pracují dlouho, svědomitě, úspěšně, usilovně.... a mají výsledky. Počet Vietnamců na českých středních a vysokých školách je vysoký a studují lépe jak Češi. V první generaci u nás prodávali textil na ulici, ve druhé už mají kamenné obchody, ve třetí už budou šéfy firem, právníky, novináři, bankéři,.... takže u - "asijské work culture" - zatím už desítky let pozoruji pouze vzestup. Jižní Korea byla roku 1960 chudší zemí jak Afrika. O 50 let později už zaměstnává české dělníky v Nošovicích v Hyundayi , valí k nám své telefony Samsung, je největším výrobcem lodí na světě, brzy mají Češi vyrábět jejich pneumatiky,...atd.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se