Domů
Evropská Unie
Ministři chtějí prodloužit opatření, která zmírňují dopady energetické krize
Evropská unie - Michal Šnobr

Ministři chtějí prodloužit opatření, která zmírňují dopady energetické krize

Evropská Unie
Bez komentáře
19. prosinec 2023, 13:48
ČTK

Brusel 19. prosince (zpravodajka ČTK) – Unijní ministři zodpovědní za energetiku se dnes v Bruselu snaží dosáhnout dohody o prodloužení tří opatření, která byla loni přijata v reakci na válečnou agresi Ruska proti Ukrajině. Cílem je zmírnit dopady energetické krize, tedy zejména snížit vysoké ceny energie a zvýšit bezpečnost dodávek plynu. Záměr prodloužit o rok platnost příslušných nařízení je zdůvodňována tím, že trvají rizika pro bezpečnost dodávek plynu v EU přetrvávají. Česko na jednání zastupuje ministr průmyslu Jozef Síkela.

Většina mimořádných energetických opatření byla přijata loni na podzim během českého předsednictví v Radě EU. Na dnešním jednání se ministři vracejí ke třem z nich. Prvním je takzvaná posílená solidarita, to znamená přerozdělování plynu, pokud by došlo k jeho nedostatku v některé ze členských zemích, uvedl Síkela. Druhé opatření se týká rychlejšího zavádění energie z obnovitelných zdrojů a třetí ochrany občanů EU a ekonomiky před nadměrně vysokými cenami.

„Tato tři opatření nám mají pomoci být lépe připraveni na nadcházející zimu a rovněž zvýšit energetickou odolnost,“ uvedl český ministr.

Ilustrační foto

„Udělali jsme velmi mnoho, ale je před námi ještě dlouhá cesta, protože otázka dostatku dostupných a cenově přijatelných energií je naprosto zásadní pro evropské domácnosti i pro konkurenceschopnost evropských ekonomik,“ dodal Síkela.

Ministři energetiky zemí EU budou usilovat o politickou dohodu ohledně prodloužení platnosti těchto nařízenído 31. prosince 2024. Dohoda z dnešní ministerské rady nicméně nebude definitivní, členské státy ji ještě musí potvrdit v takzvané písemné proceduře.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se