Domů
Evropská Unie
EK navrhne pro neplynové elektrárny maximální cenu elektřiny ve výši 180 eur za MWh
Evropská komise. Autor: Álvaro Millán
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

EK navrhne pro neplynové elektrárny maximální cenu elektřiny ve výši 180 eur za MWh

Evropská Unie
4 komentáře
13. září 2022, 16:13
ČTK

Maximální prodejní cena elektřiny vyráběná neplynovými elektrárnami by měla být 180 eur (4420 Kč) za megawatthodinu (MWh). Podle agentury Reuters to vyplývá z pracovní verze návrhu opatření ke zmírnění dopadů rostoucích cen energií, jehož konečnou podobu ve středu ve Štrasburku představí Evropská komise (EK). Exekutiva Evropské unie v něm počítá i s odebráním 33 procent nadbytečných zdanitelných zisků producentům fosilních paliv. Takto získané peníze by měly členské země využít ke snížení cen zejména pro ohrožené domácnosti a firmy.

Ministři zemí EU zodpovědní za energetiku na mimořádné schůzce svolané českým předsednictvím v pátek minulého týdne pověřili komisi, aby v rámci společného řešení krizové situace na trhu s energiemi připravila podrobnosti pro zabavení části nečekaných zisků elektráren vyrábějících energii ze zdrojů levnějších než plyn. Podle návrhu citovaného agenturou Reuters se cenový strop bude týkat solárních, větrných, jaderných či hnědouhelných elektráren, stejně jako producentů elektřiny z biomasy.

Electricity generation, Environmental, Infrastructure, Renewable, Sustainable, Connect21, Non-regulated business. Zdroj: http://media.nationalgrid.com/
Ilustrační foto

Maximální cena bude na úrovni odpovídající přibližně polovině ceny, za kterou se v Evropě prodávala elektřina v srpnu. Minulý týden hlavně díky příznivému vývoji kolem zásob plynu cena této suroviny poprvé od začátku srpna klesla pod 200 eur za MWh. V srpnu se velkoobchodní cena plynu přechodně dostala ke 350 eurům za MWh.

Komise hodlá v návrhu vedle dvojice zmíněných opatření stanovit i parametry povinného omezení spotřeby elektřiny, které se má týkat běžného provozu i nejvytíženějších hodin. Zástupci unijních vlád budou o návrzích jednat na dalším mimořádném zasedání, které svolal český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na 30. září.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr prochaska
13. září 2022, 16:46

Takže mnoho uhelných elektráren nebude vyrábět. Jen emisní povolenka je z uhlí asi 2 Kč/kWh, k tomu cena uhlí a další náklady.

Takže uhelky budou stát a bude se pálit plyn, protože na něj zastropování neplatí.

Ivan Novák
13. září 2022, 17:47

Alternativní výklad: rozdíl mezi těmi 180€/MWh a cenou inkasovanou závěrným plynovým zdrojem uhradí výrobcům stát (jinak by jejich vlastníci vysoudili odškodnění ve výši ušlého zisku s příslušenstvím).

Rejpal
13. září 2022, 22:15

Tyto výroky mi připomínají Venezuelu EU zničí levné zdroje energie a pak chce levnou elektřinu pro občany , aby si ti co to celé zničili zajistili další léta tučného přijmu. Když už chtěli bojovat proti klimatu tak měli udělat směrnici , že každá země měla udělat technologicky neutrální aukce na bezemisní zdroje energie , tím by už dávno dominovalo v EU jádro a el. energie by byla tím levná a snadno dostupná , žádná plynová krize by nebyla , protože spotřeba plynu by byla zlomkem té dnešní protože plyn by byl proti el. energii nekonkurenceschopný a byl by vytlačován tepelnými čerpadly a rozvody CZT z jaderných elektráren , protože ty by vyhrávali aukce na bezemisní teplo. Tam kde teď jsme tam jsme se dostali díky EU. Domácí energetika je zničená energie je nedostatek její ceny raketově vzrostly a oni to řeší tak ,že budou protěžovat plynové elektrárny. Ono by se stačilo zamyslet nad tím proč se tady jaderná elektrárna staví 20 let ( pokud vůbec) a v Číně 5. U nás nejsou komponenty pro stavbu FVE v Číně se instaluje 250GW FVE elektráren ročně to je asi 2GW na zemi naší velikosti ( v přepočtu na obyvatele ) a to nemluvím o rozvoji uhlí , vody a větru , proč oni to dokáží a my ne , jsme méně schopní než oni a nebo máme nesmyslný byrokratický systém, který tady ničí celou společnost ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se