Domů
Evropská Unie
EK: Pokud Belgie zhorší podmínky pro výrobu z jádra, odškodní provozovatele
Belgická jaderná elektrárna Doel
Zdroj: Lennart Tange / Creative Commons / CC BY 2.0

EK: Pokud Belgie zhorší podmínky pro výrobu z jádra, odškodní provozovatele

Evropská komise schválila plán podpory belgických jaderných elektráren pro případ, že budou jejich provozovatelé nuceni k předčasnému uzavření elektráren nebo budou jinak ekonomicky znevýhodněni. „Ochranné období“ má trvat 10 let.

Belgie, která pokrývá cca 45 % své spotřeby z jádra, se kompenzačním schématem prakticky zavázala k dalšímu desetiletému provozu svých jaderných zdrojů. Toto schéma bylo v minulém týdnu schváleno Evropskou komisí.

Podstatou schématu je, že v případě zhoršení ekonomických podmínek pro provoz jaderných elektráren, které bude způsobeno zásahem státu, budou provozovatelé těchto elektráren odškodněni. Evropská komise ve své zprávě cituje jako možné zhoršení podmínek například předčasné odstavení jednotlivých jaderných bloků nebo zvýšení specifické daně uvalené na výrobu z JE.

Závazek ale platí i pro provozovatele jaderných elektráren. Ti se na druhé straně zavázali, že do svých stávajících bloků napumpují na údržbu dalších 1,3 mld. EUR, aby zajistili dostatečně bezpečný provoz stárnoucích bloků.

Jaderná elektrárna Doel
Jaderná elektrárna Doel

Podle belgické vlády je tato garance pro provozovatele jaderných elektráren klíčová, protože se jedná o dlouhodobé investice. Zároveň jsou tyto garance v zájmu státu, který si díky investicím provozovatelů zajistí, že elektrárny budou provozovány s minimálními riziky a nebudou poslední roky pouze „dožívat“ za účelem maximalizace zisku.

Schválení podpory jádra v Belgii není v poslední době jediné

Kromě schválení belgického schématu došlo v nedávné době i ke schválení výstavby JE Paks. Z toho se může zdát, že Evropská unie jako celek se k výrobě elektřiny z jádra nestaví zády, ale do určité míry ji podporuje.

To může být klíčová informace pro Českou republiku, která má plány na rozšíření svých jaderných bloků a bude pravděpodobně potřebovat sjednat výjimku pro postup ve výběrovém řízení.

Vizualizace nové JE Paks II
Vizualizace nové JE Paks II

Paralelu s výstavbou jaderného bloku v ČR je možné v celé situaci najít ještě jednu. Zatímco dříve se výstavba nového bloku prakticky vázala na rozhodnutí o garantovaných cenách na výrobu, v polovině února šéf ČEZu Daniel Beneš připustil, že je klíčové, aby byla dostavba označena za projekt strategického státního zájmu.

„To, co potřebuje takový projekt, jako je výstavba jaderné elektrárny, je měkké politické prohlášení od české vlády a od České republiky, že to je projekt strategického státního zájmu. A že stát bude k tomu projektu dlouhodobě přistupovat a bude vytvářet podmínky ať už legislativní, nebo z hlediska tvorby energetického trhu, toho, jak bude vypadat, jak bude fungovat, že bude vytvářet podmínky pro to, aby takový projekt mohl vzniknout. Aby se elektrárna mohla postavit a aby se investorovi vrátila.“
Daniel Beneš pro Lidovky.cz

Výběr potenciálního dodavatele na nové jaderné bloky v ČR by podle harmonogramu měl být zahájen v prvním čtvrtletí roku 2018.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se