Domů
Evropská Unie
Reuters: Spotřeba plynu v Evropě v listopadu klesla téměř o čtvrtinu
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Reuters: Spotřeba plynu v Evropě v listopadu klesla téměř o čtvrtinu

Evropská Unie
13 komentářů
10. prosinec 2022, 08:49
ČTK

Spotřeba plynu v evropských zemích se letos v listopadu snížila o 24 procent ve srovnání s listopadovým průměrem z let 2019 až 2021. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na své výpočty vycházející z údajů evropského sdružení provozovatelů soustav pro přepravu plynu ENTSOG. Pokles spotřeby tak sice zpomalil z říjnových 29 procent, zůstal však vysoko nad cílem Evropské unie zredukovat spotřebu o 15 procent. EU tento cíl vyhlásila v reakci na omezení dodávek plynu z Ruska.

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela začátkem prosince uvedl, že spotřeba plynu v ČR se v listopadu meziročně snížila zhruba o pětinu. K úsporám podle něj přispělo především individuální šetření obyvatel.

„Evropská spotřeba plynu klesla ze dvou důvodů. Mírné teploty ze začátku podzimu výrazně utlumily poptávku ze strany domácností a vysoké ceny podkopaly poptávku ze strany průmyslového sektoru,“ uvedl podle agentury Reuters ekonom Mark Cus Babic ze společnosti Barclays.

„Poptávka domácností je stále velmi citlivá na počasí, takže předpokládáme, že výraznějším zdrojem úspor v budoucnosti bude průmysl,“ dodal.

Od poloviny listopadu se kvůli chladnějšímu počasí začala zvyšovat spotřeba plynu pro vytápění domácností. V posledním listopadovém týdnu pokles spotřeby plynu v Evropě oproti dlouhodobému průměru činil pouze 18 procent a předběžné údaje signalizují, že začátkem prosince spotřeba plynu nabírala na intenzitě, píše Reuters.

Na vysoké úrovni se navíc drží poptávka po plynu pro výrobu elektřiny, protože řada jaderných reaktorů ve Francii zůstává kvůli údržbářským pracím mimo provoz a produkci z elektřiny z obnovitelných zdrojů podkopává nedostatek větru. Evropské země se nyní snaží snižovat rovněž spotřebu elektřiny. Ta podle výpočtů Reuters v listopadu klesla o devět procent oproti průměru z let 2015 až 2021.

„Riziko fyzického nedostatku energie v Evropě bylo pravděpodobně odvráceno, nadále se však domníváme, že velmi vysoké ceny budou tlumit spotřebu i průmyslovou výrobu v eurozóně,“ uvedl Cus Babic.

Evropským zemím se před letošní zimou podařilo naplnit zásobníky plynu, a to zejména díky dodávkám zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Podle odborníků však problémy kolem dodávek plynu ještě nejsou definitivně zažehnány. Plnění zásobníků po letošní zimě by mohla komplikovat mimo jiné zvýšená poptávka po energii ze strany Číny, kde se očekává oživování ekonomiky díky uvolňování koronavirových restrikcí.

Společnost Trafigura, která je jedním z největších obchodníků s komoditami na světě, ve čtvrtek uvedla, že Evropa bude muset v příštím roce dovézt „obrovské objemy“ LNG, aby kompenzovala výpadek v dodávkách zemního plynu z Ruska. Ceny plynu v Evropě budou podle ní muset zůstat vysoké, aby přilákaly dodávky LNG, které by jinak zamířily na jiná odbytiště ve světě.

Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh v klíčovém virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se v první polovině listopadu vrátila pod 100 eur za megawatthodinu (MWh). Od té doby však výrazně vzrostla, vzhůru ji tlačí příchod chladnějšího počasí. Dnešní obchodování cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu zakončila na zhruba 146 eurech (přibližně 3550 Kč) za MWh.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko letos v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

pmh jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Karel Salaj
10. prosinec 2022, 13:34

Bylo by potřeba cenu plynu zdvojnásobit a ušetřilo by se ho ještě víc...

