Domů
Evropská Unie
Evropská komise: Brexit cenu emisní povolenky neohrozí

Evropská komise: Brexit cenu emisní povolenky neohrozí

Evropská komise zveřejnila své plány pro zachování funkčnosti Evropského systému obchodování s povolenkami (EU ETS) po případném „tvrdém brexitu“, tedy pro případ, že Velká Británie vystoupí na jaře bez dohody z EU.

Případné dopady jakékoli formy brexitu na EU ETS byly v průběhu roku 2018 na půdě Evropské komise obšírně diskutovány. Unie nyní přišla se sérií opatření, která mají EU ETS na odchod Velké Británie připravit, aniž by byla ohrožena cena povolenky.

Žádné alokace, dražby a výměny

Od 1. ledna 2019 EU „dočasně pozastaví“ bezplatné přidělování povolenek zařízením umístěným na území Velké Británie, dražby povolenek a výměny za mezinárodní kredity. Toto opatření může být zrušeno, jakmile EU a Spojené království ratifikují dohodu o brexitu. Provozovatelé na území EU rovněž nebudou moci využít od data výstupu k ověřování emisních zpráv britské ověřovatele a Spojené království nebude moci provádět operace na účtech v emisním rejstříku.

Komise: Cena EUA nebude brexitem ovlivněna

Důvod pro nastavení speciálních opatření pro EU ETS byla obava, že by po vystoupení zaplavilo evropský trh velké množství emisních povolenek britských zařízení, která by tyto již nepotřebovala. To by mohlo ohrozit cenu povolenky, která se ke konci roku pohybovala mezi 24 a 25 eury za povolenku (kolem 640 Kč).

Komise uvedla, že vydaná rozhodnutí zohledňují skutečnost, že podle nastavení současné legislativy musí být od 1. ledna 2019 povolenky vydané Spojeným královstvím speciálně označeny a vyloučeny ze započítávání na celkové emise EU (jakékoli povolenky alokované či vydražené Spojeným královstvím nebudou moci být použity ke splněné povinností v EU ETS). De facto tak od začátku nového roku Spojené království nebude moci alokovat či konat dražby. Opatření se nedotkne povolenek, které již cirkulují z a na účty britských zařízení.

EU je připravena na všechny formy brexitu

Pro případný „měkký brexit“ Komise rovněž přijala rozhodnutí umožňující udělování ročních přídělů povolenek britským společnostem pro případný přístup na trh EU27, které by bylo platné až do konce roku 2020. Dále také přijala nařízení zajišťující povinnost zařízení na území Spojeného království reportovat emise, i pokud dojde k tvrdému brexitu. Nařízení rovněž stanovuje rozdílná pravidla pro zařízení v EU a Spojeném království, aby bylo možné v budoucnu spravedlivě rozhodnout o přídělech.

EU preventivně připravuje legislativu pro všechny formy odchodu Británie ze společenství. Jejich aplikovatelnost pak bude ovlivněna dohodou, či nedohodou, o brexitu. Další opatření budou od začátku roku nadále projednávána na půdě Evropského parlamentu a Rady a to za účasti zástupců členských zemí.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se