Domů
Elektrárny v Evropě
Jaký bude jaderný palivový cyklus v roce 2040? Téma k zamyšlení

Jaký bude jaderný palivový cyklus v roce 2040? Téma k zamyšlení

Koordinovaná evropská spolupráce, technický vývoj a nové vnímání jaderné energetiky: to je dle Jonathana Harta a Bretta Longstaffa, vítězů mezinárodní studentské energetické soutěže The Spark! Contest, klíč k dosažení stabilní jaderné energetiky v Evropě v roce 2040. Je jich vize opravdu reálná, nebo jde o pouhou utopii?

Dvojice autorů ve své oceněné práci nazvané Posouzení celoevropského palivového cyklu; výhody mezinárodní jaderné spolupráce v 21. století“ přináší svůj pohled na to, jak by měl vypadat úspěšný evropský jaderný průmysl za 25 let. Jejich vize se opírá o 3 základní kameny.

Prvním z nich je zkoordinovat evropskou spolupráci při vývoji a provozu jaderných elektráren. Autoři navrhují zjednodušení a tím i zrychlení systému financování výzkumu nových reaktorů. Celoevropský jaderný regulační úřad by poté měl přinést zjednodušení před-licenční podpory u mezinárodních vývojových týmů. Ve 20. letech je předpokládáno uvedení prvního britského reaktoru III+ generace.

Dalším bodem nutným pro úspěšné fungování jaderné energetiky bude technický vývoj. Aktuální skepticismus ohledně výhodnosti velkých jaderných zdrojů povede k dramatickému vývoji malých modulárních reaktorů (SMR). Dle autorů eseje lze očekávat, že na základě úspěchu SMR dojde k přílivu investic i pro velké jaderné elektrárny. Malé modulární reaktory tak budou plnit jen roli špičkových zdrojů. Bude se rozvíjet úzká spolupráce jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů.

Poslední avšak velmi zásadní složkou bude změna vnímání jaderné energetiky. Ta by měla být v budoucnu vnímána společně s obnovitelnými zdroji energie za přívětivý nízkouhlíkový zdroj energie.

The Spark! Contest

The Spark! Contest je mezinárodní soutěž pro studenty a absolventy britských a francouzských univerzit, ve které mají účastnící za úkol napsat esej na dané téma z oboru energetiky. V letošním, prvním ročníku bylo téma Jaderný palivový cyklus v roce 2040: Výzvy a způsoby jak dosáhnout stabilní jaderné energetiky v Evropě.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se