Spojené království požádalo o dodatečné dvouleté období pro účast v evropském systému pro obchodování s emisními povolenkami EU ETS po plánovaném opuštění Evropské unie. Podle zahraničního serveru Platts, který informaci přinesl, však není prozatím jasné, od jakého data by se případné dodatečné dvouleté období počítalo.

Zástupce britského Ministerstva pro hospodářství, energetiku a průmyslovou strategii Lord Prior z Bramptonu podle serveru Platts uvedl, že Spojené království požádalo o dodatečné období pro účast v EU ETS poté, co zvážilo mnoho možností pro pokračování v tomto trhu.

„Vláda důkladně zvažuje potenciální dopady velkého množství scénářů spojených s odchodem z EU ETS, a to jak na systém jako takový, tak na britské provozovatele spadající pod tento systém,“ řekl Lord Prior ve čtvrtek.

Lord Prior dodal, že, aby byl zaručen hladký přechod a bylo zamezeno prudkým změnám, Spojené království požádalo Evropskou unii o dvouleté období, ve kterém by byly oba trhy (britský a evropský – pozn. redakce) propojeny za stávajících podmínek.

Z vyjádření Lorda Priora však nebylo jasné, zda má uvedené dvouleté období začít předpokládaným termínem Brexitu 29. března 2019, nebo v jiný den.

Možný problém pro britské provozovatele spadající pod EU ETS

Platts dodal, že potřeba dosažení dohody mezi EU a Spojeným královstvím o setrvání Spojeného království v systému EU ETS se stala urgentní poté, co Evropská komise 24. října navrhla úpravu pravidel EU ETS, která by od 1. ledna 2018 anulovala povolenky vydané ve Spojeném království.

Tato úprava má za cíl zamezit britským společnostem prodávat v rámci EU ETS povolenky, které obdrží v roce 2018 a které nebudou nadále potřebovat, čímž by mohlo dojít k přesycení trhu a dalšímu propadu tržní ceny povolenek.

Problém pro britské provozovatele by nastal v situaci, kdy by britské povolenky byly anulovány pro použití v rámci EU ETS a Spojené království by se následně dohodlo s EU na setrvání v tomto systému. V takovém případě by provozovatelé i přes proběhlé anulování britských povolenek potenciálně čelili povinnosti odevzdat v dubnu 2019 příslušné množství povolenek odpovídající emisím CO2 v roce 2018.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *