Domů
Evropská Unie
Lídry zemí EU čeká debata o energetice, Ukrajině či vztazích s USA
Zdroj: Richardprins, Wikimedia Commons

Lídry zemí EU čeká debata o energetice, Ukrajině či vztazích s USA

Evropská Unie
Bez komentáře
15. prosinec 2022, 10:01
ČTK

Brusel 15. prosince (zpravodaj ČTK) – Debata o omezení cen energií či reformě energetického trhu dnes čeká prezidenty a premiéry zemí Evropské unie. Během jednodenního summitu v Bruselu se budou bavit i o další podpoře Ukrajiny či aktuálním sporu o státní subvence se Spojenými státy. Měli by rovněž potvrdit status kandidátské země pro Bosnu a Hercegovinu. Pro českého premiéra Petra Fialu bude summit poslední vrcholnou schůzkou s unijními kolegy během půlročního českého předsednictví EU.

Nejdelší diskusi během celodenní schůzky očekávají diplomaté okolo tématu energetiky a souvisejících ekonomických otázek. Jedním z posledních nedotažených témat, u nichž chce Česko za svého předsednictví přivést evropské země k dohodě, je omezení cen plynu. Někteří lídři chtějí o této dlouhodobě sporné věci, v níž by mohla přinést průlom ministerská schůzka příští pondělí, hovořit i dnes. Debatu povedou také o dlouhodobé reformě energetického trhu chystané na příští rok či o plánu Evropské komise umožnit větší státní podporu firem při přechodu na obnovitelné energie. Státy jsou rozdělené v pohledu na to, zda nové subvence financovat z nevyužitých zdrojů současného rozpočtu či si vzít novou společnou půjčku. Rozuzlení této debaty však diplomaté dnes neočekávají.

Vedle energetiky a ekonomiky se bude summit zabývat také situací na Ukrajině, jejíž prezident Volodymyr Zelenskyj k účastníkům promluví prostřednictvím videohovoru. Summit patrně bude moci uvítat schválení makroekonomické pomoci 18 miliard eur (437 miliard Kč), které by měly Kyjevu začít chodit v pravidelných intervalech od ledna. V závěrech se pravděpodobně objeví i dvoumiliardové navýšení fondu, z něhož EU platí zbraně pro Ukrajinu. Lídři se budou zabývat i novými sankcemi proti Rusku, na jejichž detailech se státy zatím nedomluvily.

Šéfové států a vlád se budou věnovat rovněž vývoji kolem amerického investičního plánu, který má v rámci podpory ekologických technologií zvýhodnit americké firmy. Země EU varovaly Washington před možnými protiopatřeními na podporu evropských společností a současná jednání podle unijních činitelů přinášejí náznaky možné dohody.

V rámci debaty o vztazích se zeměmi severní Afriky a Blízkého východu bude podle diplomatů zřejmě rezonovat i téma migrace, které v současnosti kvůli novému nárůstu počtu lidí mířících do Evropy opět zaměstnává úřady některých unijních států.

kpc jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516