Domů
Evropská Unie
Gazprom musel kvůli rozhodnutí Soudního dvoru EU omezit dodávky přes OPAL

Gazprom musel kvůli rozhodnutí Soudního dvoru EU omezit dodávky přes OPAL

Dodávky ruského zemního plynu prostřednictvím plynovodu OPAL se dnes snížily o zhruba 30 procent. Pokles je podle ruského plynárenského gigantu Gazprom důsledkem soudního zablokování dohody, která podniku umožňovala větší využití tohoto plynovodu. OPAL na severovýchodě Německa navazuje na plynovod Nord Stream vedoucí pod Baltským mořem z Ruska a přepravuje ruský plyn ke konečným zákazníkům v Německu i České republice.

Dodávky prostřednictvím tohoto plynovodu podle dnešních údajů klesly o 27 milionů krychlových metrů denně na 64 milionů krychlových metrů denně, napsala agentura Reuters.

Evropská komise na podzim souhlasila s dohodou mezi německým regulačním úřadem a Gazpromem o zrušení limitu, který ruskému podniku povoloval využívat maximálně polovinu kapacity plynovodu OPAL.

Platnost tohoto souhlasu však v prosinci pozastavil Soudní dvůr Evropské unie, a to v důsledku stížnosti ze strany Polska. To tvrdí, že dohoda ohrožuje dodávky plynu do střední a východní Evropy.

„Přeprava plynu prostřednictvím plynovodu OPAL byla snížena v souvislosti s anulováním únorových aukcí (přepravních kapacit) v souladu s rozhodnutím evropského soudu,“ uvedl mluvčí Gazpromu.

Dodal, že dodávky Gazpromu do Evropy jinými cestami nebyly nijak dotčeny.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se