Domů
Evropská Unie
EK navrhla pátý balík sankcí proti Rusku, počítá se zákazem dovozu uhlí
Evropská komise. Autor: Álvaro Millán
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

EK navrhla pátý balík sankcí proti Rusku, počítá se zákazem dovozu uhlí

Evropská komise dnes navrhla pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, který počítá se zákazem dovozu ruského uhlí do Evropské unie. Cílem je také znemožnit lodním a silničním dopravcům z Ruska využívat přístavy a silnice v EU či dále omezit import důležitých produktů, z nichž má ruský režim značné příjmy. Sedmadvacítka také zmrazí obchodování se čtveřicí velkých ruských bank, na něž se dosud nevztahovaly unijní sankce.

O návrhu budou ve středu jednat zástupci členských zemí a pokud jej schválí, sankce by měly začít platit ještě tento týden. EU kromě toho vypoví nespecifikované množství diplomatů z ruského zastoupení při unii.

"Všichni jsme viděli ty strašlivé fotografie z Buče a dalších oblastí, odkud se nedávno stáhly ruské jednotky," připomněla dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová záběry mrtvých těl a masových hrobů ukrajinských civilistů.

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina podle ní pokračuje v kruté a bezohledné válce a EU musí v této kritické chvíli dále zvýšit tlak na Moskvu.

K dosavadním čtyřem balíkům zaměřeným na omezení zdrojů Putinova režimu proto Brusel navrhuje přidat nová opatření. Zásadním krokem má být podle šéfky unijní exekutivy zákaz dovozu uhlí, který připraví Moskvu o čtyři miliardy eur (97,4 miliardy korun) ročně. Tento krok má na rozdíl od embarga na dovoz ropy či plynu podporu téměř všech unijních zemí včetně Německa. Zatím však není jistý konkrétní termín, kdy by mohl začít platit.

Unie také zakáže ruským firmám ucházet se o veřejné zakázky v členských zemích.

EU také plánuje zmrazit veškeré transakce a další kontakty se čtveřicí velkých ruských bank včetně druhého největšího bankovního domu VTB. Tyto banky představují čtvrtinový podíl na ruském bankovním trhu. Unie již sice v minulosti schválila jejich vyloučení z mezinárodního platebního systému SWIFT, ale přímé sankce jako Spojené státy či Británie dosud nezavedla.

Nová opatření se mají dotknout například dovozu dřeva či cementu, ale i některých potravin či alkoholu z Ruska. Jeho pokladna by tím měla přijít o dalších 5,5 miliardy eur. Omezen má být vývoz vyspělých technologií jako jsou například některé polovodiče či kvantové počítače, což má zbrzdit ruský technologický pokrok.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell prohlásil, že cílem celého balíku je "dále ochromit Putinovu válečnou mašinerii". Sedmadvacítka podle něj kromě ruské agrese na Ukrajině reaguje také na porušování diplomatických principů ruskými činiteli na ambasádách při EU a v členských zemích. Borrell proto dnes nařídil označit za nežádoucí některé pracovníky ruské diplomatické mise při EU. Jejich počet nespecifikoval, podrobnosti se má dozvědět předvolaný ruský velvyslanec.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Richard Vacek
5. duben 2022, 19:20

Chudák EU. Rusko ji ohrožuje vojensky, Brusel ji odřezává od zdrojů energie a surovin. A aktuálně jí zakazují export.

Maly Jarda
5. duben 2022, 23:00

Ve skutečnosti EU takto sankcionuje Evropu ne Rusko už 8 let , to vše na přikaz USA . Rusku je to jedno , a celému nezápadnímu světu taky.

Euro-kádry nemají intelektuální kapacitu k vládnutí ani omylem. Vyšvindlovat moc podvodem na národních státech je jejich managerské maximum.

Rejpal
5. duben 2022, 23:47

Evropské národy jsou závislé už od 2 světové války západní Evropa byla závislá na USA , střed a východ na SSSR. Místo SSSR teď většina střední a východní evropy poklonkuje USA, vlády mají pocit, že se jim to vyplatí , přitom jejich voličům drasticky klesá životní úroveň, ale teď to přehnali, až přijdou volby tak se budou vládnoucí strany velmi divit tomu, kolik lidí je už dál nebude volit.

Petr Whatever
6. duben 2022, 12:23

Přesně, od revoluce v 1989 jsme přestali poklonkovat SSSR a od té doby se nám výrazně snížila životní úroveň.

Tak určitě. (FACEPALM)

Maly Jarda
6. duben 2022, 14:23

přestali jsme poklonkovat SSSR a začali jsme poklonkovat EUSSR + USA + Saudské Arábii jako bonus ..

Rejpal
5. duben 2022, 23:36

Myslím že pokud to bude takto pokračovat pak Rusko přijde asi o 12% svých příjmů z vývozu uhlovodíků a to pouze přechodně což mu při současných cenách vůbec nevadí no a EU bude všechno dovážet přes půl světa 2 x tak draho a to trvale. Ukrajina byla v roce 90 nejvyspělejší část SSSR za 30 let je z ní nejzaostalejší stát Evropy je pod úrovní Indie. Utíká kdo může a ti Ukrajinci co k nám přišli se ve velké většině domů samozřemě už nikdy nevrátí , protože by je tam čekala jen bída.

JVr
6. duben 2022, 09:31

Je to tak, smutné je, že ji (rozumějme Ukrajinu) tam dovedly vlády nakloněné Rusku a to byla také ona rozbuška Majdanu, který jaksi vyústil v současnou situaci, která stav Ukrajiny zrovna nezlepšuje.

Sankce okolo uhlí budou Rusy trápit asi méně, myslím, že to "přebytečné" uhlí od nich rádi vezmou Číňané, zvlášť pokud jim Rusové nabídnou rozumnou cenu.

Co se týká ostatního zboží, tak vodku Rusové pošlou na frontu a obilí, pokud také nebude potřeba na frontě, od nich vezme Afrika.

Veřejné zakázky v EU Rusy trápit nebudou už vůbec, otázka jsou ty "připravované" JE, ale tam už je celkem zřejmé, že z toho sejde i bez tohoto zákazu.

Sečeno a podtrženo je to nejslabší balík sankcí co EU zvládla vymyslet a Putin se tomu bude jen smát. Upřímně ona EU už nemá, co by na Rusko vytáhla, protože to, co by Rusa nejvíc bolelo, odstřihnout nemůže... (ropu/plyn/SWIFT).

Co by naopak Rusa trochu více trápilo je poslání zbraní na Ukrajinu (ale pořádných).

Petr prochaska
6. duben 2022, 01:33

Kromě současného konfliktu na Ukrajině se vede ještě válka USA proti Evropě. Evropa platí a bude platit nehorázné ceny za energie od USA, bude platit za zbraně od USA, platí za starost o uprchlíky a dost možná přijdou ještě uprchlíci z Afriky až tam bude hlad z důvodu vysokých cen potravin. Lidé v Evropě schudnou a hodně firem zkrachuje. To v USA firmy tyto problémy mít nebudou, tam se naopak bude přesouvat výroba z Evropy a bude růst zaměstanost. Hlavní je ale hodit vidle do spolupráce Německa s Ruskem. Jejich větší zbližování by bylo pro USA problémem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se