Domů
Evropská Unie
EU dosud schválila osm balíků sankcí proti Rusku, na posledním se unie shodla dnes
Zdroj: Flickr

EU dosud schválila osm balíků sankcí proti Rusku, na posledním se unie shodla dnes

Evropská Unie
20 komentářů
5. říjen 2022, 12:14
ČTK

Výběr informací o zavádění sankcí Evropské unie proti Rusku od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (státy EU se dohodly na nových protiruských sankcích včetně stropu na cenu ropy):

– Lídři zemí Evropské unie se na summitu hned první den invaze, 24. února, shodli na zavedení do té doby nejtvrdších sankcí proti Rusku. Na unijní sankční seznam, který se postupně rozšiřuje po ruské anexi Krymu z roku 2014, přibylo více než 300 poslanců Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu), kteří navrhli uznání nezávislosti separatistických území na východě Ukrajiny. Sankce nově postihly 27 politiků, armádních činitelů, byznysmenů či oligarchů, mezi nimi například ministra obrany Sergeje Šojgua.

– Druhý balík sankcí proti Rusku schválily státy EU o den později. Omezily přístup Ruska ke kapitálu a mířily na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhly také 70 procent ruského bankovního trhu a měly mimo jiné znemožnit ruské elitě ukládat peníze v Evropě, zakázaly dodávky nejdůležitějších součástek ruským rafineriím či omezily přístup Ruska ke klíčovým technologiím. Vedle omezení významných sektorů ruské ekonomiky druhý balík sankcí také zmrazil majetek prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

– Třetí balík sankcí EU schválila 27. února a uplatňovat jej začala 2. března. Jeho součástí bylo mimo jiné uzavření unijního vzdušného prostoru pro ruská letadla. Rusko v reakci zakázalo vstup do svého vzdušného prostoru leteckým společnostem ze 36 zemí. EU také vyřadila z mezinárodního platebního systému SWIFT sedm ruských bank, zakázala prodávat do Ruska eura či jakkoli se podílet na projektech spojených s Ruským fondem přímých investic (RDIF). Platit začal i zákaz šíření televize RT a webu Sputnik, a to kvůli jejich dezinformačnímu obsahu.

– Státy EU se 2. března rovněž shodly na sankcích proti Bělorusku za jeho podíl na ruské invazi na Ukrajinu. Postihy dále omezily export z Běloruska, který už zasáhly předchozí unijní sankce vůči režimu autoritářského vládce Alexandra Lukašenka. Opatření se týkala 70 procent veškerého běloruského vývozu do EU. Na sankční seznam přibylo 22 armádních velitelů či dalších lidí podílejících se na ruské invazi na Ukrajinu.

– EU se pak 9. března shodla na uvalení dalších sankcí, na sankčním seznamu se nově objevila jména 160 ruských politiků a oligarchů včetně šéfa letecké společnosti Aeroflot, zetě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nebo miliardářů podnikajících v hutnictví, zemědělství, telekomunikacích či farmaceutickém průmyslu. Unijní opatření se tak po několika předchozích vlnách sankcí vztahovala už na 862 ruských činitelů a 53 subjektů. EU se rovněž shodla na zákazu exportu námořních navigačních a komunikačních systémů do Ruska. Sedmadvacítka také zmrazila platební styk s běloruskou centrální bankou a vyloučila ze systému SWIFT tři velké běloruské banky.

– Čtvrtý unijní balík sankcí vstoupil v platnost 15. března. Sankce zasáhly jednoho z nejznámějších ruských miliardářů Romana Abramoviče a desítku dalších oligarchů napojených na prezidenta Putina. Unijní země rovněž zakázaly vývoz luxusního zboží včetně aut či jakékoli investice do ruské energetiky. EU také u každé skupiny stanovila různý práh, po jehož překročení je věc považována za luxusní. Například u alkoholu je to 300 eur (7400 Kč) a u aut 50.000 eur (1,23 milionu Kč). Do Evropy se nesmí dovážet ruská ocel ani železo. Sedmadvacítka také zakázala jakékoli transakce s některými ruskými státními podniky nebo poskytování ratingových služeb všem ruským subjektům. Potrestáno bylo i devět zbrojařských firem dodávajících zbraně a další vojenské vybavení používané ruskou armádou k agresi proti sousední zemi.