Marek Kuchejda
10. prosinec 2022, 21:05

Cena plynu půjde určitě opět nahoru. Stačí aby přišla taková normální zima. A zatím to vypadá, že prosinec bude hodně pod průměrem za posledních pár let. K tomu praktický nefouká a slunce je taky pomálu, což je u chladné zimy normální. V Německu pokrývá vítr a slunce pouhých 7% celkové výroby. Drahocenný plyn tak pokrývá 23% výroby. Německých opěvovaných 130 GW instalovaného výkonu ve větru a slunci dnes vyrábí stejně, jako našich 4 GW instalovaných v jádru. Nevím co ti Němci sledují. Asi hrají nějakou soutěž o co nejvyšší instalovaný výkon :-)

Lukáš
10. prosinec 2022, 21:40

Počkaj hneď tu je OZE úderka a oni ti to radi vyjasnia.

Keby si sa lepšie v škole učil a nekrelis po lavici jadrové reaktory tak by si vedel, že vďaka OZE sa máme lepšie ako včera, a horšie ako zajtra :D

Petr
11. prosinec 2022, 13:24

Problémem je obrovská díra způsobená nefunkčními francouzskými jaderkami. Prakticky celá Evropa teď živí Francii.

Emil
11. prosinec 2022, 13:36

Jaká "obrovská díra"? Loni přesně v tuto hodinu byl výkon francouzských jaderných elektráren 42,7 GW, teď je 40,6 GW. To má být ta "obrovská díra"? Daleko větší díru způsobily odstavené německé jaderky, a hlavně všechny ty větrníky a slunečníky, které si dávají už poměrně dlouho přestávku, pokud chcete z něčeho vinit nějakou technologii.

A celá Evropa včetně Francie teď krmí Velkou Británii, když už. I z Francie tam tečou skoro 2 GW.

Milan Vaněček
11. prosinec 2022, 18:05

"Díra ve výkonu" byla velká už loni a letos je ještě vyšší. Přitom platí, viz Oenergetice z 14. 10.2022, cituji:

"Podle provozovatele francouzské přenosové soustavy RTE by díky teplejšímu počasí nemělo špičkové zatížení soustavy překročit v následujícím týdnu hodnotu 53 GW. Zimní výhled RTE přitom počítá při mrazivých dnech se špičkovým zatížením ve výši 95 GW".

To bude muset Francie hodně dovážet a to hodně draho. To potáhne cenu nahoru i pro ČR.

Nesmyslná politika Německa a Francie a ČR pak způsobí finanční katastrofu pro cca třetinu ?? občanů naší republiky (těch co nemají na zálohy nebo těch co ztratí zaměstnání). Ale zaměstnanci v energetice budou spokojeni, vzhledem ke svým benefitům na konci roku...

Emil
11. prosinec 2022, 20:53

Předloni v ten samý den a ten samý čas byl výkon francouzských jaderných elektráren 43,7 GW. Dokonce ani oproti stavu před dvěma lety tedy ta "díra" dělá méně než díra způsobená odstavením německých jaderných elektráren. Oproti tomu německý vítr a slunce dával v ten samý čas před dvěma lety 22 GW, dnes v ten samý čas 6 GW, "obrovskou díru" tedy dnes vytváří německé větrníky a slunečníky.

Bob
13. prosinec 2022, 14:56

Ad 5) pan Vaněček

ČR nebude kvůli své velikosti nikdy v Evropě velkým hráčem v energetice ani s nejschopnějším vedením. ČR nebude mít zásadní vliv na cenu energií v propojené Evropě.

To by bylo možné jen v ostrovním režimu. Čím více jsou elektrická vedení propojena, tím více máme stejné (Německé) ceny elektřiny.

Ostatně Vy (Vaněček a spol) jste prosazovali co největší propojení, aby k nám mohla proudit levná OZE elektřina. Kde teď ta levná OZE elektřina je? Přece dle Vás úbytek výkonu FVE kompenzuje VtE. Ostatně ani při lepších podmínkách pro FVE na jaře nelze čekat levnou elektřinu.

V normálním stavu to byla výhoda, nyní převažují nevýhody. Zvláště v situaci, kdy Němci kompenzují zdražení energií svým firmám způsobem, jaký my si dovolit nemůžeme. Propojení soustav umožňuje, aby naši výrobci prodali tomu, kdo dá více a to naši spotřebitelé nejsou.

Marek Kuchejda
12. prosinec 2022, 07:14

Odstavené jaderky ve Francii nemůžou za to, že naše 4 GW v jádru vyrábějí více než Německých 130 GW ve větru a slunci.

