Domů
Evropská Unie
Vídeň se kvůli zařazení jádra a plynu mezi zelené investice obrátila na soud EU
Jaderná elektrárna

Vídeň se kvůli zařazení jádra a plynu mezi zelené investice obrátila na soud EU

Evropská Unie
19 komentářů
7. říjen 2022, 15:19
ČTK

Kvůli dočasnému zařazení jádra a plynu mezi takzvané zelené investice podalo Rakousko žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. Oznámila to dnes ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová. Podle agentury APA se k rakouské žalobě chce připojit i Lucembursko.

Během rozdělování energetických zdrojů Evropská komise (EK) označila zemní plyn a jadernou energii za udržitelné zdroje. Tímto rozdělením chtěla dát najevo, které investice do budoucna platí jako šetrné ke klimatu. Takzvaná taxonomie by měla motivovat investory k podpoře zdrojů, kterými chce řada států nahrazovat uhlí či ropu. EU si stanovila za cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.

Rakousko 75 procent elektrické energie vyrábí z obnovitelných zdrojů, hlavně v běžných a přečerpávacích vodních elektrárnách. Dlouhodobě patří k odpůrcům jaderné energetiky.

Fakt, že Evropská komise plyn a jádro zařadila mezi zelené investice, Gewesslerová už v únoru označila za „greenwashing“, tedy šíření dezinformací o ekologické prospěšnosti daných technologií. Komisi obvinila, že „plní především přání jaderné lobby“.

Ve své žalobě se Rakousko odvolává na posudek mezinárodních expertů, podle nichž energie z jádra není udržitelný zdroj. Šance, že Rakousko s tímto argumentem u unijního soudu uspěje, ale právníci nevidí jako příliš vysoké. Podle Vídně také nemá Evropská komise pravomoci činit až taková dalekosáhlá politická rozhodnutí a členské státy měly příliš málo času na to, aby se o věci radily, uvedla APA.

Dočasné zařazení plynu a jádra mezi takzvané zelené investice v červenci schválil Evropský parlament. Analytici to tehdy označili za dobrou zprávu pro českou ekonomiku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Omega
7. říjen 2022, 15:26

Já s Vídní souhlasím. A proto bych vydal celoevropský rozkaz přestat do Rakouska dovážet elektřinu vyrobenou v JE a v plynových elektrárnách. Ať se tam dováží jen elektřina vyrobená v ekologických uhelných elektrárnách.

Ovšem CO2 z jejich výroby bych započítal do CO2 vyprodukovaných Rakouskem, bylo by to spravedlivé, neboť by vyráběli pro Rakousko.

richie
7. říjen 2022, 15:42

presne tak .. cakam, kedy znova daju na trh ten filter do zasuvky, ktory filtroval zlu elektrinu z JE a postal len "zelenu"

Petr
7. říjen 2022, 18:43

Do Rakouska se naše energie prakticky neposílá. Co do Rakouska dojde od nás a z Německa většinou pošlou Maďarům, Slovincům a Italům.

Emil
7. říjen 2022, 19:49

Petře, můžu se zeptat kam na ty nesmysly chodíte? Letos podle dat ENTSO-E Rakousko poslalo Maďarům, Slovincům a Italům to co od nás a z Německa dostalo jen v 30,4 % času, zbylých 69,6 % bylo čistým importérem a výroba nepokrývala spotřebu. 30,4 % opravdu není "většinou". Mohl byste příště buď zveřejňovat zdroj svých tvrzení nebo přestat psát své ničím nepodložené dojmy?

richie
7. říjen 2022, 15:31

Rakousko 75 procent elektrické energie vyrábí z obnovitelných zdrojů, hlavně v běžných a přečerpávacích vodních elektrárnách. Dlouhodobě patří k odpůrcům jaderné energetiky.

tak toto je zas len polopravda .. na tych 75% sa dostanu ak je splnenych viacero podmienok sucasne:

- maju dost vody v zadrznych elekrarnach

- dostatocne fuka na ich VTE

- a maju "nacerpane" v PVE za ceny nemeckych prebytkov

inak ten pomer klesa prudko dole a ak dlhsie nefuka, tak su radi za elektrinu z ceskych a slovenskych JE

hlpb
7. říjen 2022, 18:11

Richie, naštěstí kromě tvých mylných vnitřních pocitů a přání máma ještě k dispozici reálná data z vyrobené EE v Rakousku dle jednotlivých zdrojů:

v roce 2022 = OZE 80% (z toho 62% voda, vítr 15%, Slunce 2%, biomasa 1%)

v roce 2021 = OZE 80%

v roce 2020 = OZE 81%

v roce 2019 = OZE 78%

v roce 2018 = OZE 80%

v roce 2017 = OZE 78%

atd. atd. adt.

Jinak Rakousko podpořilo plán nainstalovat 1 mil. střešních FVE do roku 2030 = to bude znamenat cca + 8 TWh/rok

A tak se Rakousko už cca od roku 2027 stane vývozce svých přebytků EE do okolních států včetně ČR. Už se můžeš těšit na EE z čistého Rakouska.