– Pátý balík sankcí proti Rusku unie schválila 8. dubna. Na jeho základě zcela zakázala dovoz ruského uhlí, které pro ruský režim představuje příjem čtyř miliard eur (98 miliard Kč) ročně. Má začít platit na přelomu roku. Na sankční seznam přibylo 217 ruských činitelů a oligarchů a 18 subjektů. Jsou mezi nimi dvě Putinovy dcery či několik oligarchů blízkých Kremlu. Mezi nimi například Oleg Děripaska, který má podíly ve velkých energetických či stavebních firmách včetně společnosti Strabag, jež se podílí na stavbě nového úseku pražského metra. Zmrazení majetku i zákaz cest do EU se týká i stavebního magnáta Arkadije Rotenberga nebo šéfa největší ruské banky Sberbank Germana Grefa. Na sankčním seznamu jsou i představitelé samozvaných republik na východě Ukrajiny. EU zároveň výrazně omezila možnosti dovozu zboží ruskou lodní či silniční dopravou. Sankční seznam zahrnuje i zmrazení styku se čtveřicí ruských bank, včetně druhého největšího bankovního domu VTB.

– Šestý balík sankcí EU definitivně schválila 3. června. Jeho součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od příštího roku. Z embarga budou mít dočasné výjimky Česko, Slovensko a Maďarsko, tedy země závislé na dodávkách ropovodem Družba. Evropský blok zároveň vyloučil z mezinárodního platebního systému SWIFT tři ruské banky včetně největší Sberbank. Tři ruské televize šířící podle EU válečnou propagandu Kremlu mají zakázáno vysílat v EU. Na více než tisícičlenný seznam potrestaných ruských činitelů přibylo 65 lidí, zejména vojenských velitelů spojených s masakry civilistů v ukrajinském městě Buča a násilnostmi v Mariupolu. Je tam i zakladatel a generální ředitel internetové firmy Yandex Arkadij Volož nebo někdejší gymnastka Alina Kabajevová, která je podle médií Putinovou přítelkyní a která stojí v čele velké mediální skupiny NMG. Seznam rozšířilo také 18 firem, většinou zbrojovek. EU rovněž zakázala vývoz desítek chemikálií, které mohou Rusku posloužit k výrobě chemických zbraní. Sankce začaly platit hned od 3. června.

– Sedmý balík sankcí státy Evropské unie formálně schválily 21. července. Zahrnují zákaz dovozu ruského zlata, které je druhým nejvýznamnějším vývozním artiklem po energiích. Zákaz dovozu se nakonec vztahuje nejen na samotný cenný kov, ale i na klenoty zlato obsahující, které měly podle původního plánu dostat výjimku. Sada postihů také dále omezí vývoz produktů, které mohou být využitelné pro vojenské účely. Na sankční seznam přibyla největší ruská banka Sberbank a pět desítek ruských činitelů či oligarchů. EU také rozšířila dosavadní zákaz kotvení ruských lodí v unijních přístavech, aby znemožnila jeho obcházení. Ze stejného důvodu také zpřesnila řadu dřívějších opatření týkajících se například veřejných zakázek.

– Dnes se velvyslanci zemí Evropské unie shodli na novém balíku sankcí za pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině. Informovalo o tom české předsednictví EU. Součástí celkově osmé sankční sady je dohoda na zavedení cenového stropu na ruskou ropu. EU také rozšíří zákaz vývozu některých strategických technologií do Ruska či dovozu ruských produktů, jako je ocel či dřevo. Na sankční seznam přibudou více než tři desítky Rusů. Sankce by měly vstoupit v platnost ještě tento týden poté, co je formálně písemně schválí členské státy.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Reuters: Polsko usiluje o sankce EU na severní větev ropovodu Družba
25. listopad 2022, 19:31
Vysoké ceny energií nemůže EU vyřešit sama, potřeba jsou i národní opatření
23. listopad 2022, 11:51
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Přemek z Mělníka
5. říjen 2022, 12:47

Zanedlouho už nebude co v RF sankciovat. Cenov ý strop na energie zvedne ceny a omezí dostupnost energií....

V Sasku, bývalém NDR, proběhla nedávno demonstrace za nižší ceny energií a bylo to podobné jak u nás na Václaváku. Lidé nesli saské vlajky a světe div se, semtam taky ruskou a požadavky jak přes kopírák s Václavákem....,neutralita, přímé jednání s RF o energiích, a neposílání zbraní na UA a snaha zahájit mírová jednání....Rozdíl od Václaváku byl, že to nebylo na náměstí, ale byl to velký pochod. Náš mainstream si toho ani nevšim....

hlpb
5. říjen 2022, 13:12

Přemku, na tom pochodu protestovalo pouhých 11.000 lidí, byla to pidi demonstrace. Stejně jako u nás na Václaváku, kde přišlo napoprvé 70.000 (pro zajímavost stejný počet jako měl průvod Prague Pride) a napodruhé už jen 25.000 lidí. Proti Babišovi protestovalo na Letné 250.000 a nic se nestalo. Myslím, že senátní volby jasně ukázaly, že vláda má důvěru.

