Domů
Evropská Unie
ČR chce v čele EU prosazovat energetickou solidaritu a úspory, řekl Síkela

ČR chce v čele EU prosazovat energetickou solidaritu a úspory, řekl Síkela

Evropská Unie
7 komentářů
13. červenec 2022, 13:52
ČTK

Brusel 13. července (zpravodaj ČTK) – K nejtěžším úkolům českého předsednictví Evropské unie bude patřit zajištění solidarity v zásobování plynem při očekávaném omezení či zastavení dodávek z Ruska. Po debatě s poslanci Evropského parlamentu to dnes prohlásil ministr průmyslu Jozef Síkela, podle něhož chce Česko v čele sedmadvacítky zemí co nejvíce pokročit v zavádění společných nákupů energií. Podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše by se odklon od ruských energií mohl částečně financovat z peněz na rozvoj méně vyspělých regionů EU, neměl by však zabrat jejich podstatnou část.

Oba zástupci české vlády dnes absolvovali slyšení v europarlamentním výboru pro průmysl a energetiku, při němž se zákonodárci ptali, jak budou unijní země připraveny na odpojení ruského plynu. Moskva začátkem týdne odstavila plynovod Nord Stream 1 kvůli pravidelné údržbě, unijní země ale považují za reálnou možnost, že po ohlášených deseti dnech dodávky neobnoví.

„My se o tu bolest, o ten diskomfort musíme spravedlivě rozdělit. Bez ohledu na to, jestli má někdo nějakou geografickou nebo technickou výhodu, pokud se jedná o přístupy k alternativním dodávkám plynu nebo jiného zdroje energie,“ řekl novinářům po debatě s poslanci Síkela.

Členské země však zatím nemají v otázce solidarity jednotný pohled a český ministr za dva týdny povede mimořádné jednání se svými unijními kolegy o tom, jak by měla fungovat. Podle Síkely se hovoří o dvou možnostech: buď bude nakoupený plyn ve společném balíku a bude se rozdělovat rovnoměrně, nebo se budou vykrývat pouze akutní nedostatky některých zemí. V tom případě je ale potřeba zajistit, aby plyn proudící do vnitrozemských států jako Česko nezabavovaly tranzitní země, které budou chtít nasytit svou potřebu.

„Každá země bude muset na své úrovni zajistit co největší energetické úspory,“ zdůraznil Síkela další téma, které chce české předsednictví držet na agendě jednání členských zemí. Bez úspor týkajících se i energetické spotřeby občanů podle něj unie očekávanou kritickou situaci nezvládne.

Evropská komise má příští týden představit návrh možných opatření společného postupu při vypnutí plynových kohoutů z Ruska. Během českého předsednictví by EU chtěla co nejvíce pokročit v zavádění plánu označovaného jako RePowerEU, tedy financování co nejrychlejšího odstřižení od ruských energií. Část peněz na zavádění alternativních zdrojů by přitom chtěla najít i ve strukturálních fondech sloužících pro rozvoj méně vyspělých regionů.

„Jakmile ta vrátka otevřete, tak ten tlak může být velmi silný na to, aby byly použity peníze právě z kohezních fondů. Ale ty jsou vázány na dlouhodobé projekty,“ poznamenal vicepremiér Bartoš, který v Bruselu absolvoval i slyšení ve výboru pro regionální politiku.

Menší část peněz na nové energie by podle něj z fondů na kohezi jít mohla, avšak zásadní zdroje by měly poskytnout například příjmy z prodeje emisních povolenek. Jeho plánované rozšíření ovšem nepodporuje velká část europoslanců.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ministři financí EU se dohodli na rozdělení 20 miliard eur. Pomůže to s energetickou nezávislostí na Rusku
4. říjen 2022, 11:06
K zastropování ceny ruské ropy může dojít už dnes. EU se přiblížila schválení sankcí
4. říjen 2022, 08:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Richard Vacek
13. červenec 2022, 14:26

Tak, jak to vedeme, se nám o energetické úspory postará Rusko. ČR by namísto toho měla usilovat o zajištění levných energetických surovin a ne o energetickou nouzi o kterou se budou státy EU navzájem dělit.

Peter Zachara
13. červenec 2022, 14:33

som sa schuti zasmial, najtazsia uloha je zabezpecit solidaritu, tu poznam najmenej 4 vtakov, pre ktorych je solidarita detska hracka.

Josef Janovec
13. červenec 2022, 17:27

Solidaritu v Evropě jsme viděli na začátku Covidu, kdy jsme si navzájem zabavovali transporty roušek. Přepláceli jsme, možná i upláceli firmy na vakcíny. Proč by to tentokrát mělo být jiné?

Myslíte, že některá vláda dobrovolně nechá mrznout své lidi a zničí si průmysl? Němci a Rakušani by byli první, kteří by to porušili. Najednou by měl každý svůj píseček.

Pavel
13. červenec 2022, 18:58

Tak ve vakcínách solidarita fungovala, předbíhala jen VB. Tak alespoň si užili že v EU už nejsou. A to se vyplatí!

Peter Zachara
13. červenec 2022, 19:00

niet horsieho ako kratka pamat.

Pavel
13. červenec 2022, 19:13

Něco konkrétního, nebo jen plky?

Rejpal
14. červenec 2022, 01:50

Asi uvidíme jak lidé protestují proti tomu jak se plní volební program, který většinově volili. A to ještě nevědí, že po energetice se začne likvidovat zemědělství , protože je zdrojem metanu. Holansko už s tím začalo....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se