Domů
Evropská Unie
Eurokomisař Jörgensen jednal o plynu se zástupci Slovenska a Ukrajiny

Eurokomisař Jörgensen jednal o plynu se zástupci Slovenska a Ukrajiny

Brusel 18. února (zpravodajka ČTK) – Eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen jednal v pondělí odpoledne v Bruselu s místopředsedkyní slovenské vlády a ministryní hospodářství Denisou Sakovou a ukrajinským ministrem pro energetiku Hermanem Haluščenkem, potvrdila dnes mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová. Tématem byla energetická situace v EU poté, co Ukrajina na začátku roku zastavila tranzit ruského plynu přes své území na Slovensko. Slovenský premiér za tento krok Kyjev několikrát zkritizoval. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na svém rozhodnutí trvá, Moskva totiž mimo jiné i prodejem plynu financuje své válečné tažení proti Ukrajině.

„Diskutovali o energetické situaci, která nastala po skončení tranzitu plynu přes Ukrajinu. Na setkání vládlo vzájemné pochopení výzev a Evropská komise rovněž na schůzce uvedla, že je připravena nadále hledat řešení, která by byla v souladu s cíli REPowerEU,“ uvedla mluvčí komise.

Diskuze a kontakty budou podle ní pokračovat, kdy se uskuteční další schůzka ale není jasné. Podle informací ČTK by měl eurokomisař Jörgensen v této souvislosti rovněž navštívit Slovensko.

Plyn přes Ukrajinu na Slovensko přestal proudit na začátku letošního roku po vypršení platnosti příslušné smlouvy o jeho přepravě mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftohazem. Slovenský premiér Robert Fico pak kritizoval zejména ukrajinského prezidenta a pohrozil Kyjevu odvetnými opatřeními, a to zastavením dodávek elektřiny na Ukrajinu, omezením pomoci pro ukrajinské uprchlíky a vetováním finanční pomoci EU Ukrajině.

Ilustrační foto

Zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu kritizuje i maďarský premiér Viktor Orbán, který podobně jako slovenský premiér Robert Fico navzdory ruské invazi na Ukrajinu udržuje blízké politické a ekonomické vztahy s Moskvou. Původně se hovořilo o tom, že součástí energetických jednání by mělo být právě i Maďarsko, to ale na pondělní schůzce nebylo.

Zatímco západní Evropa ohledně ukončení využívání ruských energetických surovin výrazně pokročila, Maďarsko asi 80 procent plynu a většinu ropy nakupuje od Ruska, napsala agentura Reuters. Ruský plyn teče do Maďarska plynovodem TurkStream přes Srbsko a přes Ukrajinu už loni žádný plyn neodebíralo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se