Jinak aktuální velký průzkum v celé EU zjistil, že pro vojenskou podporu Ukrajiny je 60% obyvatel EU. Jediný stát pod 50% byla Itálie.

Miloslav Černý
5. říjen 2022, 13:26

Z tou Itálií nebude náhoda, že jim začal proudit plyn. Putin se snaží evidentně vznést do EU nejednotnost.

Přemek z Mělníka
5. říjen 2022, 13:41

60% není 100% a nemusí to být tak stále, ale výsledky senátních voleb byly zajímavé....,to máš pravdu. Přesto si myslím, že to bylo o osobnostech a né o stranách....

Třeba ten Vystrčil mohl úspěšně vyhrát, ale s jeho ODS to už nadějné nemusí být....průzkumy hovoří jasně.....Máme vládu která sice podporuje UA, ale je proslulá neochotou obhajovat národní zájmy a neschopností řešit z pozice předsednické země EU energetickou krizi a také jsem si nevšim, že by se naše vláda třeba aspoň jednou pokusila řešit konflikt na Východě diplomaticky a mírovou cestou.....

Marc Cicero....I nespravedlivý mít je lepší, než spravedlivá válka. Ta život mrtvým nevrátí....

Přemek z Mělníka
5. říjen 2022, 13:44

oprava.....i nespravedlivý mír, je lepší než spravedlivá válka.....

Antonín Mikeš
5. říjen 2022, 14:03

Nepovede nespravedlivý mír jen k další válce?

Přemek z Mělníka
5. říjen 2022, 15:03

Rusko lapá vojensky po dechu a má problémy. Ovšem ruskojazyčné oblasti Ukrajiny nemíní pustit. Nepočítám, že RF půjde dál na UA, na to nemá sil a asi ani chuť....,máme zbytečné obavy....

Uvidíme, co na to svět a naše opozice. Je zle, jen exekuce vyskočily skoro o 50%.....,nejhůře na tom jsou lidé v nájemních bytech s nízkým platem a nebo nízkou penzí. Ti jsou často obětí energetické chudoby a na živobytí jim už nezbývá....,přibývá i bezdomovců...

Jinak amer. generál mc Gregor a i jiní poukazovali na to, že pro průměrného američana je válka na UA něco jako fotbalový zápas. Oni chtějí vyhrát, ale ukrajinskýma rukama....,a životy....

hlpb
5. říjen 2022, 14:55

Přemku to máš naprostou pravdu, že 60% není 100%, ale je to určitě víc jak 70.000 lidí na Václaváku, nebo 11.000 v Německu. Taky asi nezačneš koukat po chlapech jen proto, že v Praze prošel průvod Pride se 70.000 lidí, navíc druhá demonstrace s 25.000 lidí ukázala, že jste v obrovské menšině, až přijede do protestovat Prahy 1 mil. máme se o čem bavit.

Přemek z Mělníka
5. říjen 2022, 15:20

Kolego, s těmi čísly bych byl opatrnější....Organizátoři tvrdili, že lidí přišlo poprvé skoro sto tisíc....,a podruhé zabrali obdobný kus Václaváku, ale lidé byli řidčeji, už se tolik netísnili. Mainstream to označil za nižší desítky tisíc...Co to je?..,ty nižší desítky tisíc, pročpak se bojí uvést nějaký číselný údaj?...bylo jich více než 25 000, rozhodně....

Pokud přijede do Prahy milion protestujících, tak tam Fiala a jeho političtí Melody boys nemají na vládních seslích co dělat. To by byl jejich debakl. Ale máš pravdu, ti se tam budou držet jak klíšťata, protože příště se k lizu už nedostanou, což celá pětikoala ví moc dobře...To je na té demokracii krásné, že se aspoň neschopné vlády občas vystřídají. Takže hrozba ztráty plného korýtka je mocným argumentem....Fiala zas pude učit, Pekarová prodávat mobily a Jurečka se vrátí na traktor....,ha ha ha..