Milan Vaněček
12. prosinec 2022, 09:39

ad Marek a Emil:

1) 56 francouzských jaderných reaktorů o celkovém papírovém výkonu 61 GW by mělo poskytovat větší výkon v zimě než 40-43 GW. Realita je ovšem taková, že od roku 2015 roční výroba ve francouzských jaderných elektrárnách stále klesá. Je to dlouhodobá krize francouzské energetiky.

2) to že Německo realizuje svoji Energiewende tu píši již mnoho, mnoho let. Z 10% elektřiny z OZE jsou již na 50% a na těch 80% z OZE taky dosáhnou, peněz na to mají dost, jedou jako buldozer, ať to stojí cokoliv.

Místní jaderníci mi to nikdy nevěřili (aspoň tak psali, to své "néééjde"), teď to vidí, že to jde, v přímém přenosu.

3) To že bohaté Švédsko může vysílat svoje Grety do světa aby zblbnuly mládež a chtěli vše HNED, to je taky realita.

4) V německé energetice je vždy na týden či dva velká "díra", když vůbec nefouká, jako teď. S přírodou nic Němci udělat nedokáží, musí jen to období zacpat jinými zdroji a ne se jich předčasně zbavovat. U francouzů se ta "zimní díra" ve výkonu elektráren bohužel již sedmý rok stále zvětšuje.

5) ČR ukazuje, že i když má stát zdrojů elektřiny nadbytek, tak jeho slabost a neschopnost dokáže vygenerovat extrémně vysoké ceny elektřiny, skoro nejvyšší v EU vzhledem k platové úrovni v ČR vůči západní části EU.

A v takovém světě tady žijeme. K tomu ještě ta nesmyslná válka, kterou všechny strany neustále rozdmychávají, místo aby rychle ze dne na den skončila.

Emil
12. prosinec 2022, 10:09

Ad 1) Roční výroba ve francouzských jaderných elektrárnách stále neklesá, např. loni byla vyšší než předloni. Letos je mimořádně nízká kvůli dočasným problémům s napěťovou korozí a kumulací delších odstávek souvisejících s prodloužením životnosti, které se naakumulovaly do letošního roku kvůli covidu a kvůli tomu, že dřívější politika Francie očekávala odstavení řady reaktorů do roku 2025, takže se u nich do prodlužování životnosti neinvestovalo. Ukázalo se ale, že za ně Francie žádnou náhradu nemá. Takže "61 GW by mělo poskytovat větší výkon v zimě než 40-43 GW" a také ten vyšší výkon s výjimkou letošního roku běžně poskytují. A vy máte nějaký vhodnější zdroj, který je na 61 GW schopen dlouhodobě poskytovat víc než těch 40-43 GW? Jaký? Pochlubte se!

Ad 2) Že nejde mít z OZE 50 % tu nikdo nepsal, to je neustále opakovaný výmysl. Psalo se tu pouze o tom, že tímto způsobem nelze zajistit nízkoemisní energetiku, a to současnost beze zbytku potvrzuje.

Ad 4) Francouzský plán donedávna byl snížit podíl jádra v mixu na 50 % a rozdíl nahradit obnovitelnými zdroji, na nátlak Německa dokonce předčasně odstavili dva reaktory ve Fessenheimu, takže ta "díra" byla záměrná a plánovaná, díru měly zaplnit obnovitelné zdroje, které v tom naprosto selhaly a proto také Francouzi tento plán nedávno přehodnotili.

Ad 5) ČR ukazuje, že trh s elektřinou nekončí na hranicích, trhy jsou dobře propojené, a proto jsou tržní ceny elektřiny podobné téměř v celé Evropě a stěží mohou být v ČR výrazně jiné než ve zbytku Evropy.

Jestli chcete aby válka skončila, apelujte na toho kdo tu válku začal. Těžko můžete chtít ukončit válku po někom, kdo jen brání svoje území, nebo mu vyčítat že tak činí, abyste vy měl levnější energie.

Vlado
11. prosinec 2022, 13:52

Asi by to chtělo vztahovat/indexovat spotřebu plynu (aspoň v domácnostech) k průměrným denním/měsíčním teplotám v jednotlivých letech. Teprve potom by mohly být údaje o snížení spotřeby relevantní.

Zdeves Pavel
12. prosinec 2022, 00:09

No největší chemická firma BASF to v Německu bali a jde do Číny. To budou pak "úspory".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se