Domů
Evropská Unie
Malá domů pro polský průmysl: Velkým společnostem budou kompenzovány náklady na vysokou cenu elektřiny

Malá domů pro polský průmysl: Velkým společnostem budou kompenzovány náklady na vysokou cenu elektřiny

Polsko získalo od Evropské unie souhlas se zavedením kompenzačního schématu, v jehož rámci budou polské průmyslové firmy kompenzovány za vyšší ceny elektřiny. Ceny elektřiny v Polsku jsou velkým tématem, zejména kvůli jejich prudkému nárůstu v loňském roce.

Polsku byl ze strany Evropské komise odsouhlasen další zásah do trhu s elektřinou. Místní vláda si uvědomuje, jak velký dopad mohou mít vysoké ceny elektřiny na místní průmysl, a proto si nechala od Evropské komise posvětit schéma, které má v rámci kompenzací za vysoké ceny elektřiny rozdělit 417 milionů euro mezi energeticky náročné průmyslové podniky.

Podle původního plánu z loňského června Polsko očekává, že bude ke kompenzaci oprávněno přibližně 300 firem.

Evropská komise má poměrně striktní pravidla, za jakých může být státní podpora udělena. Evropská komise přitom v řadě případů schválí i kontroverzní schéma státní podpory, přičemž pro její uplatnění najde odůvodnění.

„Navržený mechanismus zabrání zvýšení globálních emisí tím, že zabrání energeticky náročným společnostem, aby se přesídlily mimo Evropskou unii, kde nejsou tak striktní pravidla pro životní prostředí.“

Evropská komise, tiskové prohlášení.

Evropská komise nakonec státní podporu schválila, a to i přes to, že je na Polsko dlouhodobě zaměřena kvůli vysokému podílu uhlí na výrobě elektřiny. Kvůli tomu patří Polsko v energetice k zemím s největšími emisemi v Evropě.

Přestože Evropská komise shledala, že mechanismus nebude mít vliv na hospodářskou soutěž v Evropě, lze některé dopady vysledovat. Pro polské firmy je takové schéma samozřejmě konkurenční výhodou, kterou společnosti v jiných členských státech, například v České republice, nemají. Při rozhodování, kde společnost bude investovat, to tak může mít vliv.

Nejedná se přitom o jedinou státní podporu, která je v blízkosti České republiky schválena. I německé firmy mají podstatné úlevy, jelikož jsou částečně vyjmuty z plateb na podporu obnovitelných zdrojů.

Obecně jsou v Polsku ceny elektřiny velkým tématem. Po nárůstu cen elektřiny z minim okolo 30 EUR/MWh se nyní ceny elektřiny za baseload kontrakt na rok 2020 pohybují nad 60 EUR/MWh. Na polském trhu se přitom, vzhledem k závislosti na spalování uhlí, nejvíce podepíše narůstající cena emisní povolenky.

Na zásahy do trhu s elektřinou si v nedávné době stěžovalo i sdružení obchodníků EFET, které kritizovalo zastropování cen elektřiny pro koncové zákazníky v Polsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef Zboril
31. srpen 2019, 20:35

A proč ne? vysoké ceny energie v Německu platí jen pro menší a malé spotřebitele: velká stovka má ceny úplně jinde aby nebyla nas...á! Takže nebrečet a přemýšlet, co s tím udělat! A my se ani k Polákům nepřidali, abychom derogovali platnost Směrnice o průmyslových emisích, která je vražedná pro uhelnou energetiku. Takže, čest naší památce, budeme-li pokračovat stejně, jako dosud. Příjemný zbytek víkendu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se