PetrD
5. říjen 2022, 15:49

Naštěstí u nás se předává moc volbami a ne jako v Rusku. To jest vůbec, už dvacet let vládne jednotné Rusko.

Těch 70 tisíc a nižší desítky tisíc je odhad policie. Organizátoři šermovali dokonce i 150 tisíci.

Mimochodem, jeden z organizátorů, pan Rajchl, vytuneloval tenisový spolek tím, že do něj dosadil falešné členy, kteří přehlasovali členy původní, aby mohli prodat majetek spolku za zlomek ceny. Reportáž z roku 13. březen 2017 - Reportéři ČT. K shlédnutí na webu ČT.

hlpb
5. říjen 2022, 16:43

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Přemku, za tři roky uvidíme, to je dlouhá doba, za kterou se toho ještě hodně změní. Určitě už prezidentem nebude největší alkode...ment v ČR, Babiš bude na 99% pravomocně odsouzený a hlavně mu už bude 71 let a je pravděpodobné, že ze zdravotních důvodů už nebude v politice. Co se stane s preferencemi ANO bez Andreje, lze jen těžko odhadnout. Každopádně o dalším směřování ČR se můžeme dohadovat za cca 2,5 roku. Dnes jen můžeme konstatovat, že já jsem maximálně spokojený, ty jsi maximálně nespokojený.
.

Přemek z Mělníka
5. říjen 2022, 22:05

re PetrD ....,bohužel podvodníci a finanční šibalové jdou napříč politickým spektrem...,od Babiše až po STAN....

mmarian
6. říjen 2022, 08:11

spravodlivost resp. totalita v EU prikladom:

standard. sk/237713/absurdne-eu-moze-obcanom-zablokovat-majetok-aj-ucty-bez-sudu-a-bez-debaty

Rejpal
5. říjen 2022, 16:27

Víte co mě docela baví , jak chudí pravdoláskaři hrdině bojují za bohatnutí Američanů. Inflace je 20% a příští rok bude také vysoká, protože ceny energií se ještě nepropsaly do cen zboží, neboť část firem měla stále fixaci cen , ale to už příští rok nebude. Ale některým lidem stačí k životu málo , žít někde bytě platit hypotéku do důchodu a ještě si spořit na důchod. Aby pak stát udělal inflaci a všechno to znehodnotil. Nakonec tihle lidé až půjdou do důchodu , bude jen o málo vyšší než průměr a stát ho bude podprůměrně valorizovat tak že ti co pracovali někde na půl úvazku a 20 let nic budou mít ve skutečnosti stejně a tihle zoufalci ( myslí si ,že jsou střední třída - bejvalá ) ten systém ještě podporují , tak bojujte za svojí chudobu ti pod Vámi když už nemají peníze mají mraky volného času na svoje zájmy a koníčky a ti nahoře taky a ještě Vás mají za blbce....

Karel Salaj
5. říjen 2022, 15:15

Konečně další balík sankcí, snad už to zabere.... Nejhorší, že než to zabere, budeme bez proudu a plynu, ale mýto rádi v držíme a radi si připlatíme.

Rejpal
5. říjen 2022, 23:58

Rozdíl mezi námi a Ruskem je v tom , že Rusové vystaví během několika let plynovody Ropovody do Asie a budou zase na svých , kdežto EU už nikdy levné energie z dovozu mít nebude. Zelení maniaci to samozřejmě vědí, čekají přechod na bezemisní energetiku. Jenže na to zatím prostě neexistuje technika a zejména akumulace elektřiny je v plenkách.

Xoor
7. říjen 2022, 08:47

Uvidíme, jak to celé dopadne. Nikdy neříkej nikdy a příliš přeceňujete rusáky. Ona ta asie pro rusy není ekonomicky a politicky zase taková výhra. Kdyby to totiž bulo tak super, už by dávno ty trubky byly vybudovány nebo se alespoň budovaly. Diverzifikace všeho je základem svobody.

mmarian
6. říjen 2022, 08:14

len osem ? neni to malo Antone Pavlovici ?

Richard Vacek
6. říjen 2022, 13:05

Podstatné je, že vyšel předpoklad, za kterého se EU do sankcí pustila. Tedy že sankce povedou k rychlému ukončení konfliktu. To se podařilo a proto už na Ukrajině vládne mír a agresor - ekonomicky na kolenou - se stáhl.

PetrD
6. říjen 2022, 16:12

bohuzel. Tohle EU opet a znovu uplne prepiskla. Strilime si do vlasniho kolena

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se