Díky za pozornost

feliz navidad
7. říjen 2022, 19:35

Je hezké, že v Rakousku mají OZE 80% podíl na výrobě. Podstatné ale je, že Rakousko je dlouhodobě deficitní, dováží až 40% zimní spotřeby el. energie a ani plánovaných 1 mil. střešních FVE na tom zásadně nic nezmění.

richie
7. říjen 2022, 22:49

ad hlpb 7. říjen 2022, 18:11

Richie, naštěstí kromě tvých mylných vnitřních pocitů a přání máma ještě k dispozici reálná data z vyrobené EE v Rakousku dle jednotlivých zdrojů

a co si tymto prispevkom chcel povedat? .. ved, napriek tomu ze chces navodit ten dojem, si vobec nevyvratil to co som ja napisal.

Rejpal
7. říjen 2022, 23:00

Jen pro zajímavost Rakousko zvýšilo emise CO2 od roku 1990. A kdyby nebylo velkým dovozcem elektřiny a dřeva , pak by je zvýšilo ještě podstatně více. To jen k těm jejich světlým zítřkům....

richie
7. říjen 2022, 23:06

zas len typicky blahov demagogicky prispevok - tvari sa ze vyvracia niekoho tvrdenie, ale pise o niecom inom ..

hlpb
11. říjen 2022, 08:35

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jsou to reálná čísla, to že překáží tvým bludům a nazýváš realitu demagogií není třeba komentovat, navíc skutečná data mají milionkrát vyšší hodnotu než mylné vnitřní pocity a představy místních laiků včetně tebe. tak pá
.

richie
11. říjen 2022, 16:38

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

este raz, tie tvoje cisla vobec nevyvratili moje tvrdenie .. teda asi vobec nerozumies co tie cisla vobec znamenaju, alebo mas problem s citanim a pochopenim pisaneho textu (neviem co je horsie)

ak by si nevedel, tak skopirujem na co reagujes:

.. na tych 75% sa dostanu ak je splnenych viacero podmienok sucasne:

- maju dost vody v zadrznych elekrarnach

- dostatocne fuka na ich VTE

- a maju "nacerpane" v PVE za ceny nemeckych prebytkov

inak ten pomer klesa prudko dole a ak dlhsie nefuka, tak su radi za elektrinu z ceskych a slovenskych JE.

hlpb
11. říjen 2022, 08:46

Jen doplním, k 10.10. 2022 je Rakousko v roce 2022 deficitní pouze 7 TWh. Při předpokládaném růstu VTE a FVE, není v budoucnu co řešit

richie
11. říjen 2022, 16:47

znova demagogia a manipulacia s cislami .. sumarne cislo za cely rok je v tomto pripade absolutny nezmysel, vobec totiz nic nehovori o tom ako realne je na tom s (ne)dostatocnostou vyroby na dennej/hodinovej baze .. pretoze napriklad prave teraz rakusku chyba cca 1.5GW vykonu, ktory taha z ceska (co je takmer 20% spotreby) a domace OZE vyraba ~36% aktualnej spotreby ..

Lukáš
8. říjen 2022, 07:36

A tie precerpavacky plnia kuzelnym praskom? Vacsinou z prebytkov z nemecka co pre vieden zrovna nieje koser elektrina. Ale to nieje vyroba...vyroba je az ked sa to pusti rurou dole a to uz je ,,zelena elektrina,, takze tak :D

Potom tie zelene % pre ideologov vyzeraju naozaj krasne...

Richard Vacek
7. říjen 2022, 17:10

Bohužel ani vodní energie není udržitelná. S táním ledovců se jedná o energii, které bude stále méně. Proto by se vodní energie měla z taxonomie pro zelené zdroje vyřadit.

Obdobně i větrníky. S globálním oteplení dochází k vyrovnávání teplot mezi rovníkem a pólem, což vede k poklesu vzdušného proudění.

Nechal bych tam fotovoltaiku, protože Číňané si svou pracovitostí zaslouží, abychom jim platili jak za fv panely, tak za baterie.

Rejpal
8. říjen 2022, 23:46

Velmi vtipné.... , ale Rakousko má velký potenciál akumulace elektřiny pro ně ty FVE jsou výhodné. Bohužel zimě to nebude to pravé ořechové...

Anton Meško
7. říjen 2022, 21:39

Chápal by som snahu Rakúska ukončiť v Európe výrobu elektriny z jadra, ak by výroba elektriny z OZE pokrývala všetku a rastúcu spotrebu elektriny, ak by Rakúsko bolo Európe príkladom. Žiaľ Rakúsko je známe tým, že najmä v zimnom období nepokrýva vlastnou výrobou spotrebu elektriny a v tom prípade je im dobrá elektrina aj z jadrových elektrární v ČR a SR.

energetik
8. říjen 2022, 11:18

Souhlas a maximální podpora Rakouska i Lucemburska v tomto.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se