Maďarsko chce, aby EU přesvědčila Kyjev k obnovení přepravy ruského plynu
Maďarsko chce, aby Evropská unie přesvědčila Ukrajinu, aby obnovila přepravu ruského plynu do Evropy přes své území. Dnes to řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Podle agentury Reuters jeho výroky naznačují, že sedmadvacítku příští týden čekají tvrdé debaty o prodloužení protiruských sankcí.
Maďarsko se ještě nerozhodlo, zda sankce, jejichž platnost ke konci tohoto měsíce vyprší, podpoří. EU je prodlužuje každého půl roku a potřebuje k tomu souhlas všech členských zemí.
Orbán, který navzdory ruské invazi na Ukrajinu udržuje blízké politické a ekonomické vztahy s Moskvou, dnes zopakoval svoji kritiku sankcí. Tvrdí, že Maďarsku způsobily škody ve výši 19 miliard eur (asi 477 miliard korun). Neuvedl, jak k této částce dospěl, upozorňuje Reuters. Před několika dny na svém facebookovém profilu o sankcích napsal, že je „vytvořili bruselští byrokrati“ a že „přišel čas na změnu“. Server Euronews podotýká, že maďarské veto by znamenalo zhroucení těch sankcí, které Rusko nejtvrději zasahují. Orbán už v minulosti vyhrožoval vetem v otázkách, které se týkaly podpory Ukrajiny, aby si ze strany EU vymohl ústupky.
„Zatáhl jsem za brzdu a požádal jsem evropské lídry, aby pochopili, že toto nemůže pokračovat,“ řekl dnes Orbán.
„Maďarsko nesmí být nuceno za sankce tolik platit,“ dodal. „Není dobré, že platíme za to, že pomáháme Ukrajině … a oni nám způsobují problémy,“ řekl šéf maďarské vlády.
Ukrajina od začátku letošního roku ukončila přepravu ruského plynu přes své území do EU a Moldavska. Kyjev svůj krok vysvětluje tím, že Moskva z prodeje energetických surovin částečně financuje svoji válku proti Ukrajině. Toto rozhodnutí ostře kritizuje slovenská vláda a hrozí Ukrajině odvetnými opatřeními. Také kabinet slovenského premiéra Roberta Fica patří ke kritikům unijních protiruských sankcí.
V pondělí o prodloužení sankcí budou jednat ministři zahraničí zemí EU a šéf maďarské diplomacie dal najevo, že čeká velké debaty. Uvedl, že Maďarsko se bude o věci radit také se svými partnery ve Spojených státech. Server Euronews k tomu napsal, že Maďarsko přichází s argumentem, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytváří nový politický kontext.
Zatímco západní Evropa ohledně ukončení využívání ruských energetických surovin výrazně pokročila, Maďarsko asi 80 procent plynu a většinu ropy nakupuje od Ruska, píše Reuters. Ruský plyn teče do Maďarska plynovodem TurkStream přes Srbsko a přes Ukrajinu už loni žádný plyn neodebíralo.
hab mka
Mohlo by vás zajímat:
Hmm to je borec, pročpak to chce po EU, a nejede to tam řešit, přesvědčit sám?
Orban, rusky spojenec, blokuje sankcie proti agresorovi, nadava na brusel kde sa da ale chce aby mu pomohli vyjednat obnovu tranzitu plynu cez Ukrajinu, pre ktoru to je neakceptovatelne, pretoze je nelogicke mat akukolvek obchodnu dohodu s niekym, kto vedie voci nim vojnu.
Orban ma asi schyzofreniu a je taky isty kolabor@nt ako Fico.
Najednou je mu EU dobrá, kašparovi. Vyloučit ho i celým Maďarskem, ať si hledá pomoc u kamaráda z východu, šašek jeden.
Proč nechce platit vysoké ceny za LNG? EU je snad stále ještě dost bohatá, aby si něco takového mohla dovolit. My s tím například žádné problémy nemáme.
Keď čítam komentáre, tak zíram ako môžu politické komentáre splňovať pravidlá diskusie na webstránke, ktorej cieľom by mala byť odbornosť v energetike